Γενικά Με τι ράτσα καναρινιών να ασχοληθώ;

paoki72

PB Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
245
Πόλη
Πολύχρονο
Φιλαρακια μου γεια σας. Μετα απο την ενασχοληση μου με διαφορα καναρινια απλου τυπου, αποφασισα να ασχοληθω με καποια αλλου τυπου, αλλα δεν εχω αποφασισει ακομα. Η μοναδικη ρατσα που εχω αυτη τη στιγμη ειναι τα γκλοστερ και αυτο χαρη στον Δημητρη που μου ειχε χαρισει ενα αρσενικο. Σκεφτομαι λοιπον να καρατησω αυτο το ζευγαρι και να παρω ακομα δυο αλλου τυπου. Μ αρεσουν τα καναρινια που ειναι μελωδικα. Εχω ακουσει για τα μαλινουα αλλα και για τα Τimbrados. Θα ηθελα να δω καποιες προτασεις σας και να αποφασισω. Σας ευχαριστω!
 
Το ποιο πουλι θα διαλεξεις απο εσενα εξαρταται, αλλα αφου λες σου αρεσει να ακους μελωδικα καναρινια γιατι δεν παιρνεις αυτου του τυπου; [malinois, timbrandos].
αλλα υπαρχουν κι αλλες ρατσες πουλιων που θα μπορουσες να παρεις... Μην προσκολλας στα ιδια και στα ιδια... Ολα τα πουλακια εχουν κατι να μας δωσουν 🙂
 
Καλα φιλαρακι μου μονο αυτα εχεις; Τα αλλα δεν ειναι καναρινια; Τι τα εκανες;
Δεν πιστευω να επαθαν κατι κακο!
 
και εγω μετα απο πολλα ζευγαρωματα με διαφορους τυπους καναρινιων αποφασισα να ασχολειθω με τα καναρινια λιζαρντ και τα γκλοστερ κατα την γνωμη μου δοκιμασε αναπαραγωγες και αυτη η ρατσα που θα δεις οτι σου προσφερει μεγαλυτερες συγκινησεις διαλεξε την.
 
Patrida kata tin prosopiki mou apops , min mperdepsis kanarinia fonis ( malinoua, timprato, xarts) me kanarinia tipou gia ton aplo golo ta kanarinia fonis an ine me alla kanarini (tipou) me tin parodo tou xronou to tragoudi tous alionete aliononte
 
Όπως θα έχεις διαπιστώσει, οι περισσότεροι ασχολούνται με τα καναρίνια εμφάνισης.
Αυτό δεν είναι τυχαίο, καθώς τα καναρίνια φωνής απαιτούν μουσικό αυτί, γνώσεις στον τρόπο που πρέπει να τραγουδά κάθε ράτσα ξεχωριστά και ειδικό χώρο που θα κρατάς τα πουλάκια απερίσπαστα από εξωτερικές ενοχλήσεις.
Επίσης χώρο διδασκαλίας για τα νέα πουλιά ή και για να κρατάς τους δασκάλους με τις "τάξεις" τους.
Κάνε μια επίσκεψη σε κάποιον που ήδη εκτρέφει τη ράτσα που αποφάσισες, για να δεις τα μειονεκτήματα και τα προβλήματα της κάθε εκτροφής και μετά αποφάσισε, έτσι θα έχεις και κάποιον να σε συμβουλέψει όταν χρειαστείς βοήθεια.
 
Τα καναρινια φωνης ειναι πιο ευκολα στην εκτροφη. Ειναι μεγαλοσωμα καναρινακια που μπορουν να σου προσφερουν πολλες συγκινησεις. Δε απαιτουν γνωσεις γυρω απο το φτερωμα και τις χρωστικες και δεν εχουν ιδιαιτερες διατροφικες συνηθειες.Απο αναπαραγωγικης πλευρας ειναι ικανοποιητικα. Το δυσκολο ειναι να βρεις καθαροαιμα καθως μοιαζουν εμφανισιακα με πολλα κοινα καναρινακια οποτε πρεπει να ψαξεις λιγο στο διαδικτιο για τις φωνες καθως μονο ετσι θα τα καταλαβεις. Ειδικα με τα tibranos μπορει να την πατησεις ευκολα. Τα δυσκολα ξεκινανε αν αποφασεις να παρεις μεροσ σε αγωνες. Θελει χωρο χρονο κοτσια και υπομονη που οι περισσοτεροι δεν εχουμε στις μεγαλουπολεις που ζουμε γιαυτο ολο και περισσοτεροι εκτροφεις ασχολουνται με μπογιατισματα
 
Τι; Τώρα θέλεις πολλαπλού τύπου;
Μήτσο πρώτα απ' όλα έχεις το παοκάκι. Πολλά φιλιά στο γαμπρό.
Η πρότασή μου είναι να πάρεις την απόφαση μόνος σου γιατί και την εμπειρία έχεις και εσύ είσαι αυτός που θα ασχοληθεί.
Επίσης υπάρχει κάποια ράτσα που δεν γνωρίζεις και περιμένεις από εμάς να σου την υποδείξουμε για να την διαλέξεις;
Φιλιά και πάλι στο παοκάκι,
 
Θοδωρή,
Τα δυσκολα ξεκινανε αν αποφασεις να παρεις μεροσ σε αγωνες.
και τα μπογιατίσματα θέλουν,
χωρο χρονο κοτσια και υπομονη
όταν αποσκοπείς στην τελειοποίηση του κοπαδιού σου.

Και είναι ίδια η συγκίνηση μέ έναν εκτροφέα καναρινιών φωνής, πού όπως αυτός μπορεί από 100 νέα πουλιά να βγάλει με πολύ κόπο, 1-4 πολύ καλά σε φωνή,
Να βγάλει με την ίδια ποσόστοση και κάποιος εκτροφέας χρώματος ή τύπου, αντίστοιχα, καλά πουλιά, σύμφωνα με τα πρότυπα της ράτσας που εκτρέφει.
Εκεί προσπαθεί και αυτός με επιλεγμένα ζευγαρώματα, να έχει το δυνατόν καλύτερο αποτέλεσμα.

Και θέλει ακόμα περισσότερο, θα έλεγα, πιό πολύ προσοχή για την διατήρηση των πούπουλων που δεν αλλάζουν κατά την πρώτη πτερρόρια, μη τυχόν και σπάσουν ή σκευρώσουν ή βαφούν περισσότερο, ή βαφούν και σε άλλα σημεία από αυτά της ράτσας τους ή ότι άλλο μπορεί να συμβεί, μιά και διαγωνίζονται στην εμφάνισή τους και μόνο, τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα γιατί στην Ευρώπη διαγωνίζονται και για την φωνή τους!

Χομπίστας εκτροφέας ο ένας, χομπίστας εκτροφέας και ο άλλος!
Φιλικά πάντα,
 
Θοδωρή,



και τα μπογιατίσματα θέλουν,

όταν αποσκοπείς στην τελειοποίηση του κοπαδιού σου.

Και είναι ίδια η συγκίνηση μέ έναν εκτροφέα καναρινιών φωνής, πού όπως αυτός μπορεί από 100 νέα πουλιά να βγάλει με πολύ κόπο, 1-4 πολύ καλά σε φωνή,
Να βγάλει με την ίδια ποσόστοση και κάποιος εκτροφέας χρώματος ή τύπου, αντίστοιχα, καλά πουλιά, σύμφωνα με τα πρότυπα της ράτσας που εκτρέφει.
Εκεί προσπαθεί και αυτός με επιλεγμένα ζευγαρώματα, να έχει το δυνατόν καλύτερο αποτέλεσμα.
Και θέλει ακόμα περισσότερο, θα έλεγα, πιό πολύ προσοχή για την διατήρηση των πούπουλων που δεν αλλάζουν κατά την πρώτη πτερρόρια, μη τυχόν και σπάσουν ή σκευρώσουν ή βαφούν περισσότερο, ή βαφούν και σε άλλα σημεία από αυτά της ράτσας τους ή ότι άλλο μπορεί να συμβεί, μιά και διαγωνίζονται στην εμφάνισή τους και μόνο, τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα γιατί στην Ευρώπη διαγωνίζονται και για την φωνή τους!
Χομπίστας εκτροφέας ο ένας, χομπίστας εκτροφέας και ο άλλος!
Φιλικά πάντα,
Αυτο που εγραψα δε το εγραψα ως μομφη για οσους ασχολουνται με καναρινια χρωματος και τυπου. Εγω προσωπικα εχω καναρινια φωνης δεν ασχολουμε με αγωνες επειδη δεν εχω το χωρο ωστε τα πουλια να μην ακουν αλλα ακουσματα οποτε δεν εκπαιδευω αρκουμε σε αυτο που ακουω. Θεωρω προσωπικα τα καναρινια χρωματος πιο δυσκολα στην εκτροφη. Προτεινα το φιλο τα καναρινια φωνης γιατι ολοι ξερουμε τα προβλητα που εσεις λατρεις των καναρινιων τυπου και χρωματος αντιμετωπιζεται. Προτιμω να εχω καμποσα καναρινακια φωνης και ας ειναι λιγο παραφωνα παρα να γεμισω ξεβαμενα κοκκινα και πουλια με κυστες επειδη δεν εχω τις γνωσεις και την εμπειρεια που εχεις εσυ. Δεν ειχα σκοπο να θειξω ατομα σαν και εσενα που προσφερετε απειρες πληροφοριες σε μας που τωρα ξεκιναμε.
 
παοκι και εδω βλεπω διμιουργεις προβλημα. Τους βαζεις ολους σε μπελαδες.
ακου και την δικια μου γνωμη.
κορακια ( μαυρα σαν και σενα και δεν θελουν βαψημο)
καρακαξες (μαυρες με μια αλλαγη εχουν και ασπρο)
ψαρωνια (μαυρα αλλα εχουν και βουλες) πουα

τι ρωτας αυτα ειναι γουστα
εσενα τι σε ευχαριστη, ενα χομπι ειναι, δεν ρωτας τους αλλους με τι να ασχοληθεις.

παντος εαν σου αρεσει η ιδεα μου θα σου κανω σεμιναρια τσαμπα.

παοκι εκτροφεας κορακιων; ωραια δεν ακουγεται;
 
Θοδωρή δεν το εξέλαβα ώς μομφή. Απλά ήθελα να αποκαταστήσω την αλήθεια. (Έχει δίκιο ο Δημήτρης, Μήτσο, σε μπελάδες μας βάζεις).
Και σίγουρα δεν είμαι εγώ αυτός που έχω το αλάθητο ή τις άπειρες γνώσεις. Έχω πεί ότι υπάρχουν εδώ μέσα φίλοι, που είναι κινητές εγκυκλοπαίδιες σε ότι έχει σχέση με τα πουλιά, πολύ πιό διαβασμένοι και έμπειροι από εμένα.



Αυτό ήταν που κατέληξα και η κεντρική ιδέα του προηγούμενου post, και όχι να αντιπαρατεθώ μαζί σου, ή να σε νουθετήσω.
Φιλικά,
 
Μητσο ειχες δεν ειχες τους ανακατεψες ολους... 😀. Δικια σου ειναι οπως σου ειπανε ολοι τι επιλογες θα κανεις για τα καναρινια τυπου! Υ. Γ. αν και πιστευω το κορακι (σαν εσενα) θα σου πηγαινε τελεια 😀!
 
Πανω απ'ολα πρεπει να υπαρχει και μια σχετικη εμπειρια. Βεβαια φετος που ανακαλυπσα οτι υπαρχουν sites με παρα πολλους που ασχολουνται και εχουν διαθεση να βοηθησουν αυτο θα σε βοηθησει. Αποψη μου ειναι σιγα σιγα γιατι εχω ακουση για ατομα που εδωσαν αρκετα λεφτα χωρις να εχουν αποτελεσματα.
Επειση το hobby στοιχειζει εφαρμοζα το εξεις, απο την παραγωγη που ανταλαζα με διπλες ζευγαρωστρες, με αλλα πουλια. Ετσι δεν υπηρχε ουτε στεναχωρια για πολλα εξωδα και δημιουργουσα μια υποδομη.
Ολα τα πουλια εχουν την ομορφια τους.
 
Οπως λένε και οι Γερμανοι ειναι Geschmacksachen...
Καθαρά θεμα γουστου...
Αν πάντως θελήσεις να ασχολήθεις με καναρίνια φωνής, καλό θα ήταν να ψάξεις πολύ...
Μια προσωπική μου άποψη θα ήταν να προμηθευτείς από κάποιον που εμπιστεύεσαι 2-3 ζευγάρια, και να μελετήσεις τη ράτσα...
Και πήγαινε εκεί που είναι οι πολλοί για αρχή...
Μην πας στα Τιμπράντο ας πούμε, μια ράτσα, για την οποια δεν υπάρχει κάποιο πρότυπο που να σου λέει, "Τα τιμπράντο πρέπει να κελαηδανε έτσι"
Ενώ στα Χαρτς και στα Μαλινουά, υπάρχουν εδω στην ελλάδα σύλλογοι και άνθρωποι που θα σε βοηθήσουν...
 
Back
Top