Φροντίδα Μηπως αφησα το κοκατιλ μου εξω απο το κλουβι νωρις;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης annoula
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

annoula

PB New Member
Εγγραφή
18 Δεκ 2008
Μηνύματα
23
Πόλη
Θεσσαλονίκη
ο ρικο βγηκε απτο κλουβι του απτις πρωτες μερες που τον πηρα, χωρις να εχει εξεικοιωθει μαζι μου. Τωρα μπαινωβγαινει μονος και παρολο που ασχολουμαι μαζι του δεν μαφηνει να τον πλησιασω. Τρωει απτο χερι μου αλλα μεχρι εκει.χωρις φαι δαγκωνει.😕
 
Τη στιγμη που δεν ειναι εξημερωμενος ειναι λογικο να σε αποφευγει. Και αφου προφανως τραβας το χερι σου στην επιθεση του τοτε κερδιζει και το χωρο του και συντομα θα νομιζει οτι αυτος εχει το πανω χερι στη συμβιωση σας. Ναι, κατα την αποψη μου τον εβγαλες πολυ νωρις απο το κλουβι. Επρεπε πρωτα να μαθει οτι δεν εχει λογο να σε φοβαται, να σε εμπιστευθει και μετα ερχεται η ωρα για να του ανοιξεις την πορτα.
 
ναι το καταλαβα αργοτερα. Δεν εχω εμπειρια. Νομιζα πως ηταν καλο. Το εκανα απο αγαπη. Τωρα τι να κάνω;καθε πρωι τσιριζει για να βγει. Ανοιγει μονος τη πορτα. Τον λυπαμαι και τον αφηνω. Μπορω να το διορθωσω;
 
Αν δεν τον αφησεις να τσιριξει μια δυο μερες και να το ξεπερασει δεν θα αλλαξει αυτο. Θα καταλαβει οτι εσυ ανοιγεις την πορτα και εσυ αποφασιζεις ποτε θα βγει εξω. Να του προσφερεις φαγητο εξω απο τα καγκελα (να κρατς το χερι σου σε σημειο που να ερχεται αυτος προς το μερος σου και οχι το αντιθετο) και οταν μαθει να το παιρνει τοτε να βαλεις το χερι σου μεσα στο κλουβι και να περιμενεις να ερθει να το παρει. Βρες κατι που του αρεσει παρα πολυ για να τον δελεασεις. 😉
Μολις του φυγει ο φοβος για το χερι σου τοτε με το δαχτυλο προτεινε του να ανεβει ακουμπωντας τον στο στηθος.Αν ανεβει ολα καλα, μπορεις να τον βγαλεις εξω. Αν σε δαγκωσει μην τραβηξεις το χερι σου και μη φωναξεις, μην πεις τιποτα καλυτερα. Ασε το χερι ακινητο μεχρι να σταματησει αυτος και μετα βγαλτο και κλεισε την πορτα. Την επομενη φορα δοκιμασε να του ζητησεις να ανεβει σε μια πατηθρα που κρατας. Αν ανταποκριθει κανε το ετσι για μερικες ημερες και μετα ξαναδοκιμασε με το δαχτυλο σου. Μην τα κανεις ολα αυτα που σου προτεινα σε μια ημερα. Θελει αρκετο καιρο, υπομονη, ηρεμια και οχι βιαστικες σπασμωδικες κινησεις. :)
Ασε το πουλι να βαζει το ρυθμο που θελει να το πλησιαζεις και ετσι θα ειναι ευκολοτερο και πιο ανωδυνο και για τους δυο.
 
να μην τον αφησω να βγει εξω αν δεν ερθει κοντα μου; Μηπως με μισησει; Καιρο τωρα θελω να το κανω απλως με πληγωνει που φωναζει.☹
 
να μην τον αφησω να βγει εξω αν δεν ερθει κοντα μου; Μηπως με μισησει; Καιρο τωρα θελω να το κανω απλως με πληγωνει που φωναζει.☹

Δεν θα σε μισησει.

Εγω σου προτεινα να μην τον αφησεις να βγει εξω αν δε φτασετε στο τελικο σταδιο που σου περιεγραψα κατα την αποψη μου παντα. 😉
 
ευχαριστω, αυτο θα κανω κι ας ραγισει η καρδια μου τις πρωτες μερες! Ξερω πως ειναι για καλο!:agree
 
Εγω παλι βλεπω οτι το κοκατιλακι εχει το πανω χερι. Μου κανει εντυπωση που βγηκε απο την αρχη. Φαινεται οτι ειναι ιδιαιτερα θαραλλεο πουλακι και αυτο μονο καλο ειναι! Τα φτερα πτησης του τα χεις κοψει; Μηπως οταν πλησιαζεις και βλεπεις αρνητικη αντιδραση απομακρυνεσαι; Καλο θα ειναι (με μικρες και επαναλαμβανομενες συνεδριες) να αποκτησεις επαφη μαζι του. Τα κοκατιλ ειναι drama queens. Μην σε πιανει πιανικος και ενοχες αν οταν πλησιαζεις παθαινει κρισεις. Δε θα σε μισησει και δε θα γινει πιο εχθρικο, αντιθετα θα συνηθισει την επαφη μαζι σου.
 
Back
Top