Αναπαραγωγή Μικρα 14 ημερων και η καναρα βαζει κλωστες πανω τους

potidianos

PB Member
Εγγραφή
31 Μαρ 2008
Μηνύματα
299
Πόλη
Νέα Ποτίδαια
τα μικρα μου ειναι στην 14 μερα
και παρατήρησα την θηλυκια να εχει στο στόμα της ενα πουπουλο
εβαλα αμεσως καινουργια φωλια και κλωστες οπως διαβασα στο αρθρο για 2 γεννα.

αλλα δεν βαζει τις κλωστες στην καινουργια φωλια αλλα τις βαζει πανω στα μικρα
να βαλω το χωρισμα να χωρισω την θηλυκια;
για να περιμενω λιγο ακομα;
 
Βάλε τη καινούργια φωλιά στη θέση της παλιάς και το αντίθετο. (τη παλιά στη θεση της καινούργιας)
Δώσε λίγο προσοχή να δείς τι γίνετε.

Ίσως η κανάρα θέλει να φτιάξει φωλιά στο ίδιο σημείο.
Έχε και το νου σου να δεις αν ταίζουν τα μικρά με τη καινούργια διάταξη.
Αν υπάρχει και αρσενικό δε νομίζω να εχεις πρόβλημα.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και σύντομα να τα δείς στο κλαρί.
 
Κ εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω
με την διαφορά ότι βάζει κλωστές
κ στην καινούρια φωλιά, αλλά κ στην παλιά.
Στην αρχή χάρηκα ότι θα φτιάξει την καινούρια
φωλιά, αλλά περνώντας οι μέρες έβλεπα ότι δεν
τελειοποιεί κ τελικά βρήκα ένα σωρό νήμα κάτω
από τους νεοσσούς (15-18 ημερών).Απορώ πως το
έστρωσε από κάτω με αυτούς μέσα.😱
 
ο μπαμπης ειπε την πιο ιδανικη λυση αλλα αν δεν ειναι δυνατον η παλια φωλια να μετακινηθει(πχ ειναι εξωτερικη και δεν υπαρχει αλλη θεση) βαλτε την καινουργια σε μερος αντιστοιχο τοπογραφικα της πρωτης αλλα εσωτερικα και καλυψτε με ενα μικρο χαρτονι στα καγκελα απο τον εξωτερικο χωρο (μονο αν η αλλη φωλια ειναι εξωτερικη αλλα κλειστου τυπου, οχι μεταλλικη με καγκελα(βλεπε συννημενα)
 

Συνημμένα

  • n003.webp
    n003.webp
    2,4 KB · Προβολές: 65
  • nest-metall-gross.webp
    nest-metall-gross.webp
    14,7 KB · Προβολές: 77
περιμενε μεχρι να γινουν τα μικρα σου 20 ημερων. Μετα χωρισε τα απο το ζευγαρι με το χωρισμα και δωσε στη καναρα νεα φωλια και νημα για να ξαναφτιαξει φωλια. Τα μικρα θα τα ταιζουν μεσα απο το χωρισμα. ΠΡΟΣΟΧΗ μην αλλαξεις την φωλια που ειναι τα μικρα και την βαλεις σε αλλο σημειο του κλουβιου, δεν ειναι για πειραματα τωρα.
 
Δε νομίζω να είναι πείραμα μια συμβουλή η οποία είναι δοκιμασμένη χρόνια.
Αλλά αν ήξερες δεν θα το ελεγες πείραμα.

Για ακόμα μια φορά μπερδευεις το κόσμο αθελά σου! Γιατι νομίζεις αν γίνεις γνωστός στο φορουμ θα πάρεις κάποιο τίτλο ή θα γίνεις ειδικός στα πουλιά;
Θες μια συμβουλή πρώτα σκέψου και μετα απάντησε. Και αν απαντήσεις δώσε και ενα επιχείρημα. Επίσης κανείς δε γίνετε ειδικός σε κάτι που αλλάζει καθημερινά. (απο αποψη καινούργιων υλικών, ερευνών,ρατσες κτλ)

Οταν αλλάζεις θέση στη φωλιά αλλά στον ιδιο υπάρχον χώρο είναι 99% σίγουρο οτι τα μικρά θα ταιστούν. Ειδικά οταν μιλάμε για πουλιά 14 ημερών που φωνάζουν για να φάνε. Είναι σαν βγαίνει ενα μικρό εξω απο τη φωλιά για οποιο λόγο θες εσυ,θες τρομαξε θες το πάλεψε.
Αυτό νομίζεις δε ταιζετε;
Η επειδή εχει αλλάξει χώρο σταματανε οι γονείς;
Μια χαρα μεγαλώνει και το βρίσκουν οι γονείς του επειδή σκούζει για να στο πώ και απλά.
Αν αφήσει τη μανα μεχρι 20 ημερών χωρίς νήματα τα μικρά κινδυνευουν να τα ξεπουπουλιάσει.

Ειρήνη
Αν η κανάρα επιμένει να φτιάξει στο ιδιο σημειο φωλιά χωρίς όμως να ενωχλεί τα μικρά τοτε τα αφήνουμε ως εχει και αλλάζουμε νήματα στη φωλιά οταν τα μικρά βγούνε έξω ή μεχρι να δουμε το πρώτο αυγό. Ειδικά εσυ δεν θα εχεις μεγάλο προβλημα γιατι τα μικρά σου κοντεύουν να βγούν εξω. (αφου ειναι 18 ημερών)
Αν σε περίπτωση που ενωχλεί τα μικρά βάζουμε τη φωλιά πάνω στο χώρισμα. (οδηγίες υπάρχουν στο αρθρο)
 
απο τη μικρη μου πειρα σαν μινι εκτροφεας επι της ουσιας του θεματος συμφωνω με τον μπαμπη.
απο την καπως μεγαλυτερη σαν δασκαλος να σας επισημανω οτι εχετε την ιδια υπογραφη στην αρχαια και στη νεοτερη ελληνικη :) και να σου πω μπαμπη να κρατησεις τον ενθουσιασμο για μαθηση και διακριση του μαλλον νεοτερου φιλου sainer και να μην τον παρεξηγεις 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: BISBA
Ευχαριστώ πολύ, είστε φοβεροί!
Να διευκρινίσω ότι το υλικό της φωλιάς
της πρώτης γέννας το έχω αφαιρέσει γιατί δεν
χωρούσαν πια τα 4 μικρά κ για λόγους καθαριότητας
κ πάει η κανάρα κ βάζει νήμα κ στην φωλιά π είναι
οι νεοσσοί (από κάτω τους) κ στην καινούρια π της έβαλα.
Τους νεοσσούς δεν τους πειράζει καθόλου. Τον κάναρο είχα δει
να ξεπουπουλιάζει κ για αυτό της έβαλα νήμα. Δεν την έχω δει
να κάθεται σε κάποια από τις 2 φωλιές κ αναρωτιέμαι μήπως
έχει πάθει κάποιου είδους σύγχυση κ σε ποια φωλιά θα κάνει το αυγό (αν κάνει).
Τέλος να προσθέσω ότι την πρώτη φορά π είδα να ΄χει βάλει ένα
σωρό νήμα κάτω από τους νεοσσούς το αφαίρεσα από ΄κει, αλλά σήμερα από ότι είδα έβαλε πάλι..😕
 
Σας ευχαριστω παιδια
θα αλαξω θεση τις φωλιες ειμαι σιγουρος οτι τα μικρα θα ταιστουν
αν και δεν εχω και ιδιαιτερη εμπειρια

1ο. Γιατι το ζευγαρι μου ειναι πολυ καλο φροντιζουν και οι δυο τα μικρα
και
2ο. ειναι πιστευω το ιδιο αν χωριστη το ζευγαρι με το διαχωρηστικο παλι αλαζουμε θεση την φωλια και ταιζονται πισω απο αυτο
 
αγαπητε δημητρη που εισαι και δασκαλος εγω αυτο που εγραψα δεν το εγραχα ουτε για να πικάρω ουτε για να προσβαλω τον BISBA! Το θεμα ηλικιας δεν εχει σημασια κατα τη γνωμη μου, αυτο που εχει σημασια ειναι το ποσα χρονια ασχολεισαι με το ''αθλημα''. Τωρα αν ο φιλος το πηρε αυτο που εγραψα μαλλον καταλαβε λαθος.λοιπον ο κανονας οταν η καναρα θελει να φτιαξει νεα φωλια ειναι να χωριζουμε το ζευγαρι με τους νεοσσους με το χωρισμα και θα ταιζονται μεσα απο αυτο ΕΦΟΣΟΝ οι νεοσσοι ειναι τουλαχιστον 20 ημερων. Επισης 9 στις 10 καναρες ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να κανουν αλλο αυγο οταν οι νεοσσοι ειναι μολις 14 ημερων. Επισης ειναι διαφορετικο να πεσει εξω το μικρο μονο του στην προσπαθεια του να ξεπεταξει και αλλο να μετακινησεις ολη την φωλια. Αυτα ειναι τα δικα μου επιχειρηματα και αυτο λεει η δικια μου εμπειρια και η ερωτηση που προκυπτει ειναι... Δηλαδη με αυτα που λες αν μετα απο 10 μερες αλλαξει καποιος την φωλια και την παει στην αλλη πλευρα του κλουβιου δεν θα εχεο προβλημα;
 
απο τη μικρη μου πειρα σαν μινι εκτροφεας επι της ουσιας του θεματος συμφωνω με τον μπαμπη.

δεν ειπα οτι ετσι ειναι το σωστο. Ειπα οτι απλα συμφωνω με το αλλο παιδι εχοντας σαν βαση την μικρη πειρα που εχω σαν μινι
εκτροφεας. Δεν ειπα οτι ειναι λαθος οτι ειπες εσυ. Εδω μοιραζομαστε τις εμπειριες μας. Και χρειζομαστε τις γνωμες οσων εχουν 🙂.

οταν ο ανθρωπος μεγαλωνει δυστυχως ο κανονας, οχι οι εξαιρεσεις, λεει οτι το παθος για μαθηση και διακριση πεφτει, μεσα απο τους συμβιβασμους της καθημερινοτητας.η αναφορα μου λοιπον στην πιθανη νεαρη ηλικια σου εγινε θετικα, διακρινοντας τα παραπανω σε σενα που ισως και γω να ηθελα ακομα να τα εχω τοσο ισχυρα:).
 
δημητρη μου σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια αλλα και εγω δεν ειπα κατι κακο σε αυτα που εγραψες, απλα εκανα τις απαραιτητες διευκρινησεις. Και εννοωντας μεσα απο τις λεξεις μου οτι οταν καποιος λεει οτι προσπαθω να γινω γνωστος; Μεσα απο ενα site στο οποιο το μονο που κανω ειναι να μοιραζομαι τις γνωσεις και τις εμπειριες (μικρες η' μεγαλες) τις οποιες εχω αν μη τι αλλο δειχνει ανωριμοτητα! Αν ηθελα να γινω γνωστος θα εγραφα στο facebook! Για μενα το θεμα τελειωνει εδω και ελπιζω ο φιλος που ανοιξε το θεμα να πραξει το σωστο.
 
Back
Top