Φροντίδα Μικρά ατομικά κλουβιά σε μεγάλη κλούβα καναρινιών

alexpapakon

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2020
Μηνύματα
44
Σε μια μεγάλη εξωτερική κλούβα πτήσης καναρινιών, όπου ζουν καμιά 20αριά καναρίνια, θα μπορούσαν να μπουν
α) Μικρά ατομικά κλουβιά με ορισμένα (τρία ή τέσσερα) μικρά ατομικά κλουβιά με επιλεγμένα για το κελαήδημά τους καναρίνια και
β) Ατομικά κλουβιά με θηλυκά;
Ποιά είναι η γνώμη σας και οι αλληλεπτιδράσεις που θα έχουμε θα είναι φυσιολογικές όσον αφορά τη συμπεριφορά των πουλιών;
 
Καλησπέρα. Το έχω σκεφτεί πολλές φορές και εγώ, αλλά νομίζω, δεν θα έχει αποτέλεσμα, γιατί θα πηγαίνουν τα άλλα και θα τα κουτσουλανε να κακομοιρα (Αυτά που θα είναι στα ατομικά κλουβακια).
Κρίμα είναι...
Ακούστε κι άλλες γνώμες όμως.
Εγώ επειδή έχω τέτοια προβλήματα με αρσενικά που τσακώνονται και δεν κελαηδούν ή με θηλυκά που βατεύονται απο τα αρσενικά που είναι πυρρωμενα,
είμαι σε διαδικασία κατασκευής μιας τετραοροφης ραφιερας, με κουνελοσιρμα απ'έξω και μέσα θα βάζω τα ατομικά κλουβάκια και τις ζευγαρωστρες.
Εσείς μπορείτε να τα κρεμάσετε με όμορφη σειρά στον τοίχο και τα φτιάξετε ένα προστατευτικό...
 
Το θέμα είναι ότι έχω μεγάλη και όμορφη κλούβα στον κήπο μου...
Μια άλλη λύση για τα λίγα που θα διατηρούσα σε ατομικά κλουβάκια, θα ήταν αυτά τα "προστατευτικά" κλουβιά που διαφημίζονται στο εμπόριο
Πόσο "προσταευτικά" όμως μπορεί να είναι από αρπακτικά, δεν γνωρίζω...
 
Βάλε μια φωτό της κλούβας σου,ώστε να ξέρουμε για τί μιλάμε.

Οι διαστάσεις είναι 2,30Χ 1.90 Χ 2.70 Υ)
Στο τρίτο και στο τέταρτο διάζωμα, υπάρχει εσωτερικός γείσος πλάτους 33 cm, όπου θα μπορούσαν να "πατάνε" τα μικρά/ατομικά κλουβιά.
 

Συνημμένα

  • 20200318_164734.webp
    20200318_164734.webp
    53,6 KB · Προβολές: 34
Σ' αυτή την κατασκευή κάνεις ό,τι θέλεις. Ο χώρος επιτρέπει πάρα πολλές εναλλακτικές. Φυσικά ένα ψιλό κοτετσόσυρμα ή μια σίτα δεξιά - αριστερά θα του δώσουν και πρόσθετη ασφάλεια.
 
Σ' αυτή την κατασκευή κάνεις ό,τι θέλεις. Ο χώρος επιτρέπει πάρα πολλές εναλλακτικές. Φυσικά ένα ψιλό κοτετσόσυρμα ή μια σίτα δεξιά - αριστερά θα του δώσουν και πρόσθετη ασφάλεια.
Έχω βάλει ενισχυσμένο γαλβανιζέ για κουνέλια. Δεν περνάει τίποτα!
\
[automerge]1584545313[/automerge]
Άλλη μια όψη της κλούβας εξωτερικά.
 

Συνημμένα

  • 20200318_164528.webp
    20200318_164528.webp
    219 KB · Προβολές: 33
  • 20200318_164403.webp
    20200318_164403.webp
    427,3 KB · Προβολές: 31
Αν έχω καταλάβει καλά τόσο την ερώτηση όσο και τα δεδομένα, μπορείς να κάνεις παπάδες...
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ατομικά κλουβιά αλλά μπορείς να βάλεις άνετα ζευγαρώστρες πχ με τα αρσενικά σου προκειμένου να σου κελαηδούν και τα θηλυκά ελεύθερα στο χώρο...
Επίσης θα μπορούσες να προβείς και σε επιλεγμένες αναπαραγωγές...
 
Η ερώτησή μου αμε απλά λόγια είναι: Αυτά που "γαζώνουν" από κελάηδημα στα ατομικά τους κλουβιά που έχω στη βεράντα, αν τα βάλω για λόγους ασφαλείας στη μεγάλη κλούβα, θα επηρεαστούν στο κελάηδημά τους, στην τραγουδιστική τους απόδοση, από τα άλλα που κυκλοφορούν μέσα στην κλούβα ελεύθερα ή όχι;
Όπως επίσης: Αυτά που κυκλοφορούν ελέυθερα, θα επηρεαστούν από αυτά που θα ζουν στο ατομικό τους κλουβάκι;
[automerge]1584546098[/automerge]
Αν έχω καταλάβει καλά τόσο την ερώτηση όσο και τα δεδομένα, μπορείς να κάνεις παπάδες...
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ατομικά κλουβιά αλλά μπορείς να βάλεις άνετα ζευγαρώστρες πχ με τα αρσενικά σου προκειμένου να σου κελαηδούν και τα θηλυκά ελεύθερα στο χώρο...
Επίσης θα μπορούσες να προβείς και σε επιλεγμένες αναπαραγωγές...
Η ερώτησή μου αμε απλά λόγια είναι: Αυτά που "γαζώνουν" από κελάηδημα στα ατομικά τους κλουβιά που έχω στη βεράντα, αν τα βάλω για λόγους ασφαλείας στη μεγάλη κλούβα, θα επηρεαστούν στο κελάηδημά τους, στην τραγουδιστική τους απόδοση, από τα άλλα που κυκλοφορούν μέσα στην κλούβα ελεύθερα ή όχι;
Όπως επίσης: Αυτά που κυκλοφορούν ελέυθερα, θα επηρεαστούν από αυτά που θα ζουν στο ατομικό τους κλουβάκι;
 
Επειδή δεν βλέπω προθάλαμο θα μπορούσες να χώριζες εσωτερικά την κλούβα σε δύο διαμερίσματα όπου θα φιλοξενούσες χωριστά και ελεύθερα αρσενικά - θηλυκά...
Δεν θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο. Στην κλούβα και στα κλουβάκια θέλω μόνο αρσενικά. Τα θηλυκά τα έχω σε άλλα κλουβιά/ζευγαρώστρες και εκεί κάνω τα ζευγαρώματα για καλύτερο έλεγχο... Και κατ΄επέκτασιν: Αν και τις ζευγγαρώστρες με τα θηλυκά τις βάλω εντός της κλούβας, θα γίνει ο... Κακός χαμός;
 
Η ερώτησή μου αμε απλά λόγια είναι: Αυτά που "γαζώνουν" από κελάηδημα στα ατομικά τους κλουβιά που έχω στη βεράντα, αν τα βάλω για λόγους ασφαλείας στη μεγάλη κλούβα, θα επηρεαστούν στο κελάηδημά τους, στην τραγουδιστική τους απόδοση, από τα άλλα που κυκλοφορούν μέσα στην κλούβα ελεύθερα ή όχι;
Όπως επίσης: Αυτά που κυκλοφορούν ελέυθερα, θα επηρεαστούν από αυτά που θα ζουν στο ατομικό τους κλουβάκι;
[automerge]1584546098[/automerge]

Η ερώτησή μου αμε απλά λόγια είναι: Αυτά που "γαζώνουν" από κελάηδημα στα ατομικά τους κλουβιά που έχω στη βεράντα, αν τα βάλω για λόγους ασφαλείας στη μεγάλη κλούβα, θα επηρεαστούν στο κελάηδημά τους, στην τραγουδιστική τους απόδοση, από τα άλλα που κυκλοφορούν μέσα στην κλούβα ελεύθερα ή όχι;
Όπως επίσης: Αυτά που κυκλοφορούν ελέυθερα, θα επηρεαστούν από αυτά που θα ζουν στο ατομικό τους κλουβάκι;

Αν έχουν οπτική επαφή, ξεκάθαρα ναι...
Όμως μπορείς να τοποθετήσεις τα κλουβιά με τέτοιο τρόπο ώστε να μην βλέπουν το εσωτερικό της κλούβας.

Επίσης, κατά την γνώμη μου, η αλληλεπίδραση τόσων πουλιών σε τέτοιο χώρο δεν συγκρίνεται με κανένα "πυροβόλο"...
 
Αν έχουν οπτική επαφή, ξεκάθαρα ναι...
Όμως μπορείς να τοποθετήσεις τα κλουβιά με τέτοιο τρόπο ώστε να μην βλέπουν το εσωτερικό της κλούβας.

Επίσης, κατά την γνώμη μου, η αλληλεπίδραση τόσων πουλιών σε τέτοιο χώρο δεν συγκρίνεται με κανένα "πυροβόλο"...
Με τον όρο "πυροβόλο" τι ακριβώς εννοείς (γιατί δεν είμαι και πολύ γνώστης);
 
Με τον όρο "πυροβόλο" τι ακριβώς εννοείς (γιατί δεν είμαι και πολύ γνώστης);
Ότι εννοείς κι εσύ με τον όρο "γαζώνουν"...

;)
[automerge]1584547125[/automerge]
Αυτό που μπορεί να γαζώσει είναι στην κυριολεξία μια ραπτομηχανή ή μεταφορικά ένα πολυβόλο όπλο κάνοντας ριπές...

Πυροβόλο το έκανε ο κορέκτορας αλλά η ουσία δεν άλλαξε...
 
Ότι εννοείς κι εσύ με τον όρο "γαζώνουν"...

;)
[automerge]1584547125[/automerge]
Αυτό που μπορεί να γαζώσει είναι στην κυριολεξία μια ραπτομηχανή ή μεταφορικά ένα πολυβόλο όπλο κάνοντας ριπές...

Πυροβόλο το έκανε ο κορέκτορας αλλά η ουσία δεν άλλαξε...
Δηλαδή θα έχουν μικρότερη απόδοση στο κελάηδημά τους εντός της κλούβας;
 
Back
Top