Αναπαραγωγή Μητέρα budgie επιτίθεται στο μικρό της

Melissas alexis

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαρ 2021
Μηνύματα
3
Πόλη
Γιαννιτσα
Παιδιά καλησπέρα και από εμένα.. εδώ και δύο μέρες το πρώτο μου μικρό βγήκε από την φωλιά του.. δυστυχώς όμως η μητέρα του του επιτηθεται με άσχημο τρόπο. Τι μπορεί να φταίει; Και πως να το αντιμετωπίσω.. μιλάω για παπαγαλάκια bugie
 
Καλησπέρα ! Μήπως δεν είναι έτοιμη για να μεγαλώσει το μικρό της ?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Tony Forpus όχι ιδιαίτερη... Δηλαδή να βάλω τον μικρό σε άλλο κλουβί;
[automerge]1617017006[/automerge]
Έκανε έξι αυγά... Με το που βγήκαν τα μικρά μετά από λίγο έφυγε ο αρσενικός... Πέθανε. Τα μεγάλωσε μόνη . Τα πέντε... Το ένα δυστυχώς έφυγε . εχθές το μεγαλύτερο βγήκε από την φωλιά για πρώτη φορά...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Από ότι καταλαβαίνω είναι πονεμένο πουλί . Είναι δύσκολο να μεγαλώνει πέντε μικρά μόνη της . Δοκίμασε να της δείξεις πως μπορείς να την βοηθήσεις να τα μεγαλώσει . Δεν έχω μεγάλη εμπειρία αλλά μου έχει τύχει και το κόλπο πέτυχε
 
@Melissas alexis, δοκίμασε να βάλεις το μικρό σε ξεχωριστό κλουβί, βάλε τροφή στο πάτο του, σε ένα ρηχό πιατάκι, και πολτοποιημενο αυγό βρασμένο καλά (15 λεπτά). Δίνεις χρόνο στο πουλάκι να τραφεί. Αν το κάνει, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αν όχι θα πρέπει να το κάνεις εσύ. Δύσκολο όχι όμως ακατόρθωτο, διάβασε πώς : Thread 'Τάισμα νεοσσών στο χέρι' https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/. Πρόσεχε τη μάνα γιατί μπορεί να επαναλάβει την συμπεριφορά αυτή και στα υπόλοιπα μικρά.
 
Back
Top