Φροντίδα Μια παράξενη ιστορία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mortis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mortis

Banned
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
219
Πόλη
Μόναχο
Ο 75χρονος πλέον κύριος Γιάννης λάτρης του φλώρου μου ανεφερε προχτές μια ιστορία η οποία πραγματικά με παραξενεψε και θέλω να τη μοιραστώ μαζί σας. Πριν πολλά χρόνα στα κλαδιά ενός πεύκου βρήκε μια φωλιά από φλώρια.Χωρίς φυσικά εκείνη τη εποχή να λειτουργήσει καθόλου η οικολογική του συνείδηση αποφάσισε να πάρει τα μικρά.Ή μάλλον όλη την οικογένεια. Πήρε λοιπόν έναν από τους καλύτερους του φλώρους και μερικές ξόβεργες και να σου τον κάτω από το πεύκο. Σε απόσταση περιπου 3 μέτρων από τη φωλιά κρέμασε το δικό του φλώρο και γύρω γύρω ακροβόλησε τις ξόβεργες με σκοπό να πιάσει μπαμπά μαμά κι έπειτα να πάρει και τα μικρά. Μέσα σε λίγα λεπτά εμφανίστηκε ο μπαμπάς ο οποίος αρχισε να βγάζει μικρές, διαπεραστικές, πρωτόγνωρες, για τον κύριο Γιάννη, κραυγες.Αυτό κράτησε για πολύ λίγα λεπτά κι έπειτα ο μπαμπάς απομακρύνθηκε. Μόλις όμως απομακρύνθηκε, ο φλώρος του κυρ Γιάννη που τον είχε για κράχτη άρχισε μέσα στο κλουβί να χτυπιέται αδικαιολόγητα κι έπεσε νεκρός!Η εμπειρία του γύρω από τα φλώρια είναι πολυ μεγάλη. Μου είπε ότι ο μπαμπάς φλώρος καθώς κατάλαβε τον κίνδυνο έκρινε ο οργανισμός του μία ορμόνη η οποία σκότωσε το φλώρο του κυρ Γιάννη. Ειλικρεινά έμεινα άφωνος από αυτή τη ιστορία. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό το άκουσα πάντως για πρώτη φορά κι ίσως να έχει τη λογική του...
 
Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο. Τα 2 πουλιά δηλαδή ήρθαν σε επαφή; Γιατί από μακριά μου φαίνεται πολύ παράξενο...
 
δεν νομιζω να εχει καμια λογικη βαση αυτο φιλε μου καλε, δηλαδη τα φλωρια εχουν βιο-χημικα οπλα;δεν νομιζω, εχω τοσα χρονια ασχολουμε με φλωρια ποτε δεν ακουσα κατι παρομοιο αλλα ουτε μου ετυχε κιολας, πανατα τα φλωρια ηταν κα ιειναι απο τα πιο "ευκολα" πουλια στο ζευγαρωμα κα ιστην προσαρμογη, μαλλον, χωρις να τον προσβαλλω τον ανθρωπο αφου δεν τον ξερω, ελεγε κατι για να πει
 
Ουτε κι εγω εχω ξανακουσει κατι τετοιο. Μηπως η φωνη του αγριου φλωρου για σημα κινδυνου εκανε αυτον στο κλουβι να πανικοβληθει και να πεθανει απο καρδιακη προσβολη η κατι τετοιο; Τι ορμονη μπορει να εκκρνει ενα πουλι που να σκοτωνει ενα αλλο και απο που; 😕
 
Λευτέρη αν κατάλαβες ο άνθρωπος πήγε να πιάσει όλη την οικογένεια. Ο αρσενικός διαισθάνθηκε τον κίνδυνο και... Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά το ποστ...
 
ναι καταλαβα πολυ καλα τι εκανε, αλλα ολη η ιστορια του δεν ανταποκρινεται σε καμια περιπτωση στην πραγματικοτητα, κανενα πουλι δεν εκρινει ορμονες, αν μπορουσε να τις εκρινει θα τις εβγαζε και οταν το πιαναμε στα χερια μας κα ιολο κα ικατι θα φαινοταν παραξενο, λιγη φαγουρα, λιγος ερεθισμος, αστεια πραγματα να εχουμε να λεμε, αυτο ειναι η ιστορια του παππου, δεν χρειαζεται να τα πιστευεις ολα κα ιεσυ, κι εγω κα ιολοι μας, παλια λεγανε στο χωριο μου οτι κυκλοφορει μια γελαδα με κουδουνι χωρις κεφαλι να το γραψω να ρωτησω αν ισχυει επεδη μου το ειπε καποιος παππους;
 
... Παλια λεγανε στο χωριο μου οτι κυκλοφορει μια γελαδα με κουδουνι χωρις κεφαλι...

Τι! Δεν υπάρχει; Εγώ την είχα δει!:D

Πάντως από τα 2 μέτρα και ορμόνες να είχε θα ήθελε νεροπίστολο!
 
ουτε και εγω εχω ακουσει κατι τετοιο γιατι αφου ειχα 4 αρσενικους φλωρους μεσα σε μια κλουβα δεν θα επρεπε να ειχαν πεθανει οι μισοι;Δεν νομιζω να λεει αληθεια αυτος ο κυριος απλα μπορει να ετυχε ετσι το συμβαν και μετα ο κυριος αυτος να επινοησε μια δικη του ιστορια.
 
Πρωτη φορα ακουω τετοιο πραγμα για τον φλωρο αλλα ειναι μια καλη ιστορια απο καποιον παλιο.


Μεταξυ μας τωρα.
Την αγελαδα την ειδα και εγω. σσσσσ
 
Ειχα καποτε ενα ζευγαρι παπαγαλακια Budgerigar και σε περιοδο αναπαραγωγης το αρσενικο αρχισε να τσιμπαει τα μικρα. Χωρησα το ζευγαρι κρατωντας το θυληκο με τα μικρα πολλες μερες οπου και τα μεγαλωσε αριστα μονη της. Τον αρσενικο τον ειχα σε αλλο χωρο που ισως να μην ακουγαν καν το ενα το αλλο. Αφου περασαν πολλες μερες και τα μικρα "απογαλακτιστηκαν" και αλλαξαν κλουβι, αποφασισα να ξαναενωσω το ζευγαρι. Ακουμπαω το κλουβι με την θυληκια σε ενα τραπεζι και φερνω το κλουβι με το αρσενικο κολητα διπλα για να τα αλλαξω. Με το που βλεπονται το αρσενικο αρχιζει να φωναζει τρελαμενο και σε ενα δευτερολεπτο βλεπω το θυληκο μπροστα μου να γινονται οι κορες του ματιου του κατασπρες με μια τελιτσα μονο μαυρη στο κεντρο και να πεφτει ανασκελα στο πατο της κλουβας με σπασμους. Σε 3 το πολυ δευτερολεπτα ειχε ψοφησει.
Αν δεν το ειχα δει αυτο σιγουρα δεν θα πιστευα την ιστορια αυτη. Και φυσικα δεν πιστευω πως ο μπαμπας φλωρος εκτοξευσε χημικα! Αλλα σιγουρα μπορει το πουλι στο κλουβι να υπεστει καποιο δυνατο σοκ απο την ξαφνικη επαναφορα του στο φυσικο περιβαλλον και σε μια τοσο εντονη κατασταση οπως η αναπαραγωγη.
 
Στο σοκ πιστεύω κι εγώ ότι οφείλονται και οι 2 θάνατοι. Είναι φυσικό βέβαια σε μια εποχή όπου υπήρχε μηδενική γνώση για τα πουλιά να δημιουργούνται διάφοροι θρύλοι ή δοξασίες για κάποιο γεγονός. Οι παλιοί αυτοί πουλιατζήδες σίγουρα γνώριζαν πολλά εμειρικά από πουλιά αλλά είχαν τρομερές ελλείψης σε γνώση. Επίσης πολλά που πίστευαν και εφάρμοζαν στα πουλιά για καλό στο τέλος αποδείχτηκαν θανάσιμα λάθη.
 
Είτε από σοκ είτε από βιολογικά όπλα :) είναι εκπληκτικό το πόσο ευαίσθητα είναι τα πουλάκια καμιά φορά!
 
θα σας πω μια αλλη ιστορια που μου ειχε τυχει στην ηλικια των12! Μια μερα μου εφερε εναν φλωρο σπιτι ο πατερας και μου λεει -Λευτερη αυτος ο φλωρος εινε πολυ καλος αλλα καθε 5-10 λεπτα λιποθιμαει αλλα μετα απο λιγο σινερχετε και ξανα ανεβενει στο καλαδι και τραγουδαει! Οταν το ειδα τρελαθικα αλλα εινε πραγματικοτιτα! Το πουλι εφυγε απο την ζωη σε ηλικια 7χρονων! τι ειχε αραγε αυτο το πουλι;
 
Back
Top