Φροντίδα Με τσιμπάει ο μονκ μου

Αντώνης 2016

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2019
Μηνύματα
9
Καλησπέρα σας, εγώ έναν αξιαγάπητο παπαγάλο μονκ. Είναι 2 μηνών, δεν του έχω κόψε τα φτερά {και ούτε πρόκειται}. Τον αφήνω ελεύθερο στο σπίτι όταν είμαι κι εγώ. Απλώς τελευταία με τσιμπάει στα νύχια, στα χείλη και στις τρίχες μου. Προφανώς για να παίξει, αλλά με πονάει. Προς το παρόν μόλις το κάνει τον βάζω στο κλουβί του. Μπορεί κάποιος να μ δώσει κάποια συμβουλή;
 
Οι παπαγαλοι συνηθως τσιμπανε για να επεξεργαστουν κατι, αυτος ειναι ο τροπος τους.
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να μην του δινεις καμια σημασια οταν το κανει και κανεις καλα νομιζω που τον βαζεις στο κλουβι του, οι φωνες και το μαλωμα δεν οδηγουν πουθενα.
Οι Μονκ δυστυχως εχουν αρκετα δυνατο δαγκωμα.
 
Οι παπαγαλοι συνηθως τσιμπανε για να επεξεργαστουν κατι, αυτος ειναι ο τροπος τους.
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να μην του δινεις καμια σημασια οταν το κανει και κανεις καλα νομιζω που τον βαζεις στο κλουβι του, οι φωνες και το μαλωμα δεν οδηγουν πουθενα.
Οι Μονκ δυστυχως εχουν αρκετα δυνατο δαγκωμα.
Ευχαριστώ πολύ
[automerge]1550919864[/automerge]
2 μηνών είναι τώρα, πόσο το πήρες;

Μην παίζεις καθόλου μαζί του χρησιμοποιώντας τα χέρια σου. Κι εννοείται να μην τον αφήνεις κοντά στο πρόσωπό σου.
Τον πήρα 200 περίπου. Αν όμως δεν παίζω καθόλου μαζί του πως θα γουστάρει την παρέα μου;
[automerge]1550919879[/automerge]
 
Ευχαριστώ πολύ
[automerge]1550919864[/automerge]

Τον πήρα 200 περίπου. Αν όμως δεν παίζω καθόλου μαζί του πως θα γουστάρει την παρέα μου;
[automerge]1550919879[/automerge]

Αντώνη ρώτησα "πόσο" σε ποια ηλικία το πήρες όχι σε χρήματα.

Να παίζεις μαζί του αλλά όχι με τα χέρια, να του δίνεις παιχνίδια. Παίζοντας με τα χέρια ενθαρρύνεις το δάγκωμα, όπως στα κουτάβια.
 
Αντώνη ρώτησα "πόσο" σε ποια ηλικία το πήρες όχι σε χρήματα.

Να παίζεις μαζί του αλλά όχι με τα χέρια, να του δίνεις παιχνίδια. Παίζοντας με τα χέρια ενθαρρύνεις το δάγκωμα, όπως στα κουτάβια.
Γύρω στις 40 μέρες τον είχα πάρει. Ήθελα εγω να τον ταΐζω με κρέμα για να με μάθει.
 
Γύρω στις 40 μέρες τον είχα πάρει. Ήθελα εγω να τον ταΐζω με κρέμα για να με μάθει.
ενημερωτικα να πω οτι σα σκεψη ειναι λαθος! Δε σημαινει οτι αν παρουμε εν απουλακι να ταισουμε θα μας μαθει καλυτερα! Και ενα πουλακι που εχει παογαλακτιστει μια χαρα θα μας μαθει κ δε βαζουμε κ σε κινδυνο τη ζωη του απο λαθος ταισμα κτλ! το αναφερω γιατι πολλοι σκεφτονται ετσι και δεν ισχυει κατι τετοιο!
 
Καπου ειχε αναφερθει απο καποιον ( νομιζω απο τον Φοιβο ) πως πρεπει να περασουν ορισμενο διάστημα με τους γονεις - αδερφια οπου τα μαθαινουν την σωστη συμπεριφορα, το ιδιο ισχυει και για σκυλακια - γατάκια. ( πχ γατακια που εχουν μεγαλωσει χωρις μανα - αδερφια γρατσουνανε - δαγκωνουν )
 
Γύρω στις 40 μέρες τον είχα πάρει. Ήθελα εγω να τον ταΐζω με κρέμα για να με μάθει.

Τα περισσότερα πουλιά που μεγαλώνουν κι απογαλακτίζονται μόνα τους, χωρίς άλλα πουλιά στα οποία να μπορούν να αναγνωρίσουν το είδος και τον εαυτό τους έτσι ώστε μέσα απο το παιχνίδι να μπουν τα όρια στα οποία καταλαβαίνουν ότι επιτρέπεται να χρησιμοποιούν τα ράμφη τους καταλήγουν να δαγκώνουν.

Τώρα στο σήμερα αφού αυτό δεν αλλάζει πια, πρέπει να σταματήσεις να παίζεις μαζί του με τα δάχτυλα και τα χέρια σου. Απο τα χέρια σου μόνο φαγητό και ίσως χάδια όταν καταλαβαίνεις ότι δεν έχει διάθεση να παίξει άγαρμπα ή να δαγκώσει. Αν δεν είσαι σίγουρος καλύτερα να αφήσεις τα χάδια για αργότερα. Απασχόλησε τον με παιχνίδια που να μπορεί να μασήσει, να σκίσει κτλ.

Ανεβαίνει στο χέρι σου; Αν ναι, κάνει και τότε κίνηση να δαγκώσει;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γενικά έρχεται στον ώμο μου και στα χέρια μου. Δεν με τσιμπάει πάντα δυνατά, πολλές φορές με τσιμπάει σαν να μ δίνει φιλιά, πολυ απαλά. Του έχω 3 παιχνιδάκια μέσα στο κλουβί του. Μόνο μέσα στο κλουβί του όμως. Εκτός δεν του έχω κάποιο
 
Back
Top