Αναπαραγωγή Μικρά περδικάκια

carduelis

PB Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2008
Μηνύματα
85
Πόλη
Λιβαδειά
Ρε παιδια ο παππούς μου στο χωριό παρατήρησε ότι σε μια φωλιά από περδικες κοντά στο μαντρί του έλειπε για πολύ ώρα η μάνα κ επιδή αυτο του κίνησε τη περιέργεια πηγε κ εψαξε μήπως κ την δει. Κ αυτό που αντίκρυσε 20 περιπου μέτρα πιο πέρα από τη φωλιά ήταν η περδικα ξεσκισμενη να κιτεται νεκρή στο χώμα. Κ έτσι λοιπον πηρε τα αυγά από την φωλιά κ τα έβαλε σε μια εκκολαπτική μηχανή ενός γειτονα που την έχει για κοτοπουλάκια. Κ σήμερα τελικά τα αυγά εκκολάφθηκαν όμως δεν ξερουμε τι πρέπει να τους δωσουμε κ πως να φάνε😕 . Σας παρακαλώ απαντηστε θα είναι κριμα να ψωφίσουν από ασσυτια😱!
 
τα περδικακια ειναι σαν τις κοτες μολις γεννηθουν αρχιζουν και ψαχνουν να φανε μικρα και τρυφερα βλασταρακια.
 
Βάλτους φύραμα και κριθαράκι και θα φάνε μόνα τους. Μπορείς να προσπαθήσεις να ενισχύσεις την διατροφή τους με λίγη κρέμα αν δείς οτι δεν τρώνε μόνα τους.

Και αν όλα πάνε καλά, καλό θα ήταν να τα επιστρέψετε στο μέρος το οποίο τα βρήκατε.
 
Να σας ρωτησω κ κάτι αλλο που πρεπει να τα έχω ; Προς το παρων τα έχω σε κάτι σαν κουβα που το έχω διαμορφωσει καπως για να μπορουν να κοιμούνται και να ζεστενωνται.
 
ειναι κριμα να τα κρατας μεσα σε κουβα βρες κατι πιο ευρυχωρο και ανοιχτο για να μπορουν να περνουν αερα και να τρεχουν επισης κρατα το σε μερος που εχει δροσια για να μην σκασουν απο την ζεστη.
 
Στην ανάγκη καλός είναι και ο κουβάς :), αν μπορείς κάντους ένα κουτάκι ξύλινο με μία πήχη μπροστά μικρή και βάλε λίγο άχυρο κάτω.
 
Την τροφή να την ρίχνω στο πατωμα; Κ το νερό να τους το βαζω σε μικρα κιουπια;
 
Όχι και στο πάτωμα :) κρίμα είναι. Απλά να ρίχνεις και λίγο κάτω για να μάθουν να ψάχνουν και να μην τα περιμένουν έτοιμα (θα τους φανεί χρήσιμο όταν τα απελευθερώσεις) Μπορείς να βάλεις ταίστρες κάτι σαν και αυτες της φωτογραφίας που σου παραθέτω. Για νερό μπορείς να τα βάλεις σε κουπάκι μικρά αρκει να μην προκαλέσεις πρόβλημα (πνιγμό) αλλιώς μια καλή ποτίστρα σαν αυτή της φώτο.
 

Συνημμένα

  • ταιστρα.webp
    ταιστρα.webp
    4 KB · Προβολές: 172
  • ποτιστρα.webp
    ποτιστρα.webp
    2,1 KB · Προβολές: 166
Καλησπέρα, έτυχε στο παρελθών να έχω μια εμπειρία με αυγά πέρδικας τα οποία εκκολαφτήκανε από κότα νανάκι, επειδή όμως πέρασαν χρόνια και δεν θυμάμαι με λεπτομερές το τι συνέβη τότε, αλλά θυμάμαι ότι στην πρώτη κιόλας βόλτα με την μαμά κότα εξαφανιστήκαν μερικά διότι το ένστικτο είναι ένστικτο και θα προσπαθήσουν να κρυφτούν τώρα βέβαια δεν γνωρίζω τον χώρο σου εγώ τα είχα στο χωριό και τα 5-6 από τα 12-13 μικρά εξαφανιστήκαν στην προσπάθεια να κρυφτούν.
Καλή συνέχεια με τα μωρά.
 
ειναι πολυ σπανιο να μην φανε μονα τους, εχουν το ενστικτο της αυτοσυντηρησεις.
ο κουβας δεν ειναι καταληλο μερος, μια κουτα απο γαλατα η καποια παρομια ειναι καλα στην οποια πρεπει να βαλεις μια λαμπα σαν πηγη θερμοτητας και οχι κοντα στο πατωμα αλλα ψηλα.
τρωνε φυραμα απο μονα τους και θελουν ενα κουπακι χαμηλω με νερο στο οποιο πρεπει να βαλεις μια πετρα μεσα η ενα σφουγγαρι για να μην πνιγουν.
 
Η μαμά πέρδικα αυτό που προσέχει περισσότερο όταν έχει μικρά είναι το νερό και η πρωτείνη.Αυτήν την παίρνουν τα μικρά που τρώνε από την πρώτη ώρα της ζωής τους από τα μυρμήγκια, τις μυγούλες και τα κουνουπάκια. Η γνώμη μου λοιπόν είναι εκτός το φύραμα να τους δίνεις και μυρμήγκια.
Η μαμά πέρδικα που βρέθηκε νεκρή και ξεσκισμένη μήπως καταλάβατε από τί έγινε και αν αυτό είχε συμβεί πρόσφατα;
 
Βάλτους φύραμα και κριθαράκι και θα φάνε μόνα τους. Μπορείς να προσπαθήσεις να ενισχύσεις την διατροφή τους με λίγη κρέμα αν δείς οτι δεν τρώνε μόνα τους.

Και αν όλα πάνε καλά, καλό θα ήταν να τα επιστρέψετε στο μέρος το οποίο τα βρήκατε.




Νομίζω ότι το τελευταίο είναι αυτονόητο. Δε νομίζω οι πέρδικες να προσφέρουν κάτι στην αιχμαλωσία. Ούτε μπορώ να φανταστώ πέρδικα σε κλουβί. Δε νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που θα έφτανε σε τέτοιο σημείο!
 
Νομίζω ότι το τελευταίο είναι αυτονόητο. Δε νομίζω οι πέρδικες να προσφέρουν κάτι στην αιχμαλωσία. Ούτε μπορώ να φανταστώ πέρδικα σε κλουβί. Δε νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που θα έφτανε σε τέτοιο σημείο!

αγαπητέ Morti,
αν θες διάβασε το σχετικό Thread και μετά κρίνε:)
https://community.petbirds.gr/threads/Πετροπέρδικα-alectoris-graeca.2854/
 
Ρε παιδια δεν θα είχα κανένα λόγω να πάρω αυγα περδικας είτε έγω είτε ο παππούς μου καθώς είναι σαν έχεις κότες κ δεν ξερουμε ούτε καν τις συνηθειέσ τους κ το μόνο που θα προσφεραν αν θα είχαν καταφερει να επιζησουν, καθως απεβιωσαν χτες το βραδυ το ένα μετα τ αλλο, θα ήταν το φανταστικό συναισθημα που νοιώθεις όταν απελευθερώνεις ή μαλλον καλύτερα όταν επιστρέφεις ένα πουλί εκεί που ανήκει... Κ να ξερετε δεν είχα καμία προθεση να κρατήσω τα πουλάκια κ νοίζω ότι φανηκαν από την αρχ΄ή οι προθεσεις μου... Κ νομίζω ότι ο τροπος απαντησατε ορισμενοι σε 1-2 προηγουμενα μυνυματα νοιωθω ότι με προσβαλλε...
 
Back
Top