Γενικά Μια ομορφη παρεα, δε νομιζετε;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης epo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Φίλε epo,

Είναι πράγματι πολύ όμορφη η παρέα σου, να σου ζήσουν !

Είναι εντυπωσιακό ότι όλα τα πλάσματα έχουν κάτι ιδιαίτερο στην φατσούλα τους όταν είναι μωρά, μια ιδιαίτερη γλύκα και μοναδική αθωότητα.

Μφχ

Γιάννης
 
Nα σου ζήσουν,
είναι πολύ όμορφα. Είναι τα πρώτα σου;

Και μένα η παρέα παραμεγάλωσε, και αναμένεται ο ερχομός και άλλων μικρών.
Να δω που θα τα βάλω 😕!
 
THANKS ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
PETRAN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΟΧΙ!
ΑΛΛΑ ΟΝΤΩς ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΙΤΩΜΕΝΑ! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ Κ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ !:DΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΛΟΥΒΕΣ ΓΡΗΓΟΡΑ 'Η ΝΑ ΤΑ ΧΑΡΙΣΟΥΜΕ!:D
 
ΜΠΡΑΒΟ ΕΠΟ ΟΜΟΡΦΑ ΠΟΥΛΑΚΙΑ
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΑΣΧΟΛΗΣΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΝ ΑΣΧΟΛΙΟΣΟΥΝ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΡΑΤΣΕΣ;
Η ΔΙΑΦΟΡΑ?
ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΒΓΗΚΑΝ ... Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΑ ΤΑΙΖΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΑΝΑΖΕΥΓΑΡΩΣΟΥΝ
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΡΑΤΣΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΞΑΡΤΑΤΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΑΛΑ ΠΟΥΛΙΑ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ
ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΕΙΣ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΦΩΝΗΣ ΚΑΙ ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΟΣ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΕ ΤΙ ΣΤΑ ΤΥΠΟΥ
 
γιαννη σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και τις πολυτιμες συμβουλες! Οχι, δεν εχω καποια συγκεκριμενη ρατσα, αλλα απο φωνη κ εμφανιση ειναι οκ!
σκεφτομαι απο νεα σεζον να κανω ισως το πρωτο καθαροαιμο ζευγαρι! Η αδυναμια μου ειναι τα red mosaic! Ισως...
ασχολουμαι 4 χρονια με τα καναρινια, αλλα ερασιτεχνικα, μα παντα με πολυ αγαπη!
 
ela file epo ontos ta lipoxromika kokkina mosaika einai polu omorfa poulia
emena prosopika an kai ta paleyo 3 xronia akoma den exo kataferei kan na ftiakso to diko mou kopadi etsi oste na mporo na exo arketes epiloges gia ti dimiourgia soston zeygarion .
sta red mosaik k stin epilogi zeygariou 8a prepei ektos apo ton typo fteromatos ( malakoftero skliroftero ) pou 8a prepei na proseksis gia tin apofygi stenon poulion h poulion me lamps 8a prepei na epilekseis pia grammi se endiaferei .
8es na bgaleis kala arsenika;
8es na bgaleis kala 8ilika?
an px 8es na bgaleis kala 8ilika den prepei na baleis 8iliko me megali maska
ki ena soro alla pragmata gia tin epilogi zeygariou
k meta bebea tis gennes arxizei to 8ema tis sostis diatrofis gia tis protes 7 ebdomades ton neoson k amesos meta o sostos xromatismos tous
 
ΓΙΑΝΝΗ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥΣ!:D

ΕΧΩ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΕΔΩ, ΠΟΥ ΕΙΧΕ 2 ζευγαρια mosaic κ εβγαλε αρκετα ομορφα μικρα με εντονη κοκκινη μασκα!
βεβαια τωρα ΕΔΩ Κ 1 ΧΡΟΝΟ εχει σταματησει την αναπαραγωγη, αλλιως απο εκει θα επαιρνα το ζευγαρι μου!
τι εννοεις, οταν λες "στενων πουλιων";
 
den prepei na zeygaroseis skliroftero me skliroftero pouli kai malakotrero me malakoftero
an to platiaso ki allo 8elei ores gia eksigisi
 
ΟΚ.
ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ!
ΤΟ ΣΚΛΗΡΟΦΤΕΡΟ ΠΩς ΤΟ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙς;ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ LINK ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΣΧΕΤΙΚΑ;!
 
Γιάννη Λέρε, καλημέρα.

Υπάρχει περίπτωση αυτό που λές να ισχύει και σε πουλιά ίδιας ράτσας; (μαλακόφτερα και σκληρόφτερα)

Αν ναι πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος να μάθουμε και μεις και να αρχίσουμε να προσέχουμε τα ζευγαρώματά μας.
 
kapos etsi einai opos sto ar8ro pou edose o stayros alla distixos den einai kai toso eykolo na ksexoriseis pio pouli einai ti ...
ego gia na fantaseis akoma den mporo kala kala na ksexoriso pio einai malakoftero kai pio skliroftero
to kano men alla kata prosegisei k elpizontas na exo epileksei sosta
 
γιαννη γεια! 🙂
το αρθρο το διαβασα <email removed> οπως λες κ εσυ δυσκολα στην πραξη το καταφερα!
θα μαδησω ολα τα πουλια μεχρι να τα καταφερω...
 
μωρε κι εγω το εκανα... αλλα... Δεννν
πρεπει να δεις απο κοντα πως ειναι το ενα πως ειναι το αλλο κι αφου γεμιση το ματι σου απο αυτη την εικονα και με τον καιρο ισως τα καταφερεις.
υπαρχει και καποιος αλλοσ τροπος πιο κομπογιανιτικος θα ελεγα.
βρεχεις τα πουλια η τα αφηνεις να κανουν μπανιο
τα μαλακοφτερα δειχνουν λουτσα, τα σκληροφτερα σχεδον στεγνα η στεγνωνουν πολυ πιο γρηγορα.
ακομα θα δεις οτι ενα σκληροφτερο πουλι εχει ποιο συμπαγες φτερωμα και σωμα
ενω στα μαλακοφτερα ισως δεις φτερακια να εξεχουν και γενικα ποιο φουσκωτο φουντοτο φτερωμα.
ειδες αμεσως αμεσως ποσο ενδιαφερον και ποσο προκληση ειναι η σωστη επιλογη ζευγαριου;
γνωμη μου λοιπον αφου αγαπας ετσι κι αλλιως τα πουλια ασχολησου ποιο συστηματικα με καποια ρατσα
θα δεις οτι ειναι τεραστια η διαφορα
 
Αυτος ο τροπος με το βρεξιμο ειναι σιγουρα πιο πρακτικος!
κ απο ο,τι καταλαβα τα σκληροφτερα εχουν πιο ωραιο φτερωμα κ πιο στιλπνο! 🙂
ευχαριστω παντως!
οντως σου ειπα σκεφτομαι απο σεπτεμβρη να βρω ενα ζευγαρι mosaic!
κ θα δουμε,θεου θελοντος!:D
 
Back
Top