Ασθένειες Με τι να ψεκάσω το χώρο και τα καναρίνια;

Ρανια.κ

PB New Member
Εγγραφή
15 Απρ 2016
Μηνύματα
175
Πόλη
Πεύκη
Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα τη βοήθειά σας για κάτι. Σήμερα το πρωί ήθελα να φυτέψω σε μια γλάστρα πήλινη που έχω αγοράσει. Όταν τη μετακίνησα είδα πάρα πολλά άσπρα μαμουνια από κάτω. Επειδή έχω τα καναρινια μου ακριβώς από πάνω και ξέρω ότι οι ψειρες δε φαίνονται και πάνε στην υγρασία θα ήθελα τη γνώμη σας. Είναι άσπρα πολύ μικρά και τα ψεκασα με ξύδι και πηδάνε. Με τι να ψεκασω το χώρο και τα πουλάκια; Είναι σε εξωτερικό χώρο. Θέλω κάτι πολύ δραστικό. Να σημειωθεί ότι πριν μια εβδομάδα που είχα καθαρίσει δεν είδα τίποτα. Επίσης αυτά με το ξύδι ψοφήσαν μετά από λιγο.

1-20191022_104300.webp
3-20191022_104244.webp
[automerge]1571732412[/automerge]
Τα μαύρα που φαίνονται είναι από το πλακάκι. Στέλνω και άλλες φωτο.

2-20191022_104256.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αυτα ειναι τυπικα ζωηφια που βρισκουμε κατω απο τις γλαστρες, δεν βλεπω ψειρες.
[/QUOTE
[automerge]1571734393[/automerge]
Μακάρι! Αγχώθηκα! Δεν τα έχω ξαναδεί.
 
Προσωπικά εχω δεί και έχω ακούσει για μια ποικιλία απο τέτοια μικροσκοπικά έντομα. Τα περισσότερα βαδιστκά, αλλά και υπτάμενα. Δεν φαίνεται να έχουν άμεση επίδραση στην διαβίωση των πουλιών. Περισσότερο εμφανίζονται σε υγρά και σκοτεινά σημεία. Εχω την γνώμη οτι η "βρωμιά" των πουλιών, τα σπόρια, τα φλούδια τους, η υγρασία του χώρου και των υποστρωμάτων τα συντηρεί.Αλλά όχι τα ίδια τα πουλιά (αίμα ή κερατίνες)
 
Τα συγκεκριμένα είναι εντελώς ακίνδυνα και δεν χρειάζεται να ασχοληθείς καθόλου μαζι τους. Πρόκειται για προνύμφες αρθρόποδων και τίποτε περισσότερο. Αποτελούν επίσης πολύ καλή λιχουδιά για τα οικόσιτα πτηνά (η άχρηστη πληροφορία της ημέρας 😁)
 
Back
Top