Αναπαραγωγή Με τι θηλυκο μπορει να ζευγαρωσει το λευκο καναρινι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panstavr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panstavr

PB New Member
Εγγραφή
23 Φεβ 2009
Μηνύματα
43
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα σε ολους. Εχω ενα αρσενικο καναρινι λευκο, με τι ειδους θηλυκο μπορει να ζευγαρωσει χωρις να υπαρξει προβλημα;
Χρωμα,ρατσα τετοια...
Ευχαριστω...
 
Εχει σημασία να γνωρίζεις αν το λευκό που έχεις είναι
Κυρίαρχο (πρώτη φωτό-κίτρινο στο φτερό) ή υπολοιπόμενο (κατάλευκο).
Το κυρίαρχο ζευγαρώνεται ΜΟΝΟΝ με υποχωρητικό
Το υπολοιπόμενο μπορεί να ζευγαρώσει και με τίς δυό κατηγορίες, άφοβα.
Αν βέβαια θέλεις να πάρεις λευκούς νεοσσούς.
 

Συνημμένα

  • dominant  wit.webp
    dominant wit.webp
    15,4 KB · Προβολές: 1.148
  • wit recessief.webp
    wit recessief.webp
    9,3 KB · Προβολές: 2.737
Κύριε Μάκη αυτο που εχω ειναι καταλευκο αλλα στην ακρη του φτερου του εχει ελαχιστο κιτρινο, πολυ λιγο ισα που το βλεπεις αν το προσεξεις με μεγαλη προσοχη. Δηλαδη με ενα τελειως λευκο δεν θα υπαρξει προβλημα λετε;
 
Eχεις ένα πολύ καλό ΚΥΡΊΑΡΧΟ, μιας και το κίτρινο
που βλέπεις είναι ελάχιστο.Αν βρείς ένα πουλάκι σαν το δεύτερο
στις εικόνες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
 
Ευχαριστω πολυ κ Μακη για τις πληροφοριες σας, ειναι κατατοπιστικοτατες. Θα προσπαθησω να βρω ενα αν και ειναι λιγο δυσκολο.
Κατι αλλο,τα καναρινια που εχετε και τα αναπαραγετε τα πουλατε ή τα κρατατε εσεις ολα;
 
Στην ιδιαίτερη πατρίδα μου υπάρχουν κάποιοι που τα περιμένουν όλο τον χρόνο.
Εκεί δεν μπορώ να το αρνηθώ γιατί έχω ... Επιπτώσεις.:D
Δεν πουλώ γενικά. Τα περισσότερα, όσα δεν μπορώ να κρατήσω, χαρίζονται.
Πολλά απο τα παιδιά εδώ στην σελίδα μας,το ξέρουν απο πρώτο χέρι.
 
Απο που ειστε αν επιτρεπεται;
Μακαρι να μπορουσα να βρω κι εγω καναρινακια απο εκτροφεις σαν εσας που γνωριζουν πολυ καλα το αντικειμενο και αγαπουν αυτο που κανουν.
 
Το φόρουμ δεν είναι για προσωπικές ερωταπαντήσεις.
Τα Π. Μ είναι γι' αυτήν την δουλειά.

Μακαρι να μπορουσα να βρω κι εγω καναρινακια απο εκτροφεις σαν εσας που γνωριζουν πολυ καλα το αντικειμενο και αγαπουν αυτο που κανουν.
Αν αρχίσεις να επισκέπτεσαι τις εκθέσεις των συλλόγων, των εκτροφέων καναρινιών,
σε διαβεβαιώ οτι θα γνωρίσεις πολλά και αξιόλογα άτομα, που ενδιαφέρονται για τα πουλάκια που εκτρέφουν και έχουν γνώσεις πολύ μεγαλύτερες απο τις δικές μου στο αντικείμενο. 😉
 
Να σας κανω μια ακομη ερωτηση; Παιρνοντας τα αυγα της καναρας και βαζοντας αλλα δεν αναστατωνεται το πουλι;Δεν το εχω ξανακανει, αλλες χρονιες τα αφηνα οπως ηταν...
 
Προσωπικά, το κάνω τα 6 τελευταία χρόνια συνεχώς σε όλα μου τα θηλυκά.
Δεν έτυχε ποτέ να δώ, οποιαδήποτε άσχημη αντίδραση.
 
Απο χθες ψαχνω και δεν βρισκω, ακομη δεν τα εχω βαλει μαζι αλλα η αναζηρηση μου ειναι ακρπη μεχρι στιγμης.
 
Μενοντας τα αυγα χωρις τη ζεστασια τησ καναρας για λιγες μερες δεν παθαινουν τιποτα;
 
Aν ζεσταθούν αρχίζει η εκκόλαψη.
Πρέπει να μένουν σε ένα περιβάλλον 14-20 β.
Ετσι, μπορούν να μείνουν για 4-5 μέρες άφοβα.
Οταν επιστρέψουν στην κανάρα θα είναι έτοιμα
και θα συνεχίσουν την ανάπτηξή τους όταν φτάσουν στους 37,5 β
κάτω απο το σώμα της.
 
Υπάρχει άραγε κάποιος πίνακας η κάτι παρόμοιο που θα μπορούσαμε να έχουμε ώστε να βλέπουμε πιες ράτσες, χρώματα, θα ταίριαζαν μαζί και πιες όχι;
Για ακαδημαϊκές γνώσεις ρωτάω.
 
Ευχαριστω για τις πληροφοριες σας και συγχωρεστε με για τις συνεχεις ερωτησεις αλλα το site αυτο ειναι πολυ καλη ευκαιρια για να μαθαινουμε καινουργια πραγματα!
 
Υπάρχει άραγε κάποιος πίνακας η κάτι παρόμοιο που θα μπορούσαμε να έχουμε ώστε να βλέπουμε πιες ράτσες, χρώματα, θα ταίριαζαν μαζί και πιες όχι;
Για ακαδημαϊκές γνώσεις ρωτάω.
Eνα μικρό μέρος διασταυρώσεων μπορείς να δείς εδώ
PAIRING CANARY
 
Το κυρίαρχο λευκό είτε μπει με λευκό υπολειπόμενο είτε με κίτρινο λιποχρωμικό θα μας δώσει λευκούς απογόνους. Κάθε απόγονος θα έχει 50% πιθανότητες να είναι λευκός. Δεν υπάρχει λόγος να μπαίνουν αποκλειστικά με λευκά.

Για τις ράτσες γενικά, πάντα πρέπει να βάζουμε την ίδια ράτσα πχ Gloster με Gloster, Lizard με Lizard κλπ. Στα χρώματος υπάρχουν ορισμένοι περιορισμοί. Τα λιποχρωμικά (άσπρα κίτρινα κόκκινα) δεν μπαίνουν ποτέ με μελανίνης. Τα κόκκινα πάντα ζευγαρώνουν με κόκκινα. Το λευκό κυρίαρχο ποτέ με λευκό κυρίαρχο και τα σκουφάτα πάντα ζευγαρώνουν με ένα μη σκουφάτο. Τα δύο τελευταία ισχύουν λόγω του παράγωντα θνησιμότητας στους νεοσσούς, όλα τα υπόλοιπα απλά θα μας δώσουν κοινά καναρίνια και θα χαλάσουμε την ράτσα ή το χρώμα του πουλιού αν δεν τα τηρήσουμε. Υπάρχουν και άλλοι κανόνες βέβαια όσο αφορά την ποιότητα φτερώματος κα. Οι οποίοι ισχύουν για όλα τα καναρίνια άσχετα από ράτσα. Ο πίνακας που έβαλε ο Μάκης δείχνει με κάθε ζευγάρωμα τι θα πρέπει να περιμένουμε και είναι πολύ χρήσιμος όταν ζευγαρώνουμε χρώματος.
 
Πολυ ωραια, ευχαριστω για τις γνωσεις που μεταδιδετε και την αμεσοτητα στις απαντησεις σας...
 
Back
Top