Αναπαραγωγή Μηλόξυδο κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alicedros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους!
Μιας και πλησιάζει η αναπαραγωγή και η άνοιξη έρχεται δειλά δειλά μου γεννιούνται καθημερινά ερωτήματα! Εγώ στα καναρίνια μου προσθέτω κάθε Κυριακή βιολογικό μηλόξυδο (1 σταγόνα ανά 30ml) όπως και στο μπανάκι τους ένα κουταλάκι του γλυκού.. Ξέρω πως κάνει πολύ καλό!
Κάπου διάβασα ότι το μηλόξυδο δεν επιτρέπει την απορρόφηση του ασβεστίου. Κατά πόσο ισχύει;
Σε λίγο καιρό θα ξεκινήσω να δίνω ασβέστιο 2 φορές(Τετάρτη, Σάββατο) την εβδομάδα στα θηλυκά σαν προετοιμασία. Αν ισχύει το παραπάνω, δε δίνω καθόλου μηλόξυδο μέχρι να τελειώσει η αναπαραγωγή ή μπορώ να δίνω κανονικά κάθε Κυριακή;
 
Κι εγώ αυτό ξέρω, στην προετοιμασία δεν δίνουμε μηλόξυδο.
 
Αν μιλάμε για ένα υγειές θηλυκό έλλειψη ασβεστίου μπορεί να παρουσιαστεί μετά το τρίτο αυγό. Ετσι καλόν είναι να δώσουμε στην πρέπουσα αναλογία για δυό συνεχόμενες μέρες με την γέννηση του δεύτερου αυγού. Μιλάω για υγρό ασβέστιο στο νερό, μόνο και μόνο για τον φόβο κάποιας γκράμπας στην αμάρα που μπορεί να οδηγήσει σε δυστοκία. Κατά τα άλλα η παρουσία του σουπιοκόκκαλου είναι αρκετή.
 
Αλίκη μην δίνεις καθόλου στην αναπαραγωγή. Εξάλλου στην περίπτωσή σου δίνεις δεν δίνεις είναι ανώφελο,ι δεν δίνεις σε συνεχόμενες μέρες. Για να κάνεις σωστή χρήση και να έχεις αποτελέσματα από την χρήση του μηλόξιδου πρέπει να κάνεις χρήση τουλάχιστον πέντε συνεχόμενες μέρες...
 
Για να κάνεις σωστή χρήση και να έχεις αποτελέσματα από την χρήση του μηλόξιδου πρέπει να κάνεις χρήση τουλάχιστον πέντε συνεχόμενες μέρες...

😱 Αλήθεια; Δεν το ήξερα! 5 μέρες και φυσικά αλλάζεις νερό κάθε μέρα έτσι; Εγώ ήξερα ότι δεν κάνει να δίνουμε πολύ συχνά γι αυτό το δίνω μια φορά την εβδομάδα...
 
Εντάξει δε θα βάζω τώρα στην προετοιμασία... Άρα Ανδρέα μου προτείνεις να μη βάζω καθόλου ή μόνο στην περίοδο αναπαραγωγής(και προετοιμασίας); Εγώ πήγα και αγόρασα βιολογικό μηλόξυδο για να τους το βάζω για καλό... Δε θέλω να έχει επιπτώσεις στην υγεία τους... ☹
 
Αλικη το μυλοξιδο γιατι το βαζεις στα πουλια σου; Εγω βαζω μονο οταν φευγω καλοκαιρι για διακοπες και πρεπει να μηνουν με το ιδιο νερο 8-10 μερες, μονο τοτε για να μην αναπτυχθουν βακτηριδια
 
Και εγώ για τους λόγους που γράφει αυτό που ανέβασε η Μαρίνα το δίνω... Θα ήθελα πολύ ν ακούσω γιατί είσαι αντίθετος.. :)
 
οχι δεν ειμαι αντιθετος αλλα δεν δινω διαφορα οταν τα πουλια μου τα βλεπω υγιει (ξιδι - γκειπ φρουτ-λεμονι -χαμομηλι ) και διαφορα αλλα, γιατι μαθαινει ο οργανισμος τους με αυτα και γινετε ποιο ευαισθητος στη διαρκεια της ζωης τους
 
Μα Πάνο δεν είναι αντιβίωση για να κάνει τον οργανισμό τους πιο ευαίσθητο.. Προσφέρει πολλά στην υγεία των πουλιών και τα βοηθάει στην πέψη. Τέλος πάντων. Όπως φαίνεται διαφωνούμε!

Δε θα το χρησιμοποιώ στην προετοιμασία και σε όλη τη διάρκεια αναπαραγωγής! Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
 
Αλικη καλα κανεις και δινεις... Τι να πω ισως εγω δεν κανω καλα που δεν δινω 😉
 
Back
Top