Γενικά Μια δεύτερη γνώμη για την αξιοπιστία εκτροφέα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mirtopap
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mirtopap

PB New Member
Εγγραφή
20 Φεβ 2023
Μηνύματα
89
Καλησπέρα στην ομάδα. Ένας φίλος ενδιαφέρεται να αγοράσει ένα Μακάο και βρήκε έναν εκτροφέα στην Ινδονησία στο fb που πουλάει το μωρό 450 με όλα τα έγγραφα κτλπ. Παρόλα αυτά είμαι κάπως σκεπτική προς όλο αυτό... Θα τον στείλει με αεροπλάνο και καλά και μέσω μιας εφαρμογής θέλει να πληρώσει τα εισιτήρια μόνο και τα υπόλοιπα στον κούριερ του αεροδρομίου... Λέγεται adrian Idnparrot στο fb ρωτάω για να ξέρω εάν το σκέφτομαι υπερβολικά ή εάν όντως ακούγεται η όλη φάση ύποπτη... Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλησπέρα. Να κάνει έρευνα πρώτα σε φάση με το υπουργείο για το αν επιτρέπεται εισαγωγή πτηνών από Ινδoνησια , αν επιτρέπεται για το συγκεκριμένο είδος macaw , τι ακριβώς έγγραφα πρέπει να το συνοδεύουν για να επιτραπεί η είσοδος και αν πρέπει να μείνει για κάποιο διάστημα σε ειδικό χώρο αεροδρόμιο πριν μπει ελλαδα

Πάντως θαυμάζω τον φίλο σου για τα ρίσκα που παίρνει. Να φέρει παπαγάλο από Ινδονησία μέσω αγοραπωλησίας fb..Έχει εμπειρία από το είδος? Είχε ξανά ποτέ?
 
@φιλομαθης δεν είχε ξανα πότε απλά του αρέσει πολύ το είδος. Πάντως πλην τους νόμους της Ινδονησίας κτλπ ακούγεται τόσο υποπτο ζητά πληρωμή για το εισιτήριο μέσω μιας άγνωστης εφαρμογής και τα στοιχεία επικοινωνίας έχει μόνο το mess....
 
Δεν θα διαφωνησω μαζι σου . εγω προσωπικα δεν θα το εκανα ποτε.
μην ειναι γενικα τοσο ευκολοπιστος οπως φαινεται
ας κανει την ερευνα νομιμοτητας απο μονος του και αν ειναι ολα by the book το συζηταει


Εννοεις του αρεσει σαν εικονα η ξερει τις αναγκες του ειδους ποσα χρονια θα ζησει τι χωρο χρειαζεται , σε ποιον κτηνιατρο θα πρπει απο τωρα να εχει εντοπισει για να αποτανθει, τι ενταση εχει η φωνη του κλπ? Για macaw μιλαμε .Η λεξη cites του λεει κατι, εχει δει αν το ειδος του macaw αυτο ανηκει σε ειδικες κατηγοριες και χρηζει προστασιας?
 
@φιλομαθης η αλήθεια είναι ότι του έχω πει πολλές φορές να μη βιάζεται δεν έχει μελετήσει καθόλου το θέμα δύο ροζελες εχει και είναι άγριες τις είχε σε κλουβί για lovebird.... Δεν μπορώ να τον μεταπισω όμως και στεναχωριέμαι γιατί δεν θεωρώ ότι είναι κατάλληλος για κάτι τέτοιο.. εγώ lovebird πήρα και έκανα έρευνα έναν μήνα πριν ...
 
 
Και δυστυχώς δεν ξέρω και εγώ πολλά από Μακάο γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να έπαιρνα ποτέ.. μέχρι Μονκ φτάνουν οι γνωσεις μου μετά μόνο τα βασικά...
 
@mirtopap παει γυρευοντας.
αρχικα να χασει τα χρηματα του
δευτερον να πεσει θυμα απατης
τριτον να βοηθησει το παρανομο εμποριο αγριων ειδων
τεταρτον να ειναι υπευθυνος για θανατο ενος αγριου παπαγαλου αν σταλει τιποτα και ποτε
δεν θα συνεχισω γιατι θα γινω κουραστικος..
ειναι κριμα νεα παιδια να πιανονται τοσο ευκολα κοροιδα την στιγμη που θεωρητικα το internet use το εχετε παιχνιδακι.
Αν νομιζει οτι θα βγαλει ακρη με εναν ινδονησιο μεσω fb και messenger οταν θα την πατησει να δω πως θα βρει το δικιο του
Με τι χαρτια και πιστοποιητικα απο ινδονησια.
Στην εφαρμογη θα καταχωρησει και την καρτα του υποθετω για να πληρωσει..
καλα..
 
Μακριά. Υπάρχουν πάμπολες μαρτυρίες εξαπατημένων και εδώ στο PB και στο ίντερνετ γενικά. Με μία αναζήτηση θα βρεις αρκετές.

Πολλές φορές η απάτη φαίνεται και από τη σύνταξη των αγγελιών, είτε είναι αναρτημένες σε κάποιες ιστοσελίδες είτε αποστέλνονται με μαζικά emails, οι οποίες γίνονται από αυτόματο μεταφραστή και από γλώσσα που μεταφράζεται αλλοπρόσαλλα στα ελληνικά.
 
αν του ελεγε ο ινδονησιος να παρει iphone με 50 euro και να το πληρωνε και το παραλαμβανε θα ρισκαρε? θα περιμενε οτι οντως θα του εστελνε ο ινδονησιος iphone λειτουργικο με τις εγγυησεις του και τα λοιπα Δεν θα σκεφτοταν οτι και ερχοταν το πιθανοτερο θα ηταν κλεμμενο?
 
@Stavros ευχαριστώ πολύ και εγώ αυτό ακριβώς λέω !!
Πες στον φίλο σου ότι ,πέρα από το ότι θα χάσει τα λεφτά του, δεν γίνεται να αγοράσει μακάο χωρίς να μην είχε ποτέ παπαγάλο! Οι μακάο είναι οι πιο απαγορευτικοί παπαγάλοι για αρχαριούς! Είναι πραγματικά πολύ άσχημο (μέχρι και εγληματικό) να πάρει κάποιος ένα πουλάκι που δεν μπορεί να φροντίσει (απ' ότι κατάλαβα δεν είχε ποτέ pet bird)! Όση έρευνα και να γίνει δεν είναι σε καμία περίπτωση αρκετή για μακάο! Τόνισε να δοκιμάσει ένα budgie ή κοκατίλ για να δει αν μπορεί να το διαχειριστεί και μετά μιλάμε για μακάο... Ο ΜΑΚΑΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΖΕΙ 90 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ! ΕΙΝΑΙ ΦΡΙΚΤΟ KAI ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΟΥΤΕ BUDGIE ΠΟΤΕ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΗΜΕΝΟ ΘΑ ΠΑΕΙ ΧΑΜΕΝΟ!
Φιλική συμβουλή δίνω γιατί πραγματικά οι μακάο είναι δύσκολοι.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Προώθησε του κι αυτά!
 
@KONSTANTINOS MICHAIL μα και εγώ αυτό λέω . Εγώ είχα πέντε πουλιά στο παρελθόν και έκανα ένα μήνα έρευνα για να πάρω lovebird και τώρα είναι φοβερά ευτυχισμένος ο σκιπερ μου. Ειλικρινά δεν πιστεύω πως είναι κατάλληλος για ένα τέτοιο πουλί αλλά δεν μπορώ να τον μεταπείσω κιολας δυστυχώς. Του δίνω όσες περισσότερες συμβουλές γίνεται για το κλουβί για τροφές παιχνίδια πατηθρες αλλά δυστυχώς δεν περνάει και από το χέρι μου ενήλικας είναι
 
@KONSTANTINOS MICHAIL μα και εγώ αυτό λέω . Εγώ είχα πέντε πουλιά στο παρελθόν και έκανα ένα μήνα έρευνα για να πάρω lovebird και τώρα είναι φοβερά ευτυχισμένος ο σκιπερ μου. Ειλικρινά δεν πιστεύω πως είναι κατάλληλος για ένα τέτοιο πουλί αλλά δεν μπορώ να τον μεταπείσω κιολας δυστυχώς. Του δίνω όσες περισσότερες συμβουλές γίνεται για το κλουβί για τροφές παιχνίδια πατηθρες αλλά δυστυχώς δεν περνάει και από το χέρι μου ενήλικας είναι
Θα πρότεινα να μην του δίνεις συμβουλές. Απλά πες του ότι θεωρείς την στάση του πολύ απάνθρωπη και ότι το πουλάκι θα βασανιστεί και ότι θα είναι αυτό που θα αλλάξει σπίτι όταν εκείνος καταλάβει ότι δεν μπορεί να ανταπεξέλθει και γενικότερα είναι πολύ ανεύθυνο αυτό που πάει να κάνει. Έτσι θα ξέρει ότι είσαι 100% κατά της αγοράς μακάο. Επίσης αφού θα του τα πεις αυτά μην ασχοληθείς ξανά. Δεν μπορείς να του βάλεις και το πιστόλι στον κρόταφο...
 
  • Like
Αντιδράσεις: kika
@mirtopap Καλησπέρα και Χρόνια πολλά! Υπήρξε κάποια πρόοδος ως προς την παρακίνηση του άπειρου φίλου να μην αγοράσει μακάο ; Απ' ότι κατάλαβα από την ανάρτησή σου στο Tzavegio birds (κατάλαβα ποιος την έκανε γιατί είδα και τις φωτογραφίες του γλυκύτατου Σκίπερ, διόρθωσέ με βέβαια αν κάνω λάθος ) ο απατεώνας από την Ινδονησία λέγεται Adrian Idnparrot. Tο αναφέρω κι εδώ γιατί οι αναρτήσεις στο facebook με τον καιρό χάνονται, ενώ με μια απλή αναζήτηση εδώ μπορεί κάποιος να δει το όνομα και να αποφύγει τον κλέφτη.
 
@KONSTANTINOS MICHAIL ναι αυτός είναι. Δυστυχώς δεν κατάφερα να τον μεταπείσω αλλά όπως συμβουλεψατε έπαψα να του μιλάω. Βρήκε και άλλες αγγελίες και από ότι φαίνεται βρήκε έναν εκτροφέα ο οποίος θα του κρατήσει ένα μωράκι. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Καλές γιορτές πάντως !
 
@KONSTANTINOS MICHAIL ναι αυτός είναι. Δυστυχώς δεν κατάφερα να τον μεταπείσω αλλά όπως συμβουλεψατε έπαψα να του μιλάω. Βρήκε και άλλες αγγελίες και από ότι φαίνεται βρήκε έναν εκτροφέα ο οποίος θα του κρατήσει ένα μωράκι. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Καλές γιορτές πάντως !
Δεν πειράζει. Τουλάχιστον προσπάθησες. Καλές γιορτές!
[automerge]1703617343[/automerge]
Λέγεται adrian Idnparrot
Είχε αναφερθεί ήδη. Μάλλον πρέπει να αρχίσω θεραπεία για alzheimer. 🤣
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top