Γενικά Με τι χρώμα ταιριάζει ένα μπλε μπάτζι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα! Εχω ενα θηλυκο μπλε μπατζι το οποιο εχασε τον αρσενικο γιατι έφυγε απο το κλουβί. Σκεφτομαι λοιπόν να της πάρω εναν αλλο αρσενικο για να μην ειναι μόνη της. Απλα ρωταω με τι ταιριάζει για να βγαλει ομορφα μωρακια και οχι παρδαλα (ολα τα πουλακια ειναι ομορφα απλα εμενα προσωπικά δεν μου αρεσουν τα παρδαλα)
 
Τι εννοείς παρδαλά;
Ακόμα και με το ίδιο χρώμα να τα βάλεις δε σημαίνει ότι θα βγουν μπλε!

Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά είχα διαβάσει ότι πρέπει να ξέρεις ακριβώς το ιστορικό των πουλιών μέχρι 7 γενιές πριν για να είσαι σίγουρος για τα χρώματα που θα βγάλουν.

Ρίξε όμως μία ματιά σε αυτή τη σελίδα budgerigars.co.uk/genetics/ πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει.
 
Σωστο αυτο που ειπε η Βασια! Δε ξερω για 7 γεννιες πισω αλλα σιγουρα πρπεει να ξερεις τουλαχιστον τους γονεις του ζευγαριου για να γνωριζεις τι γονιδια φερουν οπου και παλι μπορει να υπαρχουν εκπληξεις!
 
Το συγκεκριμένο είδος είναι τόσο πολύ φορτωμένο και μπερδεμένο με τις μεταλλάξεις του που έχοντας ένα πουλάκι χωρίς να ξέρεις το ιστορικό του... Δε μπορείς να ξέρεις και τι γονίδια κουβαλάει οπου και θα εμφανίσει στα παιδιά του.
Το δικό σου είναι ένα κλασσικό μπλε με μαυρες ρίγες ή μπλε με άσπρο σε διάφορα σημεία ακανόνιστα;
 
Back
Top