Αναπαραγωγή Μια γυναίκα δύο άντρες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pe.di.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pe.di.

PB Member
Εγγραφή
22 Δεκ 2007
Μηνύματα
94
Πόλη
Άνω Γλυφάδα
Καλησπέρα,

Θα ήθελα τη γνώμη σας-εμπειρία στις εξής σκέψεις μου:
Θέλω να βάλω το περσυνό ταιριαστό(3 γέννες, μαζί στη ζευγαρώστρα, καλοί γονείς) ζευγάρι-κίτρινα για αναπαραγωγή. Εάν πάνε όλα κατ'ευχήν σκέφτομαι όταν οι νεοσσοί γίνουν 10
ημερών να χωρίσω το ζευγάρι γιατί θέλω να βάλω τη θυληκιά και μ'έναν αρσενικό-άσπρο
(χρονιάρικο) που έχω από το Νοέμβριο.
Ερωτήσεις:
α)ν'αφήσω τη θυληκιά με τους νεοσσούς μέχρι ν'απογαλακτιστούν και μετά να βάλω το νέο ταίρι;
β)να δοκιμάσω πρώτα τη θυληκιά με τον άσπρο και μετά με το παλιό της ταίρι;
γ)να μην το επιχειρήσω;

Ευχαριστώ.
 
Η θηλυκιά πολύ δύσκολα αλλάζει ταίρι
κατά την διάρκεια της αναπαραγωγικής περιόδου.
Θα έχεις προβλήματα αν το επιχειρήσεις.
Η γνώμη μου...
- Επέλεξε εξ αρχής το ζευγάρι, προετοίμασέ το και
άστο να ολοκληρώσει τον κύκλο του.
 
Αν έχεις την θυληκιά μόνη στο κλουβί χωρίς να βλέπει τα αρσενικά και μόλις είναι έτοιμη, βάλεις τον άσπρο αρσενικό θα τον δεχθεί ποιό εύκολα. Μόλις ο άσπρος "κάνει τη δουλειά" του μπορείς να τον βγάλεις και να αφήσεις μόνη την θηλυκιά να μεγαλώσει τα μικρά. Μετά βάλε και τον "παλιό". Νομίζω με αυτόν τον τρόπο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Αρκεί να είναι καλά προετοιμασμένη η θηλυκιά.
 
εγω θα σου ελεγα οτι ειπε κα ι οσταματης μονο που θα συπληρωσω να μην αφησεις τα μικρα με την καναρα οταν γινουν 16 ημερων περιπου χωρισε τα μαζι με τον καναρο να τα ταιζει για να ξαναφτιαξει φωλια η καναρα
 
εγω ξερω οτι το θηλυκο πολυ δυσκολα αλλαζει αρσενικο δηλαδη θα συμφωνισω με τον μακη αλλα μπορει αμα κανεις αυτα που λενε οι παραπανω να πετυχει και να ζευγαρωσει με το αλλο αρσενικο εγω παντως θα σου προτεινα να μην χαλασεις το ζευγαρι που εχεις και να αναζητησεις αλλο θηλυκο για το ασπρο αρσενικο σου.
 
Εγω θα σου προτεινα να την αφησεις με τον αρσενικο της εως οτου απογαλακτιστουν οι νεοσσοι. Μολις τελειωσει μπορεις ανετα να προσπαθησεις να την ζευγαρωσεις με τον αλλο αρσενικό χωρις να φοβασαι μηπως προκυψει κανενα προβλημα.
 
Εγω θα σου προτεινα να την αφησεις με τον αρσενικο της εως οτου απογαλακτιστουν οι νεοσσοι. Μολις τελειωσει μπορεις ανετα να προσπαθησεις να την ζευγαρωσεις με τον αλλο αρσενικό χωρις να φοβασαι μηπως προκυψει κανενα προβλημα.

Μήπως πρέπει να ξαναδιαβάσεις τα γραφόμενα σου;
Να σου θυμίσω ότι μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς
με διαφορετική συμπεριφορά και αντίδραση.
Επίσης όλοι οι υπόλοιποι που έχουν κάποιες
επιφυλάξεις δεν είναι και τόσο φοβιτσιάρηδες
αλλά απλά σκεπτόμενοι και με λιγότερη φόρα.
Μην το θεωρήσεις προσωπική επίθεση, κάθε άλλο.
Το μήνυμά σου αποτελεί αφορμή και για άλλους
να μην είναι τόσο απόλυτοι όταν μιλάνε για πουλιά.
 
Τελικά είναι δίλλημα και δύσκολο εγχείρημα. Έχοντας ψάξει μέσω internet δε
διάβασα να έχει δοκιμαστεί κάτι τέτοιο.Αντίθετα ο αρσενικός μπορεί να είναι
πολυγαμικός.Αυτό με κάνει απο τη μια να θέλω να δοκιμάσω εγώ αλλά από
την άλλη, επειδή δεν έχω μεγάλο κοπάδι, να βγω προς αναζήτηση θυληκού
για τον λευκό. Επ΄ευκαιρεία, τι χρώματος κανάρα θα του είναι "ιδανική" για ταίρι;
Μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα εχω κατασταλάξει στην απόφασή μου.
 
Μπορείς να πείς αν είναι κυρίαρχο ή υπολοιπόμενο;
Εχει σημασία για το ζευγάρωμά του.
Αν μπορείς να ανεβάσεις μια καθαρή
φωτογραφία του, ακόμη καλλύτερα.
 
Κύριε Μάκη μου βάζεις δύσκολα!
Είναι ακριβώς όπως εκείνο στο φωτοάλμπουμ σου σελ.10 Νο 107(με λίγο
κίτρινο στο φτερό).
 
Aυτό το, λίγο κίτρινο στο φτερό, μας ξεκαθάρισε το θέμα.
Είναι κυρίαρχο λοιπόν και πρέπει να του βρείς μια θηλυκιά
υπολοιπόμενη(κατάλευκη), για ζευγάρωμα.
-Αρχισε να ψάχνεις για μια τέτοια με μαύρο δακτυλίδι του 2007.
Αν είχε προκύψει το θέμα λίγο νωρίτερα θα μπορούσα να βοηθήσω,
τώρα όμως έχω βάλει ζευγάρια ήδη, δεν έχω περίσευμα.
 
να αλλαξει ταιρι ενταξει μπορει να παει καλα ειναι θεμα πουλιου αλλα να ξανααλλαξει παλι μετον παλιο ακατορθωτο παντως αν τα καταφερεις ουαου;
 
Θα σου απαντησω συμφωνα με την δικη μου εμπειρια.Αυτο το κανω ΜΟΝΟ οταν παραστει μεγαλη αναγκη η οταν θεωρησω οτι εκανα λαθος ζευγαρωμα.
Εγω αφηνω το ζευγαρι μαζι μεχρι να κανει το 3ο η το 4ο αυγο. Μετα φευγω τον αρσενικο και αφηνω την θυλικια να κλωσσησει και να μεγαλωσει μονη της τους νεοσσους. Οταν απογαλακτιστουν χωριζω τα μικρα και μετα βαζω στη θυλικια ενα αλλο αρσενικο. Με αυτο τον τροπο δεν υπαρχει μεγαλο "δεσιμο" μεταξυ του ζευγαριου με αποτελεσμα η θυλικια να αποδεχεται ευκολα αλλο αρσενικο.
 
Απο την μικρη μου εμπειρια εχω να σας πω οτι και τα καναρινια εχουν ψυχη. Το περσινο μου "καλο" ζευγαρι εβγαλε 3 γεννες (μεσα βρισκοταν ο καναρος καθ ολη τη διαρκεια).Φετος εβαλα το κλουβι του ακριβως διπλα στις θυληκιες και αμεσως ταιστηκαν μεταξυ τους ( με το περσινο ταιρι) ενω υπηρχαν ακομη 5 θυληκα. Δεν ξερω αν ειναι συμπτωση παντως εχω μια μικρη εντυπωση οτι "αγαπιουνται" hehe! Οποτε μαλλον πιστευω οτι θα ηταν καλυτερο ενα ταιρι η' στην καλυτερη περιπτωση γρηγορη αλλαγη μετα την γεννηση του 3ου αυγου οπως προαναφεραν τα παιδια.
 
Αφου εχεις βγαλει με το αρχικο ζευγαρι τοτε βαλτη κατευθιαν με το λευκο. Παντος απο οσο γνωριζω δεν κανει να ζευγαρωνουν δυο λευκα μαζι γιατι ειναι ευαισθητα και οι απογονοι θα ειναι ακομα πιο πολυ
 
τα θηλυκα ασπρα καναρινια ειναι πολυ ευαιστητα και θελουν παρα πολυ καλη προετειμασια πριν να κανουν αυγα γιατι αν δεν εχουν προετειμαστει καλα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να κολλησει το αυγο και να μην μπορει να το γεννησει αυτο θα εχει ως αποτελεσμα τον θανατο του πουλιου. Οσο για το ζευγαρωμα δεν ξερω αν μπορουν να ζευγαρωσουν ασπρα με ασπρα αλλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.
 
lizard είπε:
τα θηλυκα ασπρα καναρινια ειναι πολυ ευαιστητα και θελουν παρα πολυ καλη προετειμασια πριν να κανουν αυγα γιατι αν δεν εχουν προετειμαστει καλα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να κολλησει το αυγο και να μην μπορει να το γεννησει αυτο θα εχει ως αποτελεσμα τον θανατο του πουλιου.
Ενδιαφέρον! Μήπως ξέρεις για ποιους λόγους κινδυνεύουν από κάτι τέτοιο περισσότερο τα άσπρα θηλυκά από ότι όλα τα υπόλοιπα και τι είδους προετοιμασία χρειάζονται σε σχέση με την κανονική προκειμένου να αποφευχθεί κάτι τέτοιο;
 
τα θηλυκα ασπρα καναρινια ειναι πολυ ευαιστητα και θελουν παρα πολυ καλη προετειμασια πριν να κανουν αυγα γιατι αν δεν εχουν προετειμαστει καλα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να κολλησει το αυγο και να μην μπορει να το γεννησει αυτο θα εχει ως αποτελεσμα τον θανατο του πουλιου. Οσο για το ζευγαρωμα δεν ξερω αν μπορουν να ζευγαρωσουν ασπρα με ασπρα αλλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.

Θα παρακαλέσω για άλλη μια φορά και πιστεύω πως συμφωνεί μαζί μου η
πλειοψηφία των μελών, να μην είμαστε απόλυτοι στις συμβουλές. Καλύτερο
είναι να πεις ότι "εγώ μια φορά που δοκίμασα με άσπρη κανάρα είχε το τάδε
πρόβλημα" παρά να λες ότι οι λευκές κυρίαρχες ή όχι είναι προβληματικές.
Όλα τα πτηνά θηλυκά ή αρσενικά,ράτσας ή όχι, τύπου, χρώματος, φωνής θέλουν
ΠΟΛΥ καλή προετοιμασία αλλιώς θα παρουσιαστούν ΔΙΑΦΟΡΑ και όχι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ προβλήματα.
 
Κύριοι,
Ξεφύγαμε από το θέμα που άνοιξα και φταίω εγώ γι'αυτό με το ερώτημά μου(ιδανικό
ταίρι για το λευκό). Όμως σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή σας. 🙂
Περιτό να πω ότι ήδη "ξεσκονίζω" ότι σχετικό υπάρχει σχετικά με την αναπαραγωγή
λευκών καναρινιών.😛
 
Θυμάστε το θέμα πριν 2 περίπου μήνες.Λοιπόν επανέρχομαι προς
ενημέρωσή σας. Κατ'αρχήν είχα αποφασίσει να προχωρήσω με τους 2
αρσενικούς και τη 1 θυληκιά. Υπολόγιζα όμως χωρίς τον "ξενοδόχο".
Ο άσπρος μου βγήκε άσπρη(ναι κι αυτός,όπως κι ο κόκκινος που
είχα βγει προς αναζήτηση).Λοιπόν αλλαγή σχεδίων και ένας "άντρας"
δυο "γυναίκες". Όμως στην προετοιμασία μ'αιφνηδίασε πάλι η άσπρη
γεννώντας 2 αβγά κάτω μόνη της(σπάσανε). Γρήγορα φωλιά μισοέτοιμη από
εμένα μέσα καθώς κι ο αρσενικός. Το αποτέλεσμα σήμερα 2 στα 2
από την άσπρη, η κίτρινη να κλωσσάει 4 και ο αρσενικός μόνος του
να παίρνει δυνάμεις για τον 2ο γύρο.
 
Back
Top