Γενικά Μηπως ειναι ανησυχητικη τοση αγαπη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lampros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lampros

PB New Member
Εγγραφή
20 Απρ 2009
Μηνύματα
128
Πόλη
Λάρισα
Παιδια τα Budgies μου (που πλεον εχουν και ονοματα) ειναι πιο αγαπημενα απο ποτε! Δεν τα χω δει η ακουσει να τσακωνονται ποτε! Κατι που με ανησυχει ομως ειναι το εξης: το βραδυ εχω παρατηρησει οτι κατα τη διαρκεια που κοιμαται το ενα, το αλλο μενει ξυπνιο και αντιστροφα! Σαν να θελει να το προσεξει:neutral! Ειναι ανησυχητικο αυτο;☹
 
Νομίζω πως όχι.. Αυτά τα ζωάκια είναι έυκολη λεια γαι τα αρπακτικά και πολύ απλά κάποιο θα κοιμάται και κάποιο θα φυλάει σκοπία. Για να ειδοποιήσει σε περιπτωση κάποιου εισβολέα... στην προκείμενη περιπτωση εσένα... Τα πιγκουινάκια μου ποτε δε κομούνται όλα μαζι... Πάντα κάποιο λαγοκοιμαται η είναι "τέντα"...
 
το βραδυ το βαζω μεσα το κλουβι στο σαλονι.. Τωρα που ειναι καλοκαιρι συνηθως μετα τις 10!
 
οταν τα ειχα πρωτοπαρει τα εβαζα απο τις 8.30... Τωρα ομως επειδη αργει να νυχτωσει παρατηρησα οτι καθονται δραστηρια μεχρι τις 10 περιπου ακομα κι αν τα βαλω μεσα.. Προχθες δηλαδη που τα εβαλα στις 9 παρα δοκιμαστικα δεν κοιμοντουσαν αλλα επαιζαν με τα παιχνιδια τους...
 
10 το βραδυ πιστευω ειναι αργα! Οση ωρα και να τα αφησεις θα ειναι δραστηρια. Να τα βαζεις νωρις σε ησυχο δωματιο και να τα σκεπαζεις με ενα ελαφρυ σεντονακι. Να δεις πως θα κοιμουνται!
 
οκ αρα μπορει να παιζει κ αυτο ρολο... Ειναι ανησυχητικο ομως αυτο που συμβαινει η μπορει να ειναι φυσιολογικο οπως λεει και ο mpikis?
 
Γι'αυτο δεν ειμαι σιγουρη αλλα απο τα δικα μου εγω που τα βλεπω το μεσημερι να ξεκουραζονται μερικες φορες οταν κλεινει τα ματακια του το ενα το αλλο κοιταει γυρω γυρω και παρατηρει!
Να δουμε τι θα μας πουν και τα υπολοιπα παιδια!
 
Πιστευω πως τους βγαινει ενστικτο σαν προστασια κατα καποιο τροπο.
Θα συμφωνησω με την Μαρια, να τα σκεπαζεις παντα την νυχτα νιωθουν πιο ασφαλεια.
 
Δεν πειράζει που είναι αγαπημένα. Απλά, αν πάθει κάτι το ένα, μπορεί να χάσεις το άλλο από τη στεναχώρια του... ☹
 
Απλά, αν πάθει κάτι το ένα, μπορεί να χάσεις το άλλο από τη στεναχώρια του... ☹

Μπορούμε να το αποτρέψουμε αυτό. Όταν ψοφήσει κάποιο θα πρέπει να αφήσουμε κάποιο χρονικό διάστημα πριν πάρουμε ένα άλλο πουλάκι. Το καινούριο πουλί θα πρέπει να το έχουμε σε καραντίνα, μόλις το πάρουμε. Στο πέρας της καραντίνας μπορούμε να βάλουμε κοντά τα κλουβιά για κάποιο χρονικό διάστημα, για να γνωριστούν. Αφού, δούμε ότι όλα πάνε καλά, δεν τσακώνονται κι έχουν φιλικές διαθέσεις το ένα για το άλλο, μπορούμε να τα βάλουμε στο ίδιο κλουβί. Θα πρέπει, και πάλι, να είναι υπό έλεγχο, για μερικές μέρες για να δούμε αν συμβιώνουν αρμονικά.
 
Back
Top