Γενικά Μηπως ο ζακο μου θελει να ζευγαρωσει;

marianna2384

PB Member
Εγγραφή
22 Απρ 2008
Μηνύματα
397
Πόλη
Ραφήνα
Τι αντιδράσεις εχει κάποιο πουλί οταν θέλει να ζευγαρώσει;
Παρατηρώ ολο κ συχνότερα στο δικό μου μια πέρίεργη αντίδραση... Κανει εναν ηχο σαν κλάμα και ταυτοχρονα χαμηλώνει τα φτερα του ενω τα εχει κλειστα σαν να τα κρεμαει. Αυτή η ιστορία ξεκινησε πριν 1,5 χρονο περιπου και το εκανε σπανια αλλα εδω και λίγο καιρο το κάνει συχνότερα... Και σκέφτηκα μηπως τώρα με την ανοιξη και επειδή τώρα ειναι 11 -12 χρονων μήπως θελει άντρα;

Παλιότερα οταν το εκανε αυτο κατλεβαινε στο πάτο του κλουβιου κ γυρναγε κ γυρω γυρω... Τωρα ομως ανεβαινει κ στο πίο ψηλο κλαδι του κλουβιου και μαζι με το περιεργο ηχο κ αυτο με τα φτερα βαζει κτο ενα ποδι πάνω σε ενα παιχνίδι που κρέμεται δίπλα απο το κλαδι.
 
Τι αντιδράσεις εχει κάποιο πουλί οταν θέλει να ζευγαρώσει;
Παρατηρώ ολο κ συχνότερα στο δικό μου μια πέρίεργη αντίδραση... Κανει εναν ηχο σαν κλάμα και ταυτοχρονα χαμηλώνει τα φτερα του ενω τα εχει κλειστα σαν να τα κρεμαει. Αυτή η ιστορία ξεκινησε πριν 1,5 χρονο περιπου και το εκανε σπανια αλλα εδω και λίγο καιρο το κάνει συχνότερα... Και σκέφτηκα μηπως τώρα με την ανοιξη και επειδή τώρα ειναι 11 -12 χρονων μήπως θελει άντρα;

Παλιότερα οταν το εκανε αυτο κατλεβαινε στο πάτο του κλουβιου κ γυρναγε κ γυρω γυρω... Τωρα ομως ανεβαινει κ στο πίο ψηλο κλαδι του κλουβιου και μαζι με το περιεργο ηχο κ αυτο με τα φτερα βαζει κτο ενα ποδι πάνω σε ενα παιχνίδι που κρέμεται δίπλα απο το κλαδι.


Νομιζω πως αυτο ειναι. Ειναι και περιοδος αναπαραγωγης τωρα... :D Και ο Φοιβος παρολο το ονομα ειμαι 99,9 % σιγουρος οτι ειναι Φοιβη... Κανει ακριβως το ιδιο. Ερχεται και διπλα μου και κανει μια διακεκκομενη χαμηλη φωνη με ουρα σηκωμενη και στο πλαι και κεφαλι να κοιταζει προς τα πανω και προσπαθει να μπει κατω απο το χερι μου.

Δε λεω αλλα για να μην γινει το ποστ σοκινγκ...

Ειναι η σταση ζευγαρωματος των θηλυκων αυτη και δικαιολογει και οποια αλλαγη στη συμπεριφορα αυτην την περιοδο οπως καποια νευρικοτητα η επιθετικοτητα, το ψαξιμο για μερη πιθανης φωλιας κ. Α.

Εγω την σταματησα τη συμπεριφορα αυτη η οποια μπορει να καταληξει στην τυχαια γεννηση αυγων και δεν θελω να ξεκινησει κατι τετοιο διοτι μπορει να καταληξει σε παθηση και να γενναει αυγα συνεχεια και να εξαντλειται ο οργανισμο της. Ο τροπος ειναι σταθερο ωραριο υπνου και ενω ο δικος μου κοιμοτανε περιπου 9 ωρες τον αφηνω να κοιμαται για 11 ωρες. Αλλαζει η φωτοπεριοδος και εχει επιδραση στις ορμονες τους οι οποιες μειωνονται και βγαινουν απο τη φαση αναπαραγωγης...
 
Εμένα πάλι ο δικός μου που είναι 5 χρονών το κάνει όταν θέλει να του δώσω λιχουδιά ή όταν μας βλέπει να τρώτε όλοι μαζί στο τραπέζι ή όταν τον ενοχλεί κάτι γύρω του και το φοβάται. Δεν το έχω συσχετίσει μέχρι τώρα με τη φάση της αναπαραγωγής όπως εσείς.
 
καλα Ανέστη με κουφανες τώρα με τις φωτοπεριοδους... Πως συνδεεται το να γενναει αυγα με την αυξηση των ωρων υπνου; δεν το καταλαβαινω αυτο και πολυ. ααα ναι οκ ειδα επιρεαζει τις ορμονες λες παρακατω ναι... Που τα μαθαινεις ολα αυτα; δεν ξερω, αλλα ευχαριστω παντως που μοιραζεσαι τις γνωσεις σου.
Δηλαδη μπορει κ εμενα να μου γεννησει αυγο; α δεν θελω...

δεν ξερω αν θυμασαι λιγο καιρο πριν που ειχα γραψει για το προβλημα που εχω με τον γιωργο που χτυπαει το μπολ του φαγητου... Ε λοιπον δεν αντεχεται αλλο αυτο. εχω προβλημα! τροπος να βαλω μανταλακι η κατι αλλο να κανω δεν υπαρχει ετσι οπως ειναι κατασκευασμενο το κλουβι, τα εχω σκεφτει ολα! Και αναγκαζομαι κ του βγαζω το μπολ μετα απο λιγο το ξαναβαζω μετα ξανακανει τα ιδια κ ολη την ωρα σε δουλεια να βρισκομαστε... Επισης μολις του παρω το μπολ του φαγητου παει κ χτυπαει το μπολ του νερου! Οποτε του βγαζω κ το μπολ του νερου... Εννοειτα οτι τα ξαναβαζω μετα ετσι, μην νομιζεις οτι τον αφηνω νηστικο κ διψασμενο... Προς θεου! τον παερνω με το καλο... Τιποτα! Εκει χτυπιεται αυτος! Κανω την αδιαφορη, πάλι τιποτα... φευγω απο το δωμάτιο, συνεχιζει! Η μονη λυση ειναι να του βαλω τα μπολακια χυμα κατω στο πατ του κλουβιου αλλα δεν θα το ηθελα αυτο. Γιατι κανει ετσι; Πως να το σταματησω;
 
καλα Ανέστη με κουφανες τώρα με τις φωτοπεριοδους... Πως συνδεεται το να γενναει αυγα με την αυξηση των ωρων υπνου; δεν το καταλαβαινω αυτο και πολυ. ααα ναι οκ ειδα επιρεαζει τις ορμονες λες παρακατω ναι... Που τα μαθαινεις ολα αυτα; δεν ξερω, αλλα ευχαριστω παντως που μοιραζεσαι τις γνωσεις σου.
Δηλαδη μπορει κ εμενα να μου γεννησει αυγο; α δεν θελω...

δεν ξερω αν θυμασαι λιγο καιρο πριν που ειχα γραψει για το προβλημα που εχω με τον γιωργο που χτυπαει το μπολ του φαγητου... Ε λοιπον δεν αντεχεται αλλο αυτο. εχω προβλημα! τροπος να βαλω μανταλακι η κατι αλλο να κανω δεν υπαρχει ετσι οπως ειναι κατασκευασμενο το κλουβι, τα εχω σκεφτει ολα! Και αναγκαζομαι κ του βγαζω το μπολ μετα απο λιγο το ξαναβαζω μετα ξανακανει τα ιδια κ ολη την ωρα σε δουλεια να βρισκομαστε... Επισης μολις του παρω το μπολ του φαγητου παει κ χτυπαει το μπολ του νερου! Οποτε του βγαζω κ το μπολ του νερου... Εννοειτα οτι τα ξαναβαζω μετα ετσι, μην νομιζεις οτι τον αφηνω νηστικο κ διψασμενο... Προς θεου! τον παερνω με το καλο... Τιποτα! Εκει χτυπιεται αυτος! Κανω την αδιαφορη, πάλι τιποτα... φευγω απο το δωμάτιο, συνεχιζει! Η μονη λυση ειναι να του βαλω τα μπολακια χυμα κατω στο πατ του κλουβιου αλλα δεν θα το ηθελα αυτο. Γιατι κανει ετσι; Πως να το σταματησω;

Mαριαννα αν σκεφτεις οτι οι παπαγαλοι στη φυση μπαινουν στη φαση αναπαραγωγης την ανοιξη που η ημερα μεγαλωνει και αρα τα πουλια κοιμουνται λιγοτερες ωρες απ'οτι το χειμωνα τοτε θα καταλαβεις οτι η φωτοπεριοδος συνδεεται αμεσα με την αναπαραγωγη. Ετσι ενστικτωδως σηματοδοτειται η εναρξη της αναπαραγωγικης φασης με την αυξηση των ωρων που βλεπουνε φως... Το εχω διαβασει σε ολα τα sites και το εχω δοκιμασει και στον δικο μου. Ισχυει και για τα αρσενικα τα οποια μπορει να γινουν πολυ κτητικα εως και απιθετικα αυτην την περιοδο. Αν τον αφηνεις σκεπασμενο να κοιμηθει παραπανω απ'οτι κοιμοταν το πιθανοτερο ειναι να βγει απο την αναπαραγωγικη φαση εκτος και αν οι ορμονες της εχουν τρελαθει τελειως πραγμα που δεν μου φαινεται να συμβαινει στην περιπτωση σας. Το μεγιστο παντα ειναι 14 ωρες που μπορουμε να αφησουμε ενα πουλι σκεπασμενο να κοιμηθει και αυτο στις δυσκολες περιπτωσεις για πουλια που εχουν γινει πολυ επιθετικα η γεννανε αυγα ασταματητα. Το ελαχιστο που πρεπει κανονικα να κοιμαται ενας παπαγαλος ειναι 9-10 ωρες. :)
 
Οκ ευχαριστώ, εγω τον σκεπάζω αλλα οταν ερθει η ωρα του να ξυπνήσει, ξυπνάει κ φωνάζει με όλη του τη δύναμη! Ειδικα αν ακουει θορύβους και δεν βλέπει τι γίνεται...
Όσο για το άλλο με τα μπολάκια του φαγητού μάλλον δεν ξέρεις κ εσυ τι να μου πείς... Εδω δεν ξέρω εγω τι να κάνω εγω που μένω κ μαζί του!
 
Οκ ευχαριστώ, εγω τον σκεπάζω αλλα οταν ερθει η ωρα του να ξυπνήσει, ξυπνάει κ φωνάζει με όλη του τη δύναμη! Ειδικα αν ακουει θορύβους και δεν βλέπει τι γίνεται...
Όσο για το άλλο με τα μπολάκια του φαγητού μάλλον δεν ξέρεις κ εσυ τι να μου πείς... Εδω δεν ξέρω εγω τι να κάνω εγω που μένω κ μαζί του!


Ηθελα να σου γραψω και γι αυτο αλλα ξεχαστηκα καθως εγραφα τα αλλα...

Αυτο που θα εκανα εγω ειναι να αλλαξω και τα 2 μπωλ και του νερου και του φαγητου και να τα βαλω σε διαφορετικες θεσεις στο κλουβι απο αυτες που τα εχεις τωρα. Εγω εχω βιδωτα, τα αγορασα απο πετ σοπ και δεν υπαρχει περιπτωση να τα κουνησει... Αν θελεις σου ανεβαζω φωτο να τα δεις...
 
Να σου πω την αλήθεια δεν εχω ρωτησει πότε σε κανένα πετ. Για να καταλάβεις εμενα στο κάτω μέρος του κλουβιού απο τις πλαινες πλευρές τα κάγκελα είναι έτσι διαμορφωμένα ώστε να μπάινουν 2 μπολάκια στη κάθε πλευρά και δεν εχει κάτι να τα μαγκώνει στυλ μανταλάκι πχ εχει ενα πλαστικοποιημενο γυαλί που μπαίνει απο τη μια ακρη στην άλλη (που ειναι κ για να μην λερωνεται ο χωρος γυρω απο το κλουβι) αλλα μπορει να το κουνησει το μπολακι κ να το χτυπησει στα κάγλεκα! Και αυτος το χτυπα αλύπητα! αν δεν σου ειναι κόπος βάλε φωτο η στείλε μου και θα παω να τα ψάξω σήμερα κιόλας αν λύνετα ιέτσι το πρόβλημα!
 
Εκτός απο τα βιδωτά Μαριάννα δοκίμασε και μια... Ευρεσιτεχνία. Απλώς βάλε ενα βαρύ βότσαλο μεσα στα μπολάκια για να μην μπορει να τα σηκώσει.
 
Μπα Χριστιάνα δεν υπάρχει περίπτωση... Πόσο βαρύ να ειναι πια αυτο το βότσαλο... Και πάλι δεν λέει να του βάλω ενα βότσαλο μεσα στο νερο; ασε που εμεις είμαστε δυνατοί... Και θα σηκώσουμε κ το βότσαλο!
 
Με την ευκαιρεια... Μπορω να βάλω κλαδί απο δέντρο κανονικό μέσα στο κλουβί η καλύτερα οχι μην εχει τίποτα ζωηφια κ δεν ξέρ τι άλλο;
 
DSCN1322.jpg
DSCN1320.jpg
DSCN1323.jpg
DSCN1318.jpg
 
δεν ηξερα οτι υπαρχουν τετοιες ταιστρες... Ευχαριστουμε Ανεστη!
 
Ανέστη ευχαριστώ τοσο πολύ! ΄πω πω καταχάρηκα! Θα λύσω το πρόβλημα μου επιτέλους! Ανέστη η μητερα μου δουλεύει σε μια εκκλησία θα της πώ να ανάξει λαμπάδα ιιισα με το ΄μπόι σου! 2 m είναι καλά; χε χε...
ευχαριστώ ανέστη, δεν είχα ρωτησει ποτε σε πετ και δεν ειχε πέσει κ το μάτι μου σε κάτι τέτοιο, δεν μπορεις να φανταστείς πόσο χάρηκα, γιατί είχα πρόβλημα στο σπίτι με αυτο το πράγμα γιατι δεν μένω κ μόνη κ πραγματικά σε ευχαριστώ!
 
Ευχαριστώ ευχαριστώ ευχαριστώ Ανέστη πάλι! Πάω να συναντήσω τώρα 2 φίλες μου που είμασταν αυτοκόλλητες απο τη α δημοτικου μεχρι κ τη β γυμνασιου αλλα μετα χαθηκαμε, αλλά τωρα ξανα βρεθήκαμε!

Καλό Σ/Κ σε όλους και Ανέστη.. Έχεις λαμπάδα στάνταρ!
 
Πήγα σε 3 pet το Σαββάτο αλλα τίποτα, δεν βρήκα τέτοια μπολάκια! Αλλα στο ένα μου είπαν οτι θα το κοιτάξουν και περιμένω σήμερα τηλ. μου είπε οτι ειχε παλιότερα και θα μου φέρει μέσα στη βδομάδα! Επίσης στο ιδιο κατάστημα βρήκα κ pellets exact keytee(δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά). Ξεκίνησα να του βάζω και pellets στι φαι (λίγα στην αρχή και σταδιακά μόνο pellets...όπως μου είχες πεί) αλλά κοιτάει το μπόλ του και με κοιτάει με απορία... Ισα που τα πήρε στο στόμα του για να τα βγάλει απο το μπόλ! Δεν νομίζω να τα καταφέρουμε σε αυτο... Θα δοκιμάσω διάφορα κόλπα αλλά δύσκολα!
 
mariana τετοια μπολακια βρισκεις απλα ετυχε να μην βρεις εσυ, εγω βρηκα σε PET CITY, αρα αμα εχεις τετοιο κοντα σου ρωτα και εκει.3 ευρο και κατι ειχε, ετσι ενημερωτικά.
αλλα για την περιπτωση σου καλυτερα πιστευω ειναι κατι πλαστικα που δεν κουνιουνται καθολου. Ειναι βιδωτα πανω στη βαση τους και η βαση στερεωνεται στα καγκελα(φοτο παρακατω)

για τα πελλετς δεν υπηρχε περιπτωση να αρχισει να τρωει με το που ταβαλες,θελει ολοκληρη διαδικασια και αποφασιστηκοτητα απο σενα για να αρχισει να τρωει πελλετς.
διαβασε το θεμα στη διατροφή παπαγαλων που λεει "τι ειναι τα πελλετ?"
 

Συνημμένα

  • gizmo_1.webp
    gizmo_1.webp
    15,4 KB · Προβολές: 101
στο pet city δεν πηγα αλλα σημερα περναω ετσι κ αλλιως επισρεφοντας σπιτι απο τη δουλεια οποτε θα κανω μια σταση. απο αυτο το κατ/μα παίρνω χύμα αμμο για το κλουβι η οποία ειναι πόλυ καλη και οικονομική. Το άλλο κουλο, σε ενα κατ/μα κάτω στην Αθήνα, ομόνοι ειχε ζακο μωρο με 1600 ευρω! αν ειναι δυνατον... Το παρακάναν!
 
Ααα όσο για τα pellets το ξέρ οτι δεν ειναι τοσο απλό, εχω διαβάσει διάφορα εδω. Θα κάνω τη προσπάθεια μου και βλέπουμε. Αλλα ο Γιώργος επειδη τα πρώτα 5 χρόνια που δεν τον είχα εγω ετρωγε ΜΟΝΟ ΗΛΙΟΣΠΟΡΟΥΣ! Αν ειναι δυνατόν, δεν είχαν ιδέα αυτοι που το είχαν, γενικώς! Και γι αυτο νομιζω οτι θα είχε αναπτυχθει και περισσοτερο σε μέγεθος αν ετρωγε σωστα. Νομίζω οτι ειναι λίγο μικροκαμωμένος...
 
Back
Top