Γενικά Μια απορια για τα ραμφη

ΑΝΤΙΝΟΟΣ

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2016
Μηνύματα
117
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα... σε ολους μπηκα για λιγο χρονο επειδη εχω εξεταστικη και δεν προλαβαινω να ειμαι ενεργος ιντερνικα για ολα! Εχω μια απορια τα καναρινια εχουν διαφορετικα χρωματα ραμβους πχ μαυρο ασπρο κι κιτρινο σωστα; Εγω μεσα σε 2 μερες παρατηρησα την θυλικια καναρα μου που ειναι ολοκατασπρο φτερωτο κι το ραμφος της ειναι ασπρο ειναι προβλημα αυτο...; Δεν θυμαμαι εκεινη την στιγμη που πηρα αν ειναι κιτρινο ανοικτο γιατι τα ποδια της ειναι κιτρινο προς το πορτοκαλι οπως τα αλλα πουλια που εχω εχουν κιτρινο ανοικτο ραμφος και κιτρινα προς το πορτοκαλι ποδαρακια τους!
 
εγω μεσα σε 2 μερες παρατηρησα
Τί εννοείς, άλλαξε κάτι; Το καναρίνι είναι όντως ολόλευκο, δεν έχει καθόλου χρωματισμό κίτρινο ή κόκκινο στους οδηγούς των φτερών;
Ποιά ακριβώς αυγοτροφή δίνεις; Παρέχεις χρωστικές; Αν έχεις υποχωρητικό λευκό,το λίπος του πρέπει να είναι άσπρο και το δέρμα του λίγο πιο σκούρο(λιλά)απο τα άλλα, επίσης μάλλον χρειάζεσαι και πιο συγκεκριμένη/ειδική διατροφή.Απάντησε σε κάποια απο αυτά και μάλλον θα βρεθεί κάποιος να σε βοηθήσει, αν και δε νομίζω πως έχεις πρόβλημα.
 
Αντίνοε καλημέρα!

Όπως θα ξέρεις τα καναρίνια μας ανοίκουν σε πολλές και σε διάφορες ράτσες καναρινιών.

Αναλόγως λοιπόν με το χρώμα του φτερώματός του έχουν ανάλογο χρώμα και το ράμφος και τα πόδια τους.

Αυτό εδώ το όμορφο κίτρινο λιποχρωμικό καναρίνι.
https://community.petbirds.gr/attachments/%CE%BC%CE%B7-%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%AF%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B9-png.37768/
έχει πάντα ράμφος και πόδια στο χρώμα του δέρματος. Αλλιώς δεν είναι κίτρινο λιποχρωμικό 😛

Αντιθέτως αυτά εδώ τα πανέμορφα μαυροκόκκινα μωσαικά έχουν σαφώς πιο σκούρο χρώμα στα ράμφη τους και στα πόδια τους:
attachment.php


Όπως και αυτό το μαύρο κοβάλτιο κόκκινο μωσαικό:

[X]

έχει και πρέπει να έχει με βάση τα πρότυπα της ράτσας μαύρο ράμφος και μαύρα πόδια.

Αυτά όσον αφορά τις ράτσες... Ένα κλασικό κοινό πράσινο καναρινάκι θα έχει και αυτό σκούρο χρώμα στα άκρα του αφού έχει και σκούρο φτέρωμα...

[X]

Και φυσικά τα αγαπημένα και μοναδικά παρδαλά καναρίνια έχουν στα άκρα τους ότι χρώμα θες 😀
Παραδείγματος χάρη ο Ερωτόκριτός μου που είναι κλασικό παρδαλοκάτσικο έχει διάφορα χρώματα στα ποδαράκια του 😛
https://community.petbirds.gr/attachments/20151115_140933-jpg.36616/

Έτσι λοιπόν αναλόγως την ράτσα και το φτέρωμα του κάθε πουλιού, ανάλογο χρώμα θα έχουν και τα άκρα του.

κι το ραμφος της ειναι ασπρο ειναι προβλημα αυτο...;
Άσπρο ράμφος δεν υπάρχει σε καναρίνια.. Μήπως εννοείς μπεζ ανοιχτό σαν αυτό εδώ το λευκό αλμπίνο καναρίνι;
albino10.jpg
 
λοιπον ερωτηση ηθελα να πω γιατι παρατηρω και η σκεψη μου οτι κανονικα τα καναρινια (κιτρινα και ασπρα οτι χρωμα) εχουν παντα πορτοκαλοκιτρινο ραμφος.. ; Απλα κοιταξα οτι τα αλλα καναρινια μου εχουν πορτοκαλοκιτρινο ραμβος επειδη ειναι κιτρινα και το αλλα κιτρινα προς γκρι εγω την γνωμη μου η μοναδικη κατασπρη θυλικια καναρα μου βλεπω ασπρο... μην τυχων προβλημα! Λοιπον παντα δινω σφιχτο αυγο αγουρακι μαρουλακι μηλο σπανακι και σπανια δινω μπροκολο κι ειδικους σπορους! Δεν δινω βιταμινες (που μυριζει σαν μπισκοτο) ποτε χρωστικες και τα λοιπα... αρα την βλεπω μια χαρα οποτε απλη ερωτηση ηθελα να πω
 
Σπανάκι μην δίνεις κατά την περίοδο αναπαραγωγής γιατί αναστέλλει την απορρόφηση ασβεστίου στα θηλυκά καναρίνια!

δεν δινω βιταμινες (που μυριζει σαν μπισκοτο) ποτε χρωστικες και τα λοιπα...
Και πολύ καλά κάνεις! Τι μάρκας σπόρους δίνεις;
 
@alicedros... σε ευχαριστω που με παρατηρησες... Την πρωτη φωτο και την τελευταια φωτο ιδιο ραμφος εχει η καναρα μου... αρα δεν εχω προβλημα ευτυχως!
αρχικα τρομαξα μην αλλαξε και εμεινε δυσαρεστημενη!
μαρκα για σπορους ειναι VEDIGRAND!
 
αρχικα τρομαξα μην αλλαξε και εμεινε δυσαρεστημενη!
Να άλλαξε χρώμα το ράμφος και να έμεινε δυσαρεστημένη η κανάρα; Δεν κατάλαβα... 😛

την πρωτη φωτο και την τελευταια φωτο ιδιο ραμφος εχει η καναρα μου... αρα δεν εχω προβλημα ευτυχως!
Αυτό είναι μπεζ ανοιχτό... όχι άσπρο βρε :D

μαρκα για σπορους ειναι VEDIGRAND!
Τέλεια! 👍
 
Έτσι λοιπόν αναλόγως την ράτσα και το φτέρωμα του κάθε πουλιού, ανάλογο χρώμα θα έχουν και τα άκρα του.
ΠΡΟΣΟΧΗ δεν ισχύει.
Το 75% των ΜΕΛΑΝΙΝΙΚΩΝ μεταλάξεων στα καναρίνια χρώματος, έχουν κεράτινα μέρη στο χρώμα του δέρματος. 😉
 
Το 75% των ΜΕΛΑΝΙΝΙΚΩΝ μεταλάξεων στα καναρίνια χρώματος, έχουν κεράτινα μέρη στο χρώμα του δέρματος. 😉
Το υπόλοιπο 25% όμως; 😀 😛 ναι έχετε δίκιο! Υπάρχουν σκούρα σε φτέρωμα πουλάκια με μπεζ πόδια και ράμφη.. Απλά προσπάθησα όσο πιο απλά γίνεται να εξηγήσω στον Αντίνοο πως το χρώμα των άκρων έχει να κάνει με την ράτσα!
 
Περιεργο😵 εγω βλεπω καθαρα ασπρο δεν βλεπω κανα σιμαδι κιτρινο απλα ετυχε ενα φτερο στη ραγη κιτρινο και ειχε πεσει πριν βδομαδες!

τεσπα δεν με πειραζει αν ειναι καρασπρο και ειναι ρατσα μωσαικ οποτε να ειναι καλα τα καναρινια μας χωρις προβληματα δεν μας αφορα τα χρωματα μας αφορα μονο αγαπη
 
Να ξερετε οτι η θυλικια καναρα ειναι ρατσα μωσαικ κατασπρο!
Όντως δεν υπάρχει... αν θες να σου πούμε τι ράτσα είναι μπορείς να ανεβάσεις μια φώτο. :)

να ειναι καλα τα καναρινια μας χωρις προβληματα δεν μας αφορα τα χρωματα μας αφορα μονο αγαπη
👍
 
Back
Top