Γενικά Μια μικρή παρουσίαση από τα καναρίνια μου

konstant_nos

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2014
Μηνύματα
10
Πόλη
Λάρισα
Καλησπερα σε ολους, σαν καινουριος κ εγω στο forum θα σας κανω μια μικρη παρουσιαση απο τα καναρινια μου.
  • Καταρχήν το ζευγαρι μου τα οποια ειναι Timbrado με δαχτυλίδι απο εκτροφέα. Ειναι ιδια κ τα 2...
    20141023_173031-1.jpg
    20141023_172656-1.jpg
  • Αυτος ο κούκλος ειναι το πρωτο που εβγαλα φετος κ ειναι το μοναδικο. Μητερα ειναι Timbrado κ το αρσενικο ηταν απλα καναρινι με καφε καπελο στο κεφαλι. Πολυ καλο κελάιδισμα ο πατερας κ πολυ ημερος αφου τον ειχα απο παρα πολυ μικρο, τον εχασα οταν επιτεθηκε ενα γερακι...
    20141023_172004-1.jpg
    20141023_171951.jpg
    Αυτος ο κουκλος κ τραγουδισταρας ειναι το αρσενικο απο το 2ο ζευγαρι που εχω, μου φαινεται πως ειναι απλο καναρινι αν δεν κανω λαθος...
    20141023_172326-1.jpg
  • Τέλος αυτη ειναι η 2η θυληκια μου, την οποια βρηκα στον δρομο πριν απο 2 μηνες, χωρις να εχσι πουπουλο στο κεφαλι της απο της επιθεσεις που ειχε δεχτει μαλλον. Τωρα μετα την πτερορροια τα αντικατεστησε τα πουπουλα.
    20141023_172218-1.jpg
  • Οριστε κ τα κλουβια τους...
    20141023_173344.jpg
    20141023_173348.jpg
  • Το τελευταιο το ζευγαρι ειναι πυρωμενα φουλ κ τα εχω μαζι στο ιδιο κλουβι εδω κ 10 μερες. Το προβλημα ειναι οτι πεφτει αρκετο ξυλο μεταξυ τους. Τα αποτελεσματα φαινονται στο κεφαλι της θυληκιας, ομως συνηθως η θυληκια ειναι αυτη που επιτιθεται στο αρσενικο...
 
Σε ευχαρισω πολυ, το μεγαλο το κλουβι που μοιαζει με σπιτι ειναι χειροποιητο, μου το εκανε δωρο ο πεθερος μου, το εφτιαξε μονος του. Κ εκεινος του αρεσει να ασχολειται με τετοια πουλια αλλα εχει μια ιδιαιτερη προτιμηση στα αγρια. Δεν ξερω αν φαινεται αλλα σε οκα κλουβια εχω περασει ψιλη σιτα ετσι ωστε να μην κινδυνευουν. Τις προαλλες στο μεγαλο το κλουβι καθοτανε ενα γερακι... Επαθα πλακα μολις το ειδα!
 
Ομορφα τα πουλακια σου. 👍 Στη θεση σου θα αντικαθιστουσα οσα κλουβια εχουν πιασει σκουρια, βασικα η φωλια δινει εικονα σκουριας. Επισης δεν ειναι τωρα περιοδος αναπαραγωγης, καλυτερα να βγαλεις τη φωλια και να χωρισεις τα πουλια μεχρι την Ανοιξη. 😉 Τελος καλο θα ηταν να αντικαταστησεις τις πατηθρες που εχεις με ξυλινες κυλινδρικες. :) Στο μπαλκονι τα εχεις μονιμα;
 
Πολύ όμορφα πουλάκια να τα χαίρεσαι!
Καλά έκανες με την σήτα για τα κουνούπια κυρίως αλλά από τα αρπακτικά δεν προστατεύει δυστυχώς. Ίσως χρειάζεσαι κάτι πιο δραστικό γιατί ένα μεγάλο πουλί μπορεί να πετάξει κάτω το κλουβί.
 
Δεν υπαρχει σκουρια στα σκλουβια εκτος αν φαινεται ετσι, το μονο μερος με σκουρια ειναι το αυτοσχεδιο πλαισιο για την φωλια που εχω στο λευκο κλουβι που παλι πρεπει να εχει πολυ λιγο. Στο μεγαλο κλουβι επειδη ειναι καφε βαμενο ειναι κ τα καγκελα βαμμενα. Τις φωλιες τις εβαλα αφου εδω κ εναν μηνα σχεδον μετα την πτερορροια ειναι πυρωμενα. Αν καταφερουν κατι καλως, εξαλλου αρχιζει κανει κρυο κ αν δεν γεννησουν συντομα θα τα χωρισω γτ δεν υπαρχει η δυνατοτητα να τα βαλω μεσα στο σπιτι κ θα κινδυνευουν απο το κρυο. Σκεφτομαι το ενδεχομενο να τα βαλω ολα μαζι στην περγκολα κ να φτιαξω κατι σαν ντουλαπι με plexiglass για να περιορισω λιγο το κρυο του χειμωνα. Περυσι που ειχα ενα κλουβακι εκανα την βλακεια κ το ειχα ολο τον χειμωνα μεσα στο σπιτι. Ετσι τα πουλακια μπερδευτηκαν κ περασαν πτερορροια ξανα... Ασε που γινοτανε χαμος στο σπιτι απο πουπουλα...
 
Γενικότερα αυτή την περίοδο έχουμε τα θηλυκά μαζί σε ευρύχωρα κλουβιά ή κλούβες και τα αρσενικά σε ατομικά κλουβάκια.. Δε ξέρω πως τα έχεις χωρίσει αλλά σίγουρα πρέπει να χωρίσεις το ζευγάρι. Με τέτοιο καιρό, πριν το χειμώνα δεν προλαβαίνεις να κάνεις τίποτα και δε βοηθάει ούτε η θερμοκρασία ούτε η διάρκεια ηλιακού φωτός. Οπότε άδικα κουράζονται... Άστα να ξεκουραστούν και υπομονή λίγους μήνες που θα έρθει η άνοιξη και θα έρθουν όλα φυσιολογικά και στην ώρα τους. :)

Όσον αφορά τα γεράκα και τα αρπακτικά πρέπει σίγουρα κάτι να κάνεις για την προστασία τους! Εχθροί των καναρινιών και λύσεις για την προστασία τους | PetBirds Δε χρειάζεται να πάθεις για να μάθεις..

Όλα αυτά τα λέω φιλικά γιατί βλέπω πόσο τα αγαπάς! Να τα χαίρεσαι!
 
Back
Top