Γενικά Μηπως ειναι parrotlet που γενναει;

ΑΓΓΕΛΟΣ2

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.384
Πόλη
Βόλος

αυτο το πουλακι ειναι πολυ ομορφο...ΑΝ δεν κανω λαθος ειναι παροτλετ αλλα οχι forpus pacific...

η ερωτιση μου... Τι ειναι αυτο που εχουν βαλει στη φωλια... Αντι για πριονιδι;
 
Αγγελε πιστευω πως ειναι lineolated parakeet οπως λεει το βιντεο. Κοιτα τις ραβδωσεις χαμηλα στο φτερωμα της πλατης. 😉 Αυτο κατω στη φωλια νομιζω πως ειναι κατι σαν χαρατακια κομμενα-συμπιεσμενα, πρεπει να υπαρχει ετοιμο σε συσκευασια στο εξωτερικο.

Δες την κι εδω που ταιζει τα μωρα.

 
Ειναι blue lineolated parakeet(η αλλιως linnie)

Ειχα ψαξει παλαιοτερα πληροφοριες γι αυτο το ειδος και σε ενα αρθρο ελεγε οτι αυτα τα πουλια ειναι τοσο υσηχα που σπανια θα τα ακουσει κανεις να φωναζουν. Στην Ελλαδα εχω δει πολυ λιγες φορες τετοια παπαγαλακαι κι οσα ειχα δει ητα αρρωστα στο πετ σοπ της Αθηνας.
 
νομιζα οτι ηταν ενα ειδος παροτλετ... Ειναι πολυ ομορφα πουλακι!

αυτο κατω στη φωλια δεν το εχω ξαναδει..φενιζολ δεν νομιζω να ειναι, αυτο με το παρτι ισως...;
 
μα ειναι ειδοσ παροτλετ!

Δεν ειναι ειδος ακριβως αυτο που ειναι ευρεως γνωστο ως παροτλετ Βασιλικη αν και επιστημονικα δεν ειναι λαθος οπως το εθεσες. :)
Parrotlets are a group of smallest New World (American) Parrot species, comprising several genera namely, Bolborhynchus, Brotogeris, Forpus, Nannopsittaca & Touit.
Τα παροτλετς ειναι μια ομαδα των μικροτερων ειδων παπαγαλων του Νεου Κοσμου (της Αμερικής), και περιλαμβανει διαφορα γενη ονομαστικα τα Bolborhynchus(εδω ανηκουν τα lineolated parakeets), Brotogeris, Forpus, Nannopsittaca & Touit.

πηγη😛arrotlet - Wikipedia, the free encyclopedia

Συνηθως ομως οταν λεμε parrotlets εννοουμε τα ειδη του γενους forpus.
 
εγώ χωρίς να μπήκα σε υποψίες με ραυδώσεις κλπ δε μου έκανε για παρροτλετ μόνο και μόνο απο το μέγεθος
 
το μεγεθος νομιζω... Ειναι σχεδον ιδιο...🙄...

το βασικο μου ερωτιμα ηταν τι ειναι αυτο στην φωλια...
 
Πολύ όμορφο πουλάκι & πολύ υπομονετική & στοργική μανούλα!
 
Back
Top