Αναπαραγωγή Μηπως πρεπει να βαλω το χωρισμα για να πυρωσουν τα Java Finch μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
εχω εδω και δυο τρεις βδομαδες ενα ζευγαρι java finch, τα οποια ειναι ολη μερα μαζι, φιλιουνται, καθαριζει το ενα το αλλο και γενικα ειναι πολυ αγαπημενα. Ο αρσενικος δεν κελαηδαει κανονικα, κανει μονο ενα πικ πικ. Τους βαζω απο τοτε που τα πηρα αυγο αυγοτροφη και τονοτικο για το πυρωμα στο νερο, αλλα ακομα δεν τα βλεπω να ζευγαρωνουν. Επισης στη φωλια δεν τα χω δει καθολου να μπαινουν, παρολο που σημερα βρηκα μεσα μερικα νηματα, Μηπως πρεπει να βαλω το χωρισμα για να πυρωσουν;:/
 
Νομίζω πως παραβιάζεσαι και αγχώνεσαι χωρίς λόγο. Άσε το ζευγάρι να δέσει, δώσε τους χρόνο, δώσε χρόνο σ' εσένα να χαρείς τα πουλάκια, φρόντισε την διατροφή τους, διάβασε για τις ανάγκες τους.
Μάλλον τα ίδια βλέπουν πιο σοβαρά το θέμα να κάνουν οικογένεια :)
 
σε ευχαριστω! Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να κανω εγω;
 
Σταθερές και ήρεμες συνθήκες διαμονής, καλή διατροφή με ποικιλία από σπόρους, χορταρικά, αρωματικά βότανα, αυγό, σουπιοκόκκαλο, φρούτα, λαχανικά.
Καθαριότητα και όταν δέσει το ζευγάρι θα δεις πουλάκια.
Έχεις βάλει φωλιά εν τω μεταξύ; Το άρθρο μας το έχεις διαβάσει; Πιγκουινάκια – Java Sparrow – Java Finch
 
Πρέπει να τους βάλεις και ξερά χόρτα τα έχεις ψάξει αυτά; Τι φωλιά έχεις βάλει για Budgies;
 
μαρια μονο την πρωτη προταση εβαλα. απο που ηρθε η αλλη για την φωλια δεν ξερω.
 
Δικό μου λάθος ☹ η δεύτερη πρόταση ήταν της Ειρήνης.
 
Back
Top