Γενικά Μηχανή εκκόλαψης αυγών hhd incubator

elninio13

PB New Member
Εγγραφή
4 Σεπ 2020
Μηνύματα
17
Πόλη
Άγιος Νικόλαος
Καλημερα σε ολους αγορασα αυτη την μηχανη για εκκολαψη αυγων και χθες εκανα την πρωτη μου δοκιμη με αυγα κοτας,μηπως εχει κανεις αυτο το μοντελο για να ρωτησω καποια πραγματα που εχω απορια.Ευχαριστω

αρχείο λήψης (10).webp
 
καλημερα και παλι εχω ξεκινησει την διαδικασια και οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης
το μηχανημα εχει ροτορα για αυτοματα γυρισμα των αυγων στο εγχειριδιο γραφει οτι γυριζει αυτοματα τα αυγα σε 45 μοιρες χρειαζεται να κανω κατι αλλο εγω η αφηνω το μηχανημα να κανει την δουλεια του χωρις να το πειραζω
επισης στα αυλακια του νερου που εχω γεμισει μονο το μεσαιο συμφωνα με τις οδηγιες γραφει οτι ανα 3 μερες χρειαζεται να γεμιζεις το νερο ξανα ομως η μηχανη μενει ξεσκεπαστη για καμποσα λεπτα υπαρχει προβλημα οταν την αφησω για λιγο ανοιχτη?
Ευχαριστω εκ των προτερων
 
Ο κατασκευαστης εχει λαβει υπ'όψιν τον φυσιολογικο χρονο που μενει ανοιχτη η συσκευη και προτεινει τις 3 ημερες.
Αν ομως ξεφευγει απο τα φυσιολογικα η χρηση θα καταλαβεις κι εσυ οτι χρειαζεται νερο.

Αφου εχει αυτοματο γυρισμα,δεν κανεις κατι αλλο.
Γενικα ακολουθείς τις οδηγιες του κατασκευαστή.
 
αυριο ειναι η τριτη ημερα συμπληρωνω λοιπον ανονικα νερο συμφωνα με τις οδηγιες του manual.
για να γινει επισης εκκολαψη ορτυκιων περα οτι οι μερες ειναι λιγοτερες 17 αναφερουν οι οδηγιες,με το ποσοστο της υγρασιας αλλαζει κατι η παλι κανω τα ιδια οπως τωρα με τα αυγα της κοτας
 
συμφωνα με τις οδηγιες γραφει οτι ανα 3 μερες χρειαζεται να γεμιζεις το νερο ξανα ομως η μηχανη μενει ξεσκεπαστη για καμποσα λεπτα υπαρχει προβλημα οταν την αφησω για λιγο ανοιχτη?
Δεν υπάρχει. Και η κότα θα σηκωνόταν απο τη φωλιά της για αρκετά λεπτά μια στο τόσο. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κλωσσομηχανή αλλά θυμάμαι απο έναν φίλο μου (του είχα φέρει αυγά απο κότες συγκεκριμένης ράτσας απο την Αγγλία πριν μερικά χρόνια) ότι άνοιγε κανονικά τη μηχανή και την άφηνε ανοιχτή για μερικά λεπτά.
 
@Tony Forpus στον πατο της μηχανης εχει 5 αυλακια οι οδηγιες λενε οτι την πρωτη βδομαδα γεμιζουμε το μεσαιο αυλακι,την δευτερη τα 3 απο τα 5 αυλακια και την 3η βδομαδα τα γεμιζουμε ολα και την 18η ημερα βγαζουμε τις βασεις των αυγων και τα αφηνουμε πανω στην σχαρα χωρις να τα γυριζουμε καθολου.Οι οδηγιες αυτες του κατασκευαστη βοηθουν στο να εχουμε καλη υγρασια ή θα ηταν καλυτερο να βαλω μεσα στην μηχανη ενα μετρητη υγρασιας για να ειμαι σιγουρος?
[automerge]1602690772[/automerge]
@Φοίβος σημερα προσθεσα νερο και χρονομετρησα ποση ωρα εμεινε ανοιχτη η μηχανη και ηταν περιπου 1 λεπτο οποτε λογικα δεν θα υπαρχει προβλημα
 
@elninio13

Ακολουθησε τις οδηγιες του κατασκευαστη,σιγουρα ξερει καλυτερα απο τον καθενα απο εμας.
Ενα υγρασιομετρο δεν ειναι κακη ιδεα!
 
καλησπερα σε ολους 14 μερα σημερα που τα αυγουλακια απο τα ορτυκια ειναι στην μηχανη,θεωρητικα σε 3 μερες θα εχω τα πουλακια μου,θα ηθελα να ρωτησω αν τωρα που εχω βγαλει τα πλαισιο για να μην γυριζουν τα αυγα, πρεπει να ανοιγω το καπακι της μηχανης για να παιρνει αερα?Επισης ηδη 2 αυγα εχουν κανει ρωγμες και η μηχανη το πρωι που την ανοιξα για να συμπληρωσω νερο για να ανεβει η υγρασια μυριζει αρκετα και το ενα αυγο που εχει την ρωγμη εχει κολλησει πανω σε ενα αλλο που ειναι ακομα αθικτο.
Επειδη ειναι η πρωτη φορα που κανω την διαδικασια για ορτυκια ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να κανω κατι η αν εχει γινει καποιο λαθος
Ευχαριστω πολυ
 
Back
Top