Αναπαραγωγή Μια από τις κανάρες μου γεννά τα αυγά στο πάτωμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mgerom

Canaries Expert
Εγγραφή
16 Απρ 2006
Μηνύματα
8.640
Πόλη
Αθήνα
Μια απο τις κανάρες που αγόρασα φέτος Ολλανδικής καταγωγής γεννά τα αυγά της στο κλαρί με αποτέλεσμα να τα βρήσκω κάθε πρωί στο πάτωμα του κλουβιού σπασμένα (στο ίδιο σημείο). Για κάθε αυγό που έκανε τις έβαζα ένα πλαστικό στην φωλιά. Στο τρίτο αυγό έκατσε και άρχισε να κλωσσάει κανονικά.

Μάλιστα το βράδυ δύο μέρες τώρα την προσέχω να δω αν κοιμάται στην φωλιά. (εκει κοιμάται). Εν τούτοις το πρωί-πρωί που κοιττάω για το νέο αυγό το βρήσκω κάτω σπασμένο. Πρέπει να βγαίνει απο την φωλιά και να πηγαίνει στο συγκεκριμένο σημείο του κλαριού οπου γεννά...

Βέβαια η γέννα τώρα τέλειωσε και θα πάμε για την καινούργια. Υπάρχουν σκέψεις για το πώς να αντιμετωπίσω το θέμα; τουλάχιστον να πάρω μια σωστή γέννα απο το πουλί για να μη "χαλάσει" τελείως;
 
Πως ειναι η συγκεκριμμενη φωλια; Κλειστη ή ανοιχτη;
Εγω εχω παραδεισια και, ενω τα παραδεισια θελουν κλειστες φωλιες, η παλια μου θηλυκια τα αυγα τα εκανε εξω. Την ειχα δει να γενναει κι εκεινη την ωρα τεντωνοταν παααρα πολυ, τοσο που δεν χωρουσε στη φωλια. Γινοταν το διπλασιο υψος! Δεν ξερω... Μια υποθεση κανω απο τη μικρη μου πειρα στις γεννες.
 
Στα κανάρια οι φωλιές που χρησιμοποιούμε είναι πάντα ανοικτές.
Τις χωρίζουμε απλώς σε εσωτερικές και εξωτερικές ανάλογα με το
πού, είναι κατασκευασμένες να τοποθετούνται.
 
Μάκη δεν αναφερεις τιποτα για τη φωλια; Την εφτιαξε η καναρα και επειτα αρχισε να κανει αυγα στον πατο; Την εφτιαξες εσυ; Μηπως την εβαλες αργα; Αντιμετωπισα και εγω φετος παρομιο προβλημα. Καναρα εκανε για μεγαλο διαστημα αυγα εως και μεσα Νοεμβρη. Ενοειτε στον Πατο γιατι προσπαθοντας να σταματησω το φαινόμενο αυτο δεν εβαζα φωλια και δεν υπηρχε ηχνος χαρτιου στο κλουβι της.Βαζοντας την με το ταιρι της τα Χριστουγεννα μετα απο πολλα βατεματα εκανε φωλια.Βρηκα την επομενη το αυγο στον πάτο. Για καλη μου τυχη επεσε σε υλικο φωλιας και δεν εσπασε. Το Εβαλα μεσα στη φωλια. Η καναρα εκανε το επομενο αυγο μετα απο δυο μέρες ομως εντος της φωλιας. Εφτασε ειδη στα 5 και απο βδομαδα αναμένω τα αποτελέσματα.Αν συνεχιζει να κανει αυγα στον πάτο πες μου να σου πω τι να κάνεις. Το διαβασα περσυ καπου το προβλημα λυνεται
 
Γενικά, όταν υπάρχει θέση για φωλιά και βρίσκουμε αυγά στο πάτωμα του κλουβιού υποπτευόμαστε διάφορους λόγους:
1. Η κανάρα δεν είναι αρκετά έτοιμη για φώλιασμα (πρόωρο ζευγάρωμα) ή παρουσιάζει ορμονικές διαταραχές.
2. Απειρία της κανάρας.
3. Αταίριαστο ζευγάρι ή όχι καλή προσπάθεια σύζευξης αρσενικού θηλυκού.
4. Μη ομαλή μετάβαση σε συνθήκες αναπαραγωγής (φως - διατροφή - θερμοκρασία).
5. Αρσενικό που ενοχλεί την κανάρα.
6. Η θέση της φωλιάς δεν ικανοποιεί απόλυτα την κανάρα.
7. Άρρωστη κανάρα.
8. Κανάρα που υποφέρει από τους πόνους του τοκετού ή που δυσκολεύεται να εξάγει το αυγό.

Τα αυγά αν και γεννιούνται στη φωλιά μπορεί να εξάγονται αυτής από διάφορες αιτίες:
α. Από το αρσενικό (θέλει να ξαναζευγαρώσει).
β. Παρασύρονται από τα μεγάλα νύχια του θηλυκού καθώς αυτό βγαίνει από τη φωλιά.
γ. Παρασύρονται από το θηλυκό (μικρό βάθος φωλιάς)
δ. Μικρή ή κακότεχνη φωλιά ή φωλιά με κακή θέση ή στρωμένη με ακατάλληλο υλικό που ευνοεί την εξαγωγή τους.
ε. Κανάρα που τρομάζει υπερβολικά και εξέρχεται βίαια της φωλιάς.

Παραπάνω, έχω παραθέσει μερικές αιτίες του προβλήματος, που άλλοτε ενυπάρχουν αυτόνομα και άλλοτε λειτουργούν συνδυαστικά. Αντίστοιχα προς κάθε πρόβλημα μπορεί εύκολα κάποιος να σκεφθεί και τρόπους επίλυσης.

Στην περίπτωσή σου Μάκη, αν πρόκειται για απειρία της κανάρας, θα τοποθετούσα τουλάχιστον δύο φωλιές, μια εσωτερική και μια εξωτερική (κλειστού τύπου) και θα περιόριζα τις κουρνιάστρες σε δύο ακριβώς, εφαπτόμενες των φωλιών. Άν τα αυγά της πρώτης γέννας είναι άσπορα θα άφηνα το θηλυκό να ολοκληρώσει τον πρώτο κύκλο επώασης (13 μέρες) για να μεταβεί ομαλά στη δεύτερη γέννα. Δεν αναφέρω κάτι για τα επιπλέον συμπληρώματα της περιόδου αναπαραγωγής γιατί είμαι σίγουρος ότι εφαρμόζεις τα δέοντα.
 
Καλημερα,ισως θα μπορουσες να κανεις το εξης:χαμηλωσε το κλαδακι και βαλε κατι μαλακο χαρτοπετσετες, βαμβακι ακριβως απο κατω να μη σπαει το αυγο πεφτοντας,τουλαχιστο να σωσεις τα αυγα... Εκτος κι αν βαλεις κατω καινουρια φωλια-μιλαω για την επομενη πλεον γεννα αφου το πουλι κλωσσαει(ειχε παλαιοτερο θεμα που δημιουργουσαν φωλια απο κομματι σωληνα... Περυσι θυμαμαι...)για τις καναρες που γεννουαν στο πατωμα🙄
 
Μάκη πηγαινε σε ενα μαγαζι με υδραυλικα και παρε ενα πλαστικο σωληνα διατομης οσο ειναι η φωλια που χρησιμοποιεις. Κοψε ενα κομματακι σωληνα προσαρμοσε τη φωλια και βαλτο στον πατο του κλουβιου εκει που κανει τα αυγα
 
- Εκείνο που μου δημιουργεί ιδιαίτερη απορία είναι οτι εκείνη είχε διαλέξει για φωλιά την εξωτερική, την έφτιαχνε μόνη της για 2-3 μέρες. (στην εσωτερική δεν έδωσε καμμιά σημασία). Επείσης κάθεται στα πλαστικά αυγά όλη μέρα, χωρίς ανησυχία, με υπομονή και προσοχή, τα γυρίζει κάθε λίγο, φωνάζει τον κάναρο να την ταίσει Μ' άλλα λόγια έχει μια τελείως, κατά τα άλλα, φυσιολογική συμπεριφορά.
- Ελεγα να τα πάρω τα αυγά για να ξεκινήσει απ' την αρχή.
Τώρα θα ακολουθήσω την υπόδειξή σου Γρηγόρη,θα τ' αφήσω άλλες 12 μέρες.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, τώρα όλα γυρίζουν στο μυαλό μου για το τί θα είναι το καλλύτερο.
 
Μάκη
και γω πέρυσι είχα μια πρωτάρα κανάρα που στην πρώτη γέννα μου έκανε όλα τα αυγά έξω.
Στη δεύτερη πήγαν όλα καλά και κλώσσισε κανονικά.
Από την συμπεριφορά της πιστεύω ότι δεν υπάρχουν σοβαροί λόγοι απλά απειρία της κανάρας. Πιστεύω ότι η δεύτερη γέννα θα είναι οκ.:)
Γιαυτό και στις πρωτάρες δίνουμε και δεύτερη και τρίτη ευκαρία...
 
Το πρωι ειδα ενα απο τα ζευγαρια να παιζει με τα νηματα και να ειναι λιγο "ανυσηχο". Στο κλουβι ειχα μια εξωτερικηφωλια. Τα πουλια τα ειχα δει χθες και προχθες να βατευονται οποτε πιστευα οτι ημουν σε καλο δρομο. Πριν απο λιγο ειδα οτι ειχα σκορπισει ολο το νημα απο το δοχειο και εκπληκτος ειδα μια φωλια δεμενη καονικοτητα και πολυ αρχετεχτονικη στο πατο του κλουβιου. Ευτυχως την προλαβα δεν ειχε γενησσει ακομα.Χαλασα αμεσως τη φωλια και προσθεσα και μια εσωτερικη. Για να δουμε... ελπιζω να δειξουν ενδιαφερον και να μη μαζευω αυγα απο τον πατο.
 
Εγω θα ελεγα να της εβαζες και ενα πουλακι να ταισει εκει που εχεις τα πλαστικα, μηπως και στην επομενη γεννα πιασει το νοημα!
 
Σαν να μην της αρεσουν οι φωλιες.Αδιαφορησε και για την εσωτερικη και προσπαθησε να κανει παλι φωλια στον πατο στο ιδιο σημειο. Την ξαναχαλασα και προσθεσα αλλη μια εσωτερικη στο σημειο που φτιαχνει τη φωλια. Τι να πω θα φυγω κιολας σημερα και δε θα δω τι κανει. Μαλλον δε θα συνεχισω να παω κοντρα ας την κανει οπου θελει απλα δε θα μπορω να πειραξω το κλουβι. Το θετικο ειναι οτι δε ξεκινησε να κανει ακομα τα αυγα. Ο αρσενικος την ταιζει και δε βοηθαει λιγο την κατασταση. Τι να κανουμε το ευρωπαικο ζευγαρι την εχει δει αλλιως
 
Back
Top