Αναπαραγωγή Μην το δοκιμάσετε σπίτι!

andreasrodos

PB Member
Εγγραφή
21 Απρ 2006
Μηνύματα
466
Πόλη
Ρόδος
Πρώτη φορά το βλέπω!
Μου φαίνεται άκρως επικίνδυνο!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
ειναι ενα πολυ παλιο κολπο αυτο για να δουμε εαν ο νεοσσος ζει μεσα στο αυγο και δεν εχει ψοφησει, αυτο το χρησιμοποιουμε οταν το πουλι εχει περασει τις 14 μερες επωασης και δεν ξερουμε τι γινετε
 
ειναι ενα πολυ παλιο κολπο αυτο για να δουμε εαν ο νεοσσος ζει μεσα στο αυγο και δεν εχει ψοφησει, αυτο το χρησιμοποιουμε οταν το πουλι εχει περασει τις 14 μερες επωασης και δεν ξερουμε τι γινετε

Δέν καταλαβαίνω βέβαια αυτή την λογική, γιατί το μόνο που μπορεί κάποιος
να συμπεράνει με ασφάλεια, αν κάνει αυτό το παλαιό κόλπο ΜΕΤΑ
τις 14 μέρες, είναι οτι ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΕΤΡΑ. Γιατί κατά τα άλλα,
δεν υπάρχει καμμία πιθανότης την 15η ή την 16η μέρα να βρεθεί,
ζωντανός νεοσσός στο αυγό.
- Είμαι βέβαιος οτι αυτοί που το χρησιμοποιούν σαν μέθοδο για την
ύπαρξη ζωής ή όχι στο αυγό, το κάνουν ΑΡΚΕΤΆ ΠΡΙΝ την 14η μέρα,
και είναι οι επαγγελματίες που θέλουν να εξοικονομίσουν και το τελευταίο
δευτερόλεπτο χρόνου.
 
Το κολπακι αυτο ειναι πολυ αποτελεσματικο και εχει σωσει στο παρελθον δυο νεοσους μου απο πεταγμα αυγων (λογο θανατου της καναρας μου στην φωλια) ειδα αν ηπηρχε ιχνος ζωης στα 6 αβγα που ειχε και αυτα που ζουσαν τα εβαλα σε αλλη καναρα... Θελει προσοχη ιδιαιτερη ως προς τη θερμοκρασια του νερου (27 κελσιου)
Υ. Γ μην το κανετε ποτε σαν πειραμα

φιλικα
Δημητρης
 
  • Like
Αντιδράσεις: Frania
μακη συγνωμη που θα στο πω αλλα εχει βρεθει και νεοσσος 18 ημερων κα ιακομα στο αυγο τουκαι επειδη η ωοσκοπηση σε αυτην την στιγμη δεν δειχνει απολυτως τιποτα βρεθηκε αυτο το κολπακι, τωρα αν το θεωρεις λαθος η σωστο ειναι αλλο θεμα, αλλα υπαρχει, αν μπορεσω θα πω και του πηγασου να το επιβεβαιωσει, το κανει συχνα πυκνα εκεινος αυτο,το θεμα των ημερων υπαρχει γιατι μερικες καναρες δεν καθονται συνεχεια πανω στα αυγα και αργουν να γινουν
 
Λευτέρη μετα απο 18 μέρες επώασης;
Υπάρχει έστω και ένα παράδειγμα; Αν το βρείς κάπου
θέλω να το διαβάσω.ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ ΜΕΤΡΗΜΑ ΕΙΝΑΙ!
 
εγω θα συμφωνισω με τον λευτερη ακουστε τι επαθα μια θυλικια δεν καθησε στα αυγα για 3 βραδια και λεω τα αυγα χαλασαν οταν πηγα να τα πεταξω τα εκανα ωοσκοπηση απο συνηθεια και ηταν και τα 5 ζωντανα με τον φακο ωοσκοπησης φαινονται αν ειναι ζωντανα τα πουλια παιδια απλα αντι στις 14 τα εβγαλε στις 18 και μακη να εισαι σιγουρος οτι ξερω να μετραω
 
Αν λίγες ώρες απο την καθορισμένη που πρέπει να βγεί ο νεοσσός,
ΤΗΝ 14η ΜΕΡΑ δεν ανοίξει το αυγό, ο νεοσσός πεθαίνει απο
ασφυξία. Δεν υπάρχει ουτε 15η ούτε 16η ούτε 18η.
ΤΕΛΟΣ.-ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΓΙΑ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ.-
-Ο καθένας ας αποφασήσει Ο ΙΔΙΟΣ τί θα πιστεύει!
 
Back
Top