Γενικά Μια βοήθεια για την αγορά Budgerigars

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pstathis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pstathis

PB New Member
Εγγραφή
7 Αυγ 2008
Μηνύματα
6
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Μετά απο μερικές εβδομάδες ψαξίματος στο ιντερνετ, αποφάσισα τελικά να αποκτήσω 1 ή 2 (ζευγάρι) παπαγαλάκια Budgerigars. Έχω ήδη προμηθευτεί οτι χρειάζεται, και έχω διαμορφώσει ένα πολύ ωραίο άνετο κλουβί για τις ανάγκες 1-2 Budgies. Το πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν το εξής, απο τα 5 pet shop που επισκέφτηκα στη Θεσσαλονίκη (τα 2 απο αυτά αλυσίδες), απογοητεύτικα απο τις συνθήκες ζωής των συγκεκριμένων πουλιών. Aν και δεν είμαι ειδικός μπορώ να καταλαβω οτι μερικά πράγματα απλώς δεν είναι σωστά, και δεν θα ήθελα να αγοράσω απο εκεί.

Δεν ζητάω απο κανέναν να διαφημίσει κάποιο μαγαζί απλα ζητάω αν γίνεται, έστω και με pm, να με καθοδηγήσει σχετικά.

Επίσης δεν γνωρίζω και θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος εκτροφέας στη Θεσσαλονίκη
 
Που βρησκωντε τα πετ σοπς που πηγες; Αν και δεν το ζητησες εγω σου πρωτεινω το mega pet το μαγαλο καταστημα πωλησης ζωων της Θεσσαλονικης εχουν ολα τα ζωα σε αριστη κατασταση και παρα πολλα ειδοι εγω ολα μου τα κατοικιδια(κοκατιλ,Budgies,Lovebirds,ζακο,2 γατες, ενυδριο.σκυλι αγιου βερναρδου)απο εκει τα πηρα.Βρησκετε διπλα στο ικεα.
 
Δεν το συζήτησα γιατι δεν ήθελα να ακουστεί το όνομα κάποιου καταστήματος. Απο ότι κατάλαβα αυτό μάλλον δεν επιτρέπεται. Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Η αλήθεια είναι οτι θα προτιμούσα να πάρω απο κάποιον εκτροφέα ή κάποιον που ασχολείται απο hobby, χωρίς όμως φυσικά να απορρίπτω τα "καλά" pet shop.
 
Αν υπάρχει κανείς που να μπορεί να βοηθήσει λέγοντας το όνομα κάποιου καταστήματος, ας το κάνει. Αρκεί να πρόκειται για ειλικρινή και όχι ιδιοτελή τοποθέτηση. Επίσης θα ήταν ακόμη πιο χρήσιμο για μας, όταν κάποιος το επισκεφτεί (στην προκειμένη περίπτωση εσύ Στάθη :) ), να επιστρέψει στο θέμα και να κάνει μια αναφορά για αυτά που είδε λέγοντας αν πραγματικά αξίζει, προκειμένου να κριθεί και η πρόθεση αυτού που το έχει προτείνει. 😉
 
Σταθη πριν καμια εβδομαδα που πηγα στο mega shop που σου προτεινει η Ρόζι δεν έμεινα ευχαριστημένος. Καταρχην τα πουλια ήταν ελαχιστα και παρατηρωντας τα μου φανηκαν κάποια άρρωστα. Εκροφειο δεν έχω να σου προτεινω απλα μην βιαστεις αν δεν είσαι σίγουρος για την αγορα σου.
 
Kι εγω δεν εχω τις καλυτερες εντυπωσεις απο το πετ σοπ το συγκεκριμενο, εχω δει πολλες φορες αρρωστα μαζι με υγιη παπαγαλακια, ψοφια καμια φορα, ληγμενες τροφες η κολλημενη ετικετα με αλλη ημερομηνια πανω απο την παλαιοτερη. Γενικα δεν το συνιστω παρα μονογια εξοπλίσμο, αυτη ειναι η προσωπικημου γνωμη,ξερω σταυρο off topic.
 
Το πρώτο πράγμα που κοιτάμε σε ένα pet είναι η καθαριότητα, τον τρόπο διαβίωσης των ζώων και το πως αντιμετωπίζει ο ιδιωκτήτης του pet τα ζωάκια. Αλλοι τα αντιμετωπίζουν σαν εμπόρευμα και απλά τα πετάνε μέσα στις κλούβες για να έχουν να πουλάνε και αλλοι είναι πιο ''άνθρωποι'' και τους προσφέρουν μια καλύτερη ποιότητα ζωής μέχρι να βρούν ένα σπίτι. Εννοείται ότι προτειμάμε τους δεύτερους, και δεν δελεαζόμαστε απο τις χαμηλές τιμές και τα ψεύτικα λόγια που μας λένε.:)
 
Παιδια sorry που εδωσα λαθος πληρροφορια δεν εχω παρατηρησει στα πουλια αλλα στα ζωα τα ειχαν μια χαρα βεβαια εχω παει και στα πουλια αλλα την τελευτεα φορα που πηγα(πριν 5 μηνες)δεν ειχα γραφτει στο μαλινοις και ειμουν αρχαρια... Παντως ολα τα ζωακια που πηρα απο εκει ηταν τελεια και τωρα ειναι υγειεστατα αλλα με αυτα που ειπαν τα παιδια καλυτερα να μην πας και εγω σου πρωτεινω να πας σε μικρα πετς γιατι πιστευω οτι αφιερωνουν περισσοτερο χρονο αφου ειναι και λιγοτερα.Αφου μενεις Θεσσαλονικη σου προτεινω να πας σε ενα στα Κωσταντινοπολητηκα θα το καταλαβεις γιατι εχει ενα τεραστιο φιδι(ψευτικο)πανω στην σκεπη.
 
Ευχαριστώ πολυ παιδιά για τις απαντήσεις σας, εννοείτε οτι δεν θα βιαστώ για τα παπαγαλάκια. Θα γυρίσω σήμερα μερικά ακόμα pet shop, μαζί και το mega shop, και φυσικά θα ποστάρω τις εξελίξεις.
 
Πέρασα σήμερα απο το μεγάλο πετ σοπ που αναφέρθηκε παραπάνω, και μπορώ να πω οτι δεν έχω και τις καλύτερες εντυπώσεις. Λίγα απο αυτά έδειχναν άρρωστα, στο πάτο του κλουβιού υπήρχε εφημερίδα ξεσκισμένη και πολύ βρώμικη, και πολλά παπαγαλάκια να τρώνε απο τροφή που είχε σκορπιστεί στον πάτο του κλουβιού. Παρόμοια κατάσταση δηλαδή με άλλο μεγάλο πετ σοπ που είχα επισκεφτεί. Στη συνέχεια επισκέφτηκα ένα σχετικά μικρό πετ σοπ στη περιοχή της καλαμαριάς. Εκεί πάλι η κατάσταση ήταν πολύ πολύ καλύτερη. Η κυρία που έχει το πετ σοπ ήταν ιδιαίτερα εξυπηρετική, και φαίνεται να γνώριζε πολλά πράγματα. Άμμος στο κλουβί, τα παπαγαλάκια ήταν λίγα, με μερικά παιχνίδια, και δεν ήταν
"στιβαγμένα" στο κλουβί τους, ενώ έδειχναν ιδιαίτερα δραστήρια. Τα παρατήρησα για περίπου 25 λεπτά, και νομίζω οτι αν και θα γυρίσω και σε άλλα πετ σοπ, μάλλον θα αγοράσω απο εκεί.
 
Πέρασα σήμερα απο το μεγάλο πετ σοπ που αναφέρθηκε παραπάνω, και μπορώ να πω οτι δεν έχω και τις καλύτερες εντυπώσεις. Λίγα απο αυτά έδειχναν άρρωστα, στο πάτο του κλουβιού υπήρχε εφημερίδα ξεσκισμένη και πολύ βρώμικη, και πολλά παπαγαλάκια να τρώνε απο τροφή που είχε σκορπιστεί στον πάτο του κλουβιού. Παρόμοια κατάσταση δηλαδή με άλλο μεγάλο πετ σοπ που είχα επισκεφτεί. Στη συνέχεια επισκέφτηκα ένα σχετικά μικρό πετ σοπ στη περιοχή της καλαμαριάς. Εκεί πάλι η κατάσταση ήταν πολύ πολύ καλύτερη. Η κυρία που έχει το πετ σοπ ήταν ιδιαίτερα εξυπηρετική, και φαίνεται να γνώριζε πολλά πράγματα. Άμμος στο κλουβί, τα παπαγαλάκια ήταν λίγα, με μερικά παιχνίδια, και δεν ήταν
"στιβαγμένα" στο κλουβί τους, ενώ έδειχναν ιδιαίτερα δραστήρια. Τα παρατήρησα για περίπου 25 λεπτά, και νομίζω οτι αν και θα γυρίσω και σε άλλα πετ σοπ, μάλλον θα αγοράσω απο εκεί.
Σίγουρα να προτιμήσεις να αγοράσεις απο το δεύτερο μαγαζί. Αν αγοράσεις τελικά, κάποιο πουλάκι πές μας. 🙂
 
κ εγώ ψάχνω πετ σοπ στη Θεσσαλονίκη αν σε ικανοποιήσει κάποιο από αυτά που θα βρεις θα μουστείλεις ένα πμ αν μπορεις pstathis?
 
παιδιά βοήθεια δεν ξέρω τι να κάνω το παπαγαλάκι μου πρήστηκε και έχει υπνηλία συνέχεια SOS SOS SOS τι να κάνω; Που να βρω κτηνιάτρο τέτοια ώρα; ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;
 

Σχετικά θέματα

Back
Top