Φροντίδα Μικρα καναρινια τσακωνονται εντονα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Δυο απο τα φετινα μου μικρα, περιπου δυο μηνων, αδερφακια, τσακωνονται εντονα.
Δεν εχω παρακολουθησει απο κοντα τους τσακωμους, ελαχιστες φορες..Αλλα τα ακουω συνεχως να σκουζουν και να πεταριζουν εντονα.
Ειναι μαζι σε μια μεγαλη ζευγαρωστρα.
Φυλο δεν εχω καταλαβει ακομα..
Πρωτη φορα μου τυχαινει αυτο, καθε χρονια τα μικρα που βγαζω συμβιωνουν αρμονικα μεταξυ τους μεχρι το τελος του καλοκαιριου.
Τι μπορει να φταιει;
Θα χρειαστει να τα χωρισω;
Δεν εχω αλλο διαθεσιμο αδειο κλουβι, αν τα χωρισω θα πρεπει αναγκαστικα να μπουν ή με την μαμα τους που ακομα βρισκεται στη ζευγαρωστρα μαζι με μικρα που προσφατα απογαλακτιστηκαν, ή στην μεγαλη κλουβα με τις θηλυκιες..
 
Είναι σύνηθες φαινόμενο αυτού του είδους οι τσακωμοί στα "νέα" πουλιά που συνυπάρχουν στις κλούβες πτήσης.
Είναι μαλώματα επικράτησης ή καλύτερα ταξινόμησης και ιεράρχησης των πουλιών στην κλειστή κοινωνία του κλωβού. Κάποιο θα είναι αρχηγός και θα τρώει πρώτο, θα κοιμάται στο καλύτερο μέρος και κάποιο τελευταίο στην ιεραρχία και θα ακολουθεί όλα τ' άλλα.
Μέχρι να υπάρξει η τελική κατάταξη οι τσακωμοί είναι αναμενόμενοι... και φυσιολογικοί.
Φυσικά οι τσακωμοί μπορούν να γίνουν επικίνδυνοι αν στις παρακάτω ερωτήσεις η απάντηση είναι ΝΑΙ.
Μήπως ο χώρος είναι μικρός για τον αριθμό των μικρών;
Μήπως η τροφή δεν τους φτάνει;
Λογικά στα παραπάνω οι απαντήσεις θα είναι όχι...
Οπότε υπομονή μέχρι τα μικρά να "κατασταλάξουν"...
 
Ευχαριστω πολυ!
Ενδεχεται αυτες οι συμπεριφορες να ειναι χαρακτηριστικο του φυλου τους;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ενδεχεται αυτες οι συμπεριφορες να ειναι χαρακτηριστικο του φυλου τους;
Σίγουρα τα αρσενικά συμπεριφέρονται λίγο περισσότερο σαν "κοκοράκια".
Αλλά υπάρχουν και θηλυκά που στέκονται ισάξια... αν όχι πιο δυνατά.
 
Πόσο έντονοι δηλαδή; Χρειάζεται όντως να τα χωρίσεις; Εγώ πιστεύω σε λίγο καιρό θα βρουν τις ισορροπίες τους. Εσύ βάλε 2 πατήθρες ψηλές στο ίδιο ύψος, 2 αυγοθήκες για αυγό ή λαχανικά και πάνω από 2 ταίστρες, και έτσι θα μειωθούν οι τσακωμοί και τα κραξίματα! 😛

Όσο για το φύλο ναι ίσως να είναι 2 αρσενικά, αλλά αν τελικά προκύψουν 2 θηλυκά μην παραξενευτείς! Θα είναι ζόρικα θηλυκά! 😛
 
Back
Top