Γενικά Μηπως το ασπρισμα της μυτης ειναι μυθος;

THODORIS1982

PB Member
Εγγραφή
22 Οκτ 2007
Μηνύματα
759
Πόλη
Λάρισα
Προσπαθησα να βγαλω καρδερινοκαναρα φετος και γινε το εξις: Χρησιμοποιησα ζευγαρωστρα με χωρισμα μια καρδερινα τραγουσταρα και μια απλη καναρινουλα. Μολις η καναρα αρχισε να κοβει κοματακια απο το πατο της εδωσα τα συνεργα και τραβηξα το χωρισμα η καρδερινα ειχε μαυρη μυτη και μεχρι τοτε η καναρα φοβοταν να πλησιασει το χωρισμα καθως ο καρδερινος ηταν επιθετικος.Βατεμα δεν ειδα ποτε ομως η καναρα καθε μερα και για τρεις μερες εκανε και ενα αυγουλακι το οποιο το εκρυβε μεσα στο νημα. Η καρδερινα δεν ενοχλουσε αλλα για το φοβο των Ιουδαιων το χωρισμα μπηκε ξανα καθως ελειπα ωρες απο το σπιτι.12 μερες μετα η καρδερινα αρχισα να χαλαει κοσμο απο το κελαιδημα της και να δαγκωνει κυριολεκτικα τα καγκελα. Τα αυγα μεχρι τοτε δε τα ειχα πειραξει γιατι η συγκεκριμενη καναρα δεν εχει και την καλυτερη συμπεριφορα.Λοιπον Ειχε δυο αυγα σκεπασμενα και ενα το κλωσαγε. Οποτε λεω ας εκμεταλλευτω τις μερες καθως πλησιαζουν ζεστες και ασ τη σηκωσω για δευτερη γυρα καθως συμφωνα με ειδειμωνες φιλους μου δεν υπηρχε περιπτωση σπορου. Πρωτο αυγο ομελετα δευτερον ομελλετα αλλα το τριτο για κακη μου τυχη βατεμενο με ζωντανο νεοσσο. Δε μπορειτε να φανταστειτε τη καντηλια ερειξα οταν το ειδα. Η καρδερινα βατευει αλλα ποτε δεν ασπρισε η μυτη της
 
Σιγουρα μπορει να συμβη αυτο ειναι ομως η εξαιρεση στον κανονα θα ελεγα επισης για να αποφυγεις παρομειω δυσαρεστο γεγονος να κανεις οωσκοπηση την 7-8 ημερα και μονο τοτε να χαλας την φωλια καλη τυχη στη νεα προσπαθεια!
 
Καλησπέρα και εγω εχω παρατηρησει μαλλον το ιδιο πραγμα, οτι οι μυτες απο τις καρδερινες μου ξεθωριασαν αλλα οχι τελειως και τα αρσενικα παρολο που δεν ειχαν ασπρισει τελειως οι μυτες και τα ποδια τους ειχαν και εχουν εδω και 2βδομαδες περιπου συνεχως εχουν τα φτερα κατεβασμενα και κυνηγουν για να βατεψουν τουλαχιστον μια φορα την ημερα οσο καθομαι και τα παρακολουθω.Απο οτι εχω καταλαβει και εγω ειναι πυρωμενα αλλα δεν εχουν ασπρισει τελειως οι μυτες τους και τα ποδια.
 
καθως συμφωνα με ειδειμωνες φιλους μου δεν υπηρχε περιπτωση σπορου. Πρωτο αυγο ομελετα δευτερον ομελλετα αλλα το τριτο για κακη μου τυχη βατεμενο με ζωντανο νεοσσο. Δε μπορειτε να φανταστειτε τη καντηλια ερειξα οταν το ειδα.

Γιατι δεν εκανες μια ωοσκοπηση πρωτα να δεις και καθεσε και ακους αλλους; ☹
Τα λαθη πληρωνονται.
Ελπιζω το παθημα να σου εγινε μαθημα.
 
Καλησπέρα στην παρέα. Η δική μου η μεγαλήτερη καρδερίνα έχει κατάλευκο ράμφος. (έχω και ένα ζευγαράκι ποιό μικρες). Έιναι έτοιμη δηλαδή για ζευγάρωμα;Και αν ναι, πότε να βάλω την κανάρα στο κλουβί;
 
επειδη ο χρονος πιεζει βαλε μια καναρα πυρωμενη. Δε υπαρχει χρονος για γνωριμιες.χρησιμοποιησε ζευγαρωστρα με χωρισμα. Μολις αρχισει να κανει αυγα η καναρα να το βαλεις το χωρισμα. Καλη τυχη
 
Τα πουλια δεν πτοηθηκαν αντιθετα πεσαν με τα μουτρα στη δουλεια. Η καναρα καθαρισε τη φωλια και την ξαναεστρωσε. Ετσι στις 24 του μηνα εκανε το πρωτο αυγο.Απο κει και περα τιποτα.Φοβουμενος οτι παρενοχλειτε απο την καρδερινα εβαλα το χωρισμα αν και δε νομιζω να το χρειαζοταν καθως η καρδερινα ειναι ιδιαιτερα φιλικη. Προς μεγαλη μου εκπληξη σημερα εκανε δευτερο αυγο με τη μονη διαφορα οτι δεν εχει το μεγεθος που συνηθιζει να κανει η καναρα. Εχει σχεδον το διπλασιο μεγεθος. Τι μπορει να συμβαινει;Γιατι εκανε αυγο μετα απο 2 μερες και μαλιστα γιγας. Να σημεισω οτι αποκλειεται να ηταν κρυμμενο στα νηματα καθως ειχα ελεξει τη φωλια χθες. Η συγκεκριμενη καναρα σε ολες της γεννες εκανε το εξις: εστρωνε τη φωλια ητην οποια τη διατηρει παντα καθαρη κανει ενα αυγο επειτα ενα διαλλειμα μιας μερας και επειτα συνεχιζει.
 
μην στεναχωριέσε. ακόμα και αν κατι δεν πάει καλά στα νέα αυγα μπορεις να δεις στο φως και να ξέρεις τι γίνεται εκεί μέσα. σου ευχωμαι καλη επιτυχία στο στο δύσχολο κατορθωμα που προσπαθει να πετυχεις
 
Άντε και δεν έκανες ωοσκόπηση.Άστην να κλωσσήσει 14 μέρες το πολύ πολύ θα έχανες 3 βδομάδες! Τέλος πάντων καλή επιτυχία στη συνέχεια και μία συμβουλή. Αφού ο δικός σου βατεύει την επόμενη φορά κατά 90% θα έχεις τουλάχιστον ένα σποριασμένο αυγό στην χειρότερη περίπτωση. Μη σκαλίζεις τα αυγά άστην να κλωσσήσει και σε 14 μέρες πιστεύω θα είσαι ευτυχισμένος αντικρύζοντας ζωντανό νεοσσό-ούς στη φωλιά.
 
Back
Top