Ασθένειες Μηπως εχουμε ψειρες;

yannis-arta

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαϊ 2014
Μηνύματα
76
εβαλα μπανιερα στο μπαμπα κ στα 3 εβδομαδων μικρα(η μαμα μονη αλλου). Ο μπαμπας τρελάμενος οπως βγηκε απο το μπανιο την πρωτη φορα ορμησε στα καναρινια κ ααρχιζει να τα ξεψυριζει. το κανει με τροπο, δεν ορμαει να τα τσιμπησει με μανια, απλα εχει απο το μεσημερι αυτη η δουλεια κ φευγουν κ πουπουλα(οχι πολλα) κ αυτα αρχισαν να ξεψυριζονται κ λεω μηπως εχουμε ψειρες;
μπορω να επεμβω προληπτικα πανω στα μικρα ή είναι μικρα;
ριχνω στο κλουβι εδω κ 4 μερες ψειροσκονη(γωνια, καω απο φωλια). Μηπως ειναι η ιδεα μου;
προσεξα οτι η τσοχα στα μικρα σε ενα σημειο ειναι μπλε! Ειναι ανυσηχητικο;
 
Η συμπεριφορά που περιγράφεις, ειδικά αφού εμφανίστηκε αμέσως μετά το μπάνιο, δηλαδή μετά από κάτι που δεν συμβαίνει καθημερινά στη ρουτίνα τους, δεν παραπέμπει σε ψείρες ή οτιδήποτε άλλο συγκεκριμένο.
 
Δεν νομίζω ότι τα καναρίνια ξεψειριζει το ένα το άλλο... Δεν είναι παπαγάλοι... Η συμπεριφορά του μπαμπά που περιγράφεις μου κάνει για επιθετική απέναντι στα μικρά...
 
τα παρακολουθω απο χθες, σταματησε να τα "ξεψυριζει΄ αλλα σημερα ξεκινησαν αυτα μονα τους εντονα.ριχνω σκονη που εχω στα μικρα και περιμενω συμβουλες. Μηπως ειναι απο το καινουριο φτερωμα τους και το περιποιουνται;
 
Back
Top