Αναπαραγωγή Μικρά diamond finch στο πάτωμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Xenis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Xenis

PB New Member
Εγγραφή
25 Ιαν 2020
Μηνύματα
55
Πόλη
Μόρφου
Καλησπερα παιδια, εχω ενα ζευγαρι diamond τα οποια προχωρισαν στην 2 αναπαραγωγη με 6 μικρα περιπου 1 εβδομας τα μικρα αλλα χθες και σημερα αρχισα να τα βκεπο τα μιξρα χαμε στο εδαφος, δεν γνωριζο αν ειναι απο την ζεσυη γιατι η θερμοκρασια αλλαξε πολυ αποτομα διλαδη απο 27-30 μεσα σε μια μερα πηγε 40-42, χθες βρηκα 2 στο πατομα και σημερα και τα 6 και το 1 νεκρο με αποτελεσμα 5 ζωντανα τα εβαλα πισω αλλα οταν κοιταζο βκεπω 1 με 2 ξανα συο πατομα και ολο αυτο κυκλος. Γιαυτο και ρωταω την γνωμη σας πως να σηνεχησο.. (να επισημανο οτι τα πουλια ειναι σε εξω κλουβα και ρκαναν και ηδη 1 πετιχημενη γεννα και η φωλια ειναι ανοιχτου τυπου σε ξυλα)
 
Αν και δεν έχω διαβάσει πολλά για τα diamond firetail, πιστεύω ότι θα μπορούσε να συμβεί λόγω απειρίας των γονιών. Η πρώτη αναπαραγωγή πως είχε πάει; Προσπάθησε να τα παρακολουθείς μπας και δεις αν το κάνει κάποιος γονέας ή πέφτουν καταλάθος. Τι φωλιά έχεις; Σε τι κλουβί και πως είναι ο χώρος; Βάλε μερικές φωτο του κλουβιού και της φωλιάς.
 
Αν και δεν έχω διαβάσει πολλά για τα diamond firetail, πιστεύω ότι θα μπορούσε να συμβεί λόγω απειρίας των γονιών. Η πρώτη αναπαραγωγή πως είχε πάει; Προσπάθησε να τα παρακολουθείς μπας και δεις αν το κάνει κάποιος γονέας ή πέφτουν καταλάθος. Τι φωλιά έχεις; Σε τι κλουβί και πως είναι ο χώρος; Βάλε μερικές φωτο του κλουβιού και της φωλιάς.
Και εγω αυτο εχω ακουση γιοργω η πρωτη γεννα πηγε καλα 4/4 μωρα δεν εχα παρατηρηση να το ριχνου αλλα θα το δω αν ειναι αυτο, την φωλια την εχτισαν οι ιδιοι πανο σε κλαρακια μεσα στην κλουβα, θα βαλω φοτο σε λιγο μολισ παω εξω
 
@Xenis Μήπως έχεις και άλλα πουλια στην κλούβα και το κάνει κάποιο "πειραχτήρι";
Ναι υπαρχουν αλλα δεν κοντευουν στην φωλια, δεν τα αφηνη το αρσενικο να κοντεψουν
 
Θα σε συμβουλέψω από δω και πέρα να βάζεις για φωλιές τα κουτιά που είναι για τα εξωτικά. Τώρα δεν ξέρω αν θα μπορούσες να κάνεις κάποια επέμβαση γιατί μπορεί να ενοχληθούν και να τα παρατήσουν. Πέρισυ ήταν στην ίδια φωλιά;
 
Δοκίμασε να τα βάλεις όσο πιο καλά μέσα γίνεται και παρακολούθα αν τα πετάει κάποιος καταλάθος(όπως βγαίνει απ την φωλιά) ή τα παίρνει και τα πετάει.
 
Δοκίμασε να τα βάλεις όσο πιο καλά μέσα γίνεται και παρακολούθα αν τα πετάει κάποιος καταλάθος(όπως βγαίνει απ την φωλιά) ή τα παίρνει και τα πετάει.
Θα το κανω και θα ενημερωσω
 
Καλησπερα παιδια μετα απο αρκευη ωρα εχω δοκημασει να βαλο βαμβακι στη φολια και να αλαξω λιγο τον τροπο χτησηματος, μετα απο αυτο δεν εχω δειι νεοσο να πευτει αλλα επισης δεν ξερω και σν οι γονεις ασχολουντε με τα μικρα ακομη γιατι δεν ειδα να πανε για ταισμα οση ωρα εβλεπα εγω τουλαχιστων, μαλον αυριο θα μαθω πως θα σηνεχισυουν τα πραγματα... απο οσο εχω καταλαβει δεν ριχνουν οι γονεις τα μικρα απλα αυτα πεφτουνε για καποιο λογο
 
Back
Top