Γενικά Μηπως η παγκοσμια κριση απειλει το χομπυ μας;

Greek yorkshire

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
1.443
Πόλη
Χαϊδάρι
εχω ενα... η μαλλον ενα απο τα βιτσια μου ειναι να διαβαζω αγγελιες (ειδικα για πουλια, ακομα πιο ειδικα για παπαγαλους). μου αρεσει να διαβαζω να βλεπω τιμες, να διαβαζω για καποια ειδη που πωλουνται και να ψαχνω πληροφοριες γιαυτα. τις τελευταιες μερες παρατηρησα κατι Xρυσή Eυκαιρία οπως βλεπετε και σεις αναφερεται πολυ συχνα η φραση "σε πολυ καλη τιμη" η "τιμη χαμηλη". μηπως η παγκοσμια κριση απειλει τα χομπυ μας;
Υ. Γ. Δεν εχω ταλεντο στο γραψιμο;
 
Υπάρχει μια παρόμοια κατάσταση εδώ στην Αμερική. Μερικοί άνθρωποι που έχουν χάσει τη δουλειά τους δεν μπορεί πλέον να διατηρήσει τα κατοικίδια ζώα τους. Πολλοί άνθρωποι που έχουν τα κατοικίδια ζώα τους μέχρι καταφύγια. Άλλοι άνθρωποι είναι δεσμευτικές για την πώλησή τους. Επίσης, πολλοί άνθρωποι δεν είναι πλέον λαμβάνοντας τα κατοικίδια ζώα τους να τον κτηνίατρο. Είναι δυστυχώς μια θλιβερή κατάσταση. Ελπίζω ότι τα πράγματα θα βελτιωθούν σύντομα.
 
Δεν μου φαίνεται απίθανο Δημήτρη... Μάλλον φυσιολογικό..
Ο κόσμος δεν μπορεί πλέον να πληρώσει τους μηνιαίους λογαριασμούς του και να πάει διακοπές το καλοκαίρι.. Το ζώο θα αγόραζε...
Πάντως όπως και να χει, τα πουλια ευτυχώς δεν κοστίζουν πολλα για να τα μεγαλώσεις... Ελάχιστα... Τουλάχιστον το δικό μου που είναι καναρίνι...
και είναι κι ένα...
Τα σκυλιά νομίζω και οι γάτες είναι που χρειάζονται χρήμα για να τα έχεις σπίτι..
άσε που έτσι και πας διακοπές και τα στείλεις ξενοδοχείο όσο καιρό λείπεις χρειάζονται 20 ε ημερησίως...
Τα πουλάκια κάποιος φίλος θα τα κρατήσει...
Κόστος έχουν τα ζωάκια φίλε Δημήτρη και δύσκολοι καιροί...
 
Φυσικα και επηρρεαζει η κριση!Χτες εδωσα 89 ευρω για ενα σακι κροκετες για το λαμπραντορ μου τη Μαγια που θα κρατησει κανα μηνα... Ισως λιγο παραπανω.Αν βαλεις τα ετησια εξοδα για εμβολιασμο, τα 'τυχερα' αρρωστια, ατυχημα, παιχνιδια, κουβερτες, φαρμακα.. Αστα να πανε! Αλλα δε θα μπορουσα ποτε να σκεφτω οτι θα τη δωσω! Αν ειναι να πεινασουμε θα πεινασουμε μαζι! Τα κοκατιλ και τα καναρινια αν δεν παρουσιασουν προβλημα και χρειαστουν φαρμακα ερχονται πιο οικονομικα!
 
Μπροστά σε όλα αυτά που μου προσφέρουν τα ζώα μου, ειδικά ο σκύλος μου... Λίγο με ενδιαφέρει το κόστος συντηρησης τους!
 
Θα συμφωνήσω με τη Μαίρη! Προτιμώ να στερηθώ μια έξοδό μου ή κάτι άλλο που θέλω πολύ για να τους πάρω τα απαραίτητα για την διατροφή τους και τα παιχνίδια που χρειάζεται να ανανεώνονται συχνά..
 
Παιδιά είμαι σύμφωνη σ αυτά που λέτε περί στέρησης δικής σας για να μεγαλώσετε ένα ζωάκι.
. Όμως μιλάμε εκ του ασφαλούς. Τι εννοώ;
Οτι δεν έχουμε παιδιά. άρα αυξημένες υποχρεώσεις.
Ποιος θα παρεξηγήσει έναν οικογενειάρχη που μεγαλώνει 2 παιδιά έχει μια γυναίκα και ίσως και γονείς ηλικιωμένους που θα πρεπει να δουλέψει γι αυτούς;
Που θα δώσει προτεραιότητα;
Σ΄ένα σκύλο;Η στο παιδί του η στον άρρωστο γονιό;
Και μιλάω για περιπτώσεις που ζούν μ΄ενα η δύο μισθούς. Δεν μιλάω για τους εύπορους η τέλος πάντων υψηλόμισθους... Το να στερήσεις τον εαυτό σου από μια έξοδο είναι δικαίωμα σου, τον να στερήσεις το φαί το ντύσιμο η το φροντιστήριο απ το παιδί σου δεν είναι δικαίωμα σου...
Αρα υπάρχουν μέτρα και παράμετροι για κάθε περίπτωση ανθρώπων.
Κι εδώ καταλήγω απ το να ταλαιπωρώ ένα ζωάκι απ την πείνα, την στέρηση γιατρού και γενικότερας της φροντίδας του, απλά δεν το αγοράζω.
Γιατί κι αυτό έχει δικαιώματα όπως ένας άνθρωπος της οικογενείας μας.
Και όπως σκεφτόμαστε πριν κάνουμε ένα παιδί, εάν είμαστε σε θέση να το μεγαλώσουμε, το ίδιο σκεφτόμαστε και για ένα ζωάκι πριν το αγοράσουμε.
Εκεί μπαινει η χαμηλή τιμή πώλησης των ζώων και ο απερίσκεπτος πάει, το αγοράζει και όταν δεν τα καταφέρνει είτε από οικονομικής απόψεως είτε λόγω χρόνου το πετάει στο δρόμο έτσι απλά.
 
xαλαρωστε..η ελλαδα μονιμως σε κριση ειναι.. Παντα μας λενε
για την κρισιμη περιοδο. Για τους δυσκολους καιρους..
δε θυμαμε ποτε να μας ειπαν τι καλα που ειμαστε
αλλα παντα ο ελληνας βρισκει τον τροπο και περνα καλα
ειμαστε η μονη δυτικη χωρα που λιμοκτονουν οι δεικτες της
οικονομιας και ευημερουν οι ανθρωποι.. Αρα και τα ζωντανα μας δεν κινδυνευουν
 
παιδια μακαρι να ειμαστε γεροι, δυνατοι και να εχουμε δουλεια να δουλευουμε!
 
Πολύ φοβάμαι ότι ακόμη τα χειρότερα δεν έχουν έρθει! Και ειλικρινά ελπίζω ότι το "θέμα" της ζωοφιλίας στην Ελλάδα έχει κάπως διορθωθεί, γιατί αλλιώς δεν ξέρω με τί άλλα παρατημένα ζωάκια, εκτός από σκυλιά, θα γεμίσουν οι δρόμοι και τα πάρκα...☹
 
re pedia ti na po ke ego
3 pedia mia gineka
ego anapiros me 460eyro to mina poy preno apo tin sindaksi ala ke pali omos i adinamia sta papagalia ine to kati alo pote den tous lipi tipota
tora eho 11 lovebert
ke 4 kokatil ke thelo ke ena afrika grey ala ine akriva gamoto :)
 
Άκου να δείς φίλε:Οι άνθωποι δίχως δουλιά δεν έχουν χρήματα. Τα κατοικίδια θέλουν συτήρηση και χρήματα. Κι άμα δεν υπάρχουν χρήματα δεν υπάρχουν κατοικιδια. Πολύ που έχουν κιόλας τα πουλάνε για 200$ ας πούμε. Ξέρω πολούς τέτοιους ανθρώπους στη γειτονιά που παλιά είχαν σκυλάκια και τα έδωσαν στα pet shop. Μία ηλικιωμένη γειτόνησα με ένα τσιουάουα το έδωσε γιατί είχε ανάγκη από χρήματα. Ήταν χείρα με 150$ σύνταξη από τον μακαρήτη. Έτσι το πούλησε για 200$. Να που φτάσαμε.
 
Τί να πω.. Ίσως επειδή δεν έχω βγει ακόμη στην παραγωγή να μιλάω εκ του ασφαλούς, αλλά νομίζω ότι ο μόνος λόγος που θα έδιναν ποτέ τα ζώα μου θα ήταν κάτι πάρα πολύ σοβαρό και ενοείται ότι θα τα χάριζα, γιατί θα με ένοιαζε να είναι κάπου καλά και όχι για να βγάλω χρήμματα. Αλλιώς, από την στιγμή που τα έχεις θα πεινάσετε μαζί και στα δύσκολα και στα εύκολα.. Τώρα πάλι μπορεί να μιλάω εκ του ασφαλούς, αλλά μου φαίνεται αδιανόητο να τα πουλήσω ☹
 
ne re pedia ok simfono gia tin grioyla
ala ego ta eho san pedia moy ta poylia ke den kano paragogi gia na poylao
aplos ine ena idoys desimatos me ta zondana afto
tora opios ehi ikonomiko provlima den leo oti ime pamploutos ala
15 eyro to mina tah moy perisepsoyn gia na frondiso ta polakia moy
stin anamgi as min katniso ke 4 meres to mina gia tis agapes pou eho
 
Εγώ να δεις πόσο τα αγαπάω. Τα καναρίνια μου τα λατρέβω. Η γριούλα ήταν άλη περίπτοση. Μες τα χρέη δεν θα φρώντησε και σκύλο. Π"αντως με αυτή την κρίση πάμε από το κακό στο χειρότερο.
 
Εχετε δικιο σε ολα. Σιγουρα η κριση επηρεαζει και την αγορα τον κατοικιδιων μιας κι αν εχετε προσεξει το ενα πετ σοπ κλεινει μετα το αλλο. Στην γειτονια μου ηδη εκλεισε το πρωτο κι αυτο που ειναι απο κατω μου απο εκει που ειχε τοσο κοσμο ζητημα τωρα να πας και να δεις πανω απο 2 πελατες.

Οι καιροι εινι δυσκολοι και κανενας δεν λεει αντε να παω να παρω 2 παπαγαλακια για τα παιδια μου.

Εγω για κριση και πολλα τετοια δεν μπορω να πω μιας και ειμαι στην ιδια κατασταση με την Εφη(Yasmin). Εγω τα ταιζω τα συντηρω τα αγοραζω κλπ με τα χαρτζηλικια μου.Αλλα και σ αυτα βλεπω κριση:D

Βεβαια ειμαι και της αποψης οτι τα πραγματα δεν ειναι και τοσο τραγικα απλα μας εχουν βαλει στο τρυπακι και μας εχουν κανει να πιστεψουμε οτι υπαρχει μεγαλη κριση μεσω "πλυση εγκεφαλου."
 
Back
Top