Γενικά Μια πολύ άσχημη διαπίστωση...

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostasb
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kostasb

PB Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2009
Μηνύματα
246
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους. Πρίν απο ενάμιση χρόνο περίπου-και ενω απο μικρο παιδι αγαπουσα και συντηρουσα καναρινια-αποφασισα να ασχοληθω λιγο πιο "σοβαρα" με την αναπαραγωγη τους. Ειχα εναν χωρο στον οποιο επενδυσα χρημα, κοπο αλλα και μερακι και καταφερα να φτιαξω ενα μικρο κλειστο εκτροφειο ας το πω ετσι. Επελεξα να ασχολθω με μια και μονη κατηγορια καναρινιων και αυτο γιατι ηθελα να ξερω οτι για αρχη θα πρεπει οτι μαθω να το μαθω σωστα. Εκανα λοιπον εγγραφη σε χωρους ιντερνετικης φιλοξενιας ανθρωπων με τους οποιους θα μοιραζομουν αποριες, προβληματισμους, χαρες αλλα και λυπες που θα ειχαν να κανουν με το ομορφο. Αυτο χομπυ μας. Πραγματι "γνωρισα" αξιολογους ανθρωπους και εκτροφεις οι οποιοι εχουν αστειρευτες γνωσεις και εμπειρια που απλοχερα την μοιραζονται και χαιρονται πραγματι που συνεχιζεται η εκτροφη στην Ελλαδα και απο καινουργιους χομπιστες. Ταυτοχρονα αρχισα να εγγραφομαι και σε καποιες ομαδες στο φατσοβιβλιο που μερα με την μερα διαπιστωνα οτι ειναι πραγματικα αρκετες και προσπαθουσα σε προβληματισμους καποιων που μπορουσα να βοηθησω απο οσα ειχα μαθει, να απαντω. Κανοντας νεους "φιλους" και απο εκει αρχισα να παρατηρω διαφορα ποσταρισματα και συζητησεις μεταξυ μελων-διαχειρηστων των ομαδων αυτων με διαφορους αλλους οι οποιοι προφανως ειναι του συναφιού τους. Με πικρια διαπιστωσα το ποση αλαζονεια, επαρση, ειρωνια και ψιλομυτισμος διακατεχει ορισμενους ανθρωπους απο αυτους οι οποιοι εχουν τοσο μεγαλη ιδεα για τον εαυτο τους και το διαλαλουν με καθε ευκαιρια. Θα μου πειτε γιατι καθομαι και γραφω ολα αυτα; Δεν ξερω ειλικρινα, απλα ηθελα να τα μοιραστω με καποιον γιατι νιωθω οτι με επνιγε ολο αυτο.Ακομα και σε αυτο τον χωρο επικρατει μισαλοδοξια, επαρση και αλαζονεια. Θεωρουσα οτι ειναι κατι αγνο, ομορφο και οτι ενωνει οσους ολους ασχολουνται.Ανταυτου βλεπω αναρτησεις για πουλαδες εμπειρους που αυτοι ειναι και αλλος δεν ειναι, πουλια καποιων που γεννουν ακομα και λενε οτι ξεκινησε η σεζον 2016! Και γκετο μεταξυ σημειων του οριζοντα της Αττικης. Δεν θελω να κουρασω αλλο αν και εχω τοσα ακομα στο μυαλο που θελω να εκφρασω. Κλεινω λεγοντας μονο οτι λυπαμαι για ολο αυτο το ξεκατινιασμα που γινεται με επικαλυψη την εμπειρια και το οτι καποιοι εχουν φαει περισσοτερη κουτσουλια απο αλλους αρα μπορουν να ισοπεδωνουν τα παντα και δηλωνοντας οτι εγω κυριοι εμπειροι πουλαδες ευχαριστω αλλα δεν θα παρω... Επιτρεψτε μου να παραμεινω ρομαντικος.

Ευχαριστω για το βημα που μου δινεται, καλο σας βραδυ...
 
Δυστυχώς Κώστα,έτσι είναι τα πράγματα.
Και δεν είναι μόνο στην εκτροφή των μικρών μας φίλων.
Το ίδιο συμβαίνει και στο χώρο των ενυδρείων. Και στο λέω με πάσα βεβαιότητα γιατί το γνωρίζω πολύ καλά.
 
Εξαρταται πως το βλεπεις.

Για εσενα, εμενα, και πολλους αλλους ηταν ειναι και θα ειναι κατι αγνο ομορφο και ρομαντικο. Για αλλους ειναι πηγη εσοδων και.. Δοξας.

Εγω θα συνεχισω να ειμαι ρομαντικη με αυτο που κανω, αλλα κακα τα ψεματα. Η βρωμα απο την κουτσουλια μπαινει και στην ψυχη μερικων.

Εσυ συνεχισε με την αγαπη γι αυτο που κανεις.. Και ασε τον κοσμο να ακονιζει μαχαιρια.
 
Κάπως έτσι δεν είναι τα πάντα στη ζωή; Οι άνθρωποι μπορεί να φέρονται έτσι είτε πρόκειται για ανθρώπινες σχέσεις κάθε είδους, δουλειές, χόμπι κτλ... Μιας όμως και πρόκειται για χόμπι στην προκειμένη περίπτωση, ο καθένας ας κάνει αυτό που γεμίζει το μυαλό του και την καρδιά του στον ελεύθερο χρόνο που διαθέτει. Με σεβασμό πρώτα απ'όλα στα ζωντανά πλάσματα που κρατάει στα κλουβιά του και τελευταία (αν καθόλου) για τους ανθρώπους. Δεν είμαστε εδώ για να γίνουμε κολλητοί κανενός. Εμπειρίες για την καλύτερη φροντίδα των πτηνών μας ανταλλάζουμε. Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω. :)
 
.Ακομα και σε αυτο τον χωρο επικρατει μισαλοδοξια, επαρση και αλαζονεια

και συμπληρώνω την λέξη Α Π Α Τ Η.

Εν έτη 2005 δημοσίευσα αγγελία, όπου ζητούσα recessive white (λευκό υπολειπόμενο) θηλυκό καναρίνι. Μου απάντησε γνωστός εκτροφέας της ράτσας, τον οποίο δεν ήξερα, παρά μόνο ονομαστικά από τα φόρουμ της εποχής εκείνης και από εκθέσεις του συλλόγου στον οποίο ανήκε. Αν και τη δεδομένη στιγμή ενδιαφερόμουν μόνο για θηλυκό πουλί, εκείνος από μόνος του μου πρόσφερε ζευγάρι. Τελικά μου έστειλε μέσω κοινής μας γνωστής, ένα λευκό υπολειπόμενο πουλί, που εκτός από το μαύρο του το χάλι, δεν ήταν δικής του εκτροφής, καθώς το δακτυλίδι που έφερε είχε κωδικό άλλου εκτροφέα και το χειρότερο δεν ήταν θηλυκό καθώς μετά την πτερόρροια άρχισε να κελαηδάει, ενώ ο..."κύριος" το παρουσίασε ως άψογη μητέρα!

Η βρωμα απο την κουτσουλια μπαινει και στην ψυχη μερικων.

Μιράντα με εντυπωσίασες!

Με σεβασμό πρώτα απ'όλα στα ζωντανά πλάσματα που κρατάει στα κλουβιά του και τελευταία (αν καθόλου) για τους ανθρώπους. Δεν είμαστε εδώ για να γίνουμε κολλητοί κανενός. Εμπειρίες για την καλύτερη φροντίδα των πτηνών μας ανταλλάζουμε

Επειδή όμως πέρα από τις εμπειρίες για την καλύτερη φροντίδα των πτηνών μας ανταλλάζουμε και πουλιά, καλό θα ήταν να υπάρχει σεβασμός και προς τον άνθρωπο, γιατί σε αντίθετη περίπτωση έχει ισχύ η γνωστή παροιμία "κάλλιο να σου βγει το μάτι παρά το όνομα".
 
Κάπως έτσι δεν είναι τα πάντα στη ζωή; Οι άνθρωποι μπορεί να φέρονται έτσι είτε πρόκειται για ανθρώπινες σχέσεις κάθε είδους, δουλειές, χόμπι κτλ... Μιας όμως και πρόκειται για χόμπι στην προκειμένη περίπτωση, ο καθένας ας κάνει αυτό που γεμίζει το μυαλό του και την καρδιά του στον ελεύθερο χρόνο που διαθέτει. Με σεβασμό πρώτα απ'όλα στα ζωντανά πλάσματα που κρατάει στα κλουβιά του και τελευταία (αν καθόλου) για τους ανθρώπους. Δεν είμαστε εδώ για να γίνουμε κολλητοί κανενός. Εμπειρίες για την καλύτερη φροντίδα των πτηνών μας ανταλλάζουμε. Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω. :)
Φοιβο ποτε δεν επεδιωξα κολλητιλικια για προσωπικο συμφερον σε αυτο τον χωρο, μονο ανταλλαγη αποψεων και παροχη πληροφοριων. Να ξεκαθαρισω επισης οτι δεν αφηνω καμια μομφη για τον συγκεκριμενο ιστοτοπο. Το οτι τον επελεξα για να σχολιασω τα ανωθεν κατι δηλωνει απο μονο του. Οσο για τον σεβασμο δεν μπορω να φανταστω πως καποιος που δεν σεβεται τον εαυτο του πρωτα απ ολα και κατα δευτερον τον συνανθρωπο πως ειναι δυνατον να σεβαστει τα πλασματα τα οποια φροντιζει. Η ενεργειες και μονο καποιον σχετικα με τον τροπο διαχειρησης της αναπαραγωγης το επιβεβαιωνουν.
 
Κώστα, είναι μια διαπίστωση στην οποία καταλήγουν αργά ή γρήγορα οι περισσότεροι. Δυστυχώς.

Κράτησε το μεράκι και τον ενθουσιασμό για εσένα και το χόμπι και βοήθαγε με τη σειρά σου όπου και όποιον πιστεύεις ότι το εκτιμάει. Μόνο έτσι θα παίρνεις ευχαρίστηση και από την προσφορά σου στο χώρο. Διαφορετικά είναι πολύ δύσκολο να συνεχίσεις να προσφέρεις επί μακρόν σε όλους ανιδιοτελώς και σε καταλαβαίνω σε αυτό.
 
Αυτες οι απληστες και επιδεικτικες συμπεριφορες παρουσιαζονται σε ολους τους τομεις της ζωης τετοιων ανθρωπων. Στη δουλεια τους, στα χομπι, στο σπιτι τους..

Εσυ απλα βλεπεις την συμπεριφορα τους σε ενα κοινο σας θεμα.

Παραδοπιστα σκουληκια (αα ρε ντενη μαρκορα!) υπαρχουν παντου.. απλα πρεπει να μαθεις να τους ξεχωριζεις και να τους αποβαλλεις απο τη ζωη σου.
 
Στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώνεις και φουσκώνεις με ότι φαντάζεσαι...
Επειδή όμως ισχύει το "όπου ακούς πολλά κεράσια πρέπει να έχεις μικρό καλάθι"...
ας είμαστε πάντα επιφυλακτικοί...
ας είμαστε πάντα ενημερωμένοι...
ας είμαστε πάντα προσεκτικοί.
Όσο για την έπαρση και την αλαζονεία που παρουσιάζεται σε όλες τις καταστάσεις της ζωής μας από τους "μεγάλους", "πολύπειρους" και "φωτεινούς παντογνώστες"... μπορούμε άνετα να στρίψουμε και μόνιμα να τους δείχνουμε την πλάτη μας.
Αυτά τα άτομα τρέφονται από τις ίντριγκες και λιμοκτονούν με την αδιαφορία...
Κρατήστε επίπεδο... κι αφήστε τους να "έρπονται" στις "δόξες" τους.
 
Αυτά τα άτομα τρέφονται από τις ίντριγκες και λιμοκτονούν με την αδιαφορία...
Κρατήστε επίπεδο... κι αφήστε τους να "έρπονται" στις "δόξες" τους.
In other words, do not feed the trolls.
 
Κώστα, είναι μια διαπίστωση στην οποία καταλήγουν αργά ή γρήγορα οι περισσότεροι. Δυστυχώς.

Κράτησε το μεράκι και τον ενθουσιασμό για εσένα και το χόμπι και βοήθαγε με τη σειρά σου όπου και όποιον πιστεύεις ότι το εκτιμάει. Μόνο έτσι θα παίρνεις ευχαρίστηση και από την προσφορά σου στο χώρο. Διαφορετικά είναι πολύ δύσκολο να συνεχίσεις να προσφέρεις επί μακρόν σε όλους ανιδιοτελώς και σε καταλαβαίνω σε αυτό.

Δυστυχώς..
wellcome to the club των απογοητευμένων- αηδιασμένων Κώστα!
 
φίλε Κώστα.. Εγώ θα συμφωνήσω εκ πρώτεις με την Μιράντα(..σε κάποιους η κουτσουλιά πέρασε και στην ψυχή τους..) και με τον Γιάννη(..σε ''ότι'' δεν μας κάνει, γυρίζουμε απλά την πλάτη μας..) και πίστεψέ το..η αδιαφορία είναι ότι τους πονά περισσότερο! Και που ξέρεις.. Ο θεός είναι μεγάλος..όταν με το καλό αποκτήσουμε και μεις την εμπειρία και έχοντας χτίσει και μεις κάτικαι συναντηθούν οι δρόμοι μας μ'αυτούς,τότε η αδιαφορία μας(μπροστά σε άλλους)θα τους πονέσει 2φορές!
κράτα τα καλύτερα..χτίσε, μην κολώνεις, χτίσε.. Μίλα σε όσους σου μιλούν, μοιράσου με όσους μοιράζονται μαζί σου,όλα τα υπόλοιπα..στο Καιάδα των αχρήστων!
σκέψου ότι εγώ έψαχνα αρσενικό gloster corona ή consort επί 4 μήνες και ενώ πολλοί είχαν η γνώριζαν.. Κανείς δεν μίλαγε!
πίστεψε στον εαυτό του, φίλε.. Κράτα τα καλύτερα και προχώρα!
 
Ευτυχως υπαρχει παντα και ο αντιλογος και αυτος εχει να κανει με ανθρωπους που γουσταρουν αυτο που κανουν και χαιρονται να μοιραζονται και δοξα τον θεο ειναι πολλοι. Εκτιμω οσους απλοχερα δινουν την βοηθεια τους και αδιαφορω για οσους θελουν να παρουν μαζι τους τις γνωσεις που απεκτησαν. Να μην ξεχνουν ομως την αφετηρια τους και οτι και εκεινοι καποτε χρειαστηκε να ρωτησουν για να γινουν σημερα οι κωτζαμπασηδες και ξερολες που κρατουν επτασφραγιστα μυστικα. Ελπιζω ποτε να μην γινω ετσι...
 
φίλε Κώστα, θα σου εξομολογηθώ κάτι... Ο καλός μου πατέρας, πριν μας ''αφήσει'', φώναξε εμένα και τον αδερφό μου και μας είπε το εξης: ''όπως εγώ έμαθα από τον πατέρα μου και τους φίλους μου..σας τα μετέδωσα! Οπως εσείς μάθατε από μένα και τους φίλους σας.. Μεταδώστε το στα παιδιά σας! Και να τους μάθετε να κάνουν ακριβώς το ίδιο στα παιδιά τους!'' κράτα το αυτό, σκέψου το, κι όλα καλά θα πάνε. Για σένα, για μένα και για όσους το καταλάβουν! Για όλους τους άλλους.. Να είσαι σίγουρος φίλε.. Ο χρόνος θα δείξει και θα κρίνει! Ότι χρειαστείς..στην διάθεση σου..
 
φίλε Κώστα, θα σου εξομολογηθώ κάτι... Ο καλός μου πατέρας, πριν μας ''αφήσει'', φώναξε εμένα και τον αδερφό μου και μας είπε το εξης: ''όπως εγώ έμαθα από τον πατέρα μου και τους φίλους μου..σας τα μετέδωσα! Οπως εσείς μάθατε από μένα και τους φίλους σας.. Μεταδώστε το στα παιδιά σας! Και να τους μάθετε να κάνουν ακριβώς το ίδιο στα παιδιά τους!'' κράτα το αυτό, σκέψου το, κι όλα καλά θα πάνε. Για σένα, για μένα και για όσους το καταλάβουν! Για όλους τους άλλους.. Να είσαι σίγουρος φίλε.. Ο χρόνος θα δείξει και θα κρίνει! Ότι χρειαστείς..στην διάθεση σου..
Nα εισαι καλα Δημητρη! Ειπαμε υπαρχει και ο αντιλογος και ευτυχως δεν αποτελει την εξαιρεση στον κανονα!
 
Να μην ξεχνουν ομως την αφετηρια τους και οτι και εκεινοι καποτε χρειαστηκε να ρωτησουν για να γινουν σημερα οι κωτζαμπασηδες και ξερολες που κρατουν επτασφραγιστα μυστικα.
Έχω βασικές ενστάσεις στο τι πραγματικά γνωρίζουν αυτοί που δε μιλούν...
Για την εξέλιξη των επιστημών οι γνώσεις οφείλουν να μην έχουν ιδιοκτήτη... Να μην έχουν κάτοχο... Να μην κλείνονται στα "σεντούκια" αλλά να διαχέονται παντού.
 
Back
Top