Αναπαραγωγή Μηπως η θυληκια είναι μικρη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasilis7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vasilis7

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2014
Μηνύματα
8
Καλησπέρα.
Είναι τρεις εβδομάδες που εχω βαλει τα καναρινακια μου για αναπαραγωγή.
Εως τωρα δεν εχει γινει κατι.
Ο αρσενικος εξακολουθεί να κελαηδάει, η θυληκια δεν δειχνει ενδιαφερον να φτιαξει την φωλια της.
Εκτος από μερικες φορες που ο αρσενικος ταιζει τη θυληκια δεν τον βλεπω ιδιαιτερα τολμηρο.
Μηπως πρεπει να αλλαξω το ζευγαρι, δηλαδή να του βαλω καποια άλλη θυληκια;
Μηπως η θυληκια είναι μικρη;(Πως μπορω να το διαπιστωσω αυτό?)
Παρακαλω τη βοηθεια σας για το τι πρεπει να κανω από εδώ και περα.
 
Βασίλη πριν της 3 εβδομάδες, είχες κάνει διατροφική προετοιμασία στα πουλιά ;

Αν ΝΑΙ, τότε δώσε χρόνο στα πουλιά. Μην προχωράς σε βιαστικές κινήσεις!
Εφόσον έχεις δει ταΐσματα, θα έρθει και η αναπαραγωγή. Να έχεις στον χώρο τους σουπιοκόκκαλο υποχρεωτικά, δίνε βραστό αυγουλάκι, δώσε και τους και χορταρικό (σπανάκι - μπρόκολο - ζοχό), και όλα θα πάνε καλά !
 
Βασίλη πριν της 3 εβδομάδες, είχες κάνει διατροφική προετοιμασία στα πουλιά ;

Αν ΝΑΙ, τότε δώσε χρόνο στα πουλιά. Μην προχωράς σε βιαστικές κινήσεις!
Εφόσον έχεις δει ταΐσματα, θα έρθει και η αναπαραγωγή. Να έχεις στον χώρο τους σουπιοκόκκαλο υποχρεωτικά, δίνε βραστό αυγουλάκι, δώσε και τους και χορταρικό (σπανάκι - μπρόκολο - ζοχό), και όλα θα πάνε καλά !
δεν εκανα διατροφικη προετοιμασια. Αλλα τους κανω αυτές τις τρεις εβδομάδες που τα εχω μαζι.
 
Και αυτό καλό είναι! Συνέχισε λοιπόν έτσι και σύντομα θα έχεις φωλιά στρωμένη!
 
Άσε τη φύση μόνη της και μην παρεμβαίνεις τόσο πολύ! Όσο παρεμβαίνεις και τα ενοχλείς τόσο δε θα βλέπεις καμία εξέλιξη... Μόλις αρχίσουν και παίζουν με το χαρτί στον πάτο δώσε φωλιά και νήμα.. Αν είναι πυρωμένα θα την στρώσουν, αλλιώς θα πρέπει να περιμένεις.. Θεωρώ πως η ΥΠΟΜΟΝΗ και το να καταλάβουμε πως τα πουλιά μας δεν είναι μηχανάκια, αλλά ζωάκια, ζωντανοί οργαβισμοί με ανάγκες, είναι το παν στο συγκεκριμένο χόμπυ.. Κατά τη γνώμη μου χωρίς αυτά δε θα καταφέρεις τίποτα..
 
Άσε τη φύση μόνη της και μην παρεμβαίνεις τόσο πολύ! Όσο παρεμβαίνεις και τα ενοχλείς τόσο δε θα βλέπεις καμία εξέλιξη... Μόλις αρχίσουν και παίζουν με το χαρτί στον πάτο δώσε φωλιά και νήμα.. Αν είναι πυρωμένα θα την στρώσουν, αλλιώς θα πρέπει να περιμένεις.. Θεωρώ πως η ΥΠΟΜΟΝΗ και το να καταλάβουμε πως τα πουλιά μας δεν είναι μηχανάκια, αλλά ζωάκια, ζωντανοί οργαβισμοί με ανάγκες, είναι το παν στο συγκεκριμένο χόμπυ.. Κατά τη γνώμη μου χωρίς αυτά δε θα καταφέρεις τίποτα..
να σαι καλα φιλαρακο
 
Back
Top