Αναπαραγωγή Μικρα 3 εβδομαδων τσιμπουν το ενα το αλλο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης LEFFF
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

LEFFF

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιαν 2009
Μηνύματα
65
Πόλη
Καβάλα
καλημερα σε ολους, σημερα τα μικρα μου κλεινουν 3 εβδομαδες το πρωι παρατιρισα οτι το ενα τσιμπαει το αλλο, ητε στο φτερωμα ητε στα ποδια μηπως χρειαζεται να τα χωρισω αναμεταξη τους; ή ειναι το παιχνηδι τους αυτο;
 
δε νομιζω οτι ειναι κατι που πρεπει να σε ανησυχει.σε αυτη την ηλικια αποκλειεται να τσακωνονται. Γνωμη μου ειναι ομως οτι τωρα που ειναι 21 ημερων πρεπει να σκεφτεις την μετακινηση τους σε δικο τους κλουβι.
 
... Δε νομιζω οτι ειναι κατι που πρεπει να σε ανησυχει
Σ' αυτό συμφωνώ, και νομίζω οτι κάθε μέρα που θα περνάει θα ανακαλήπτεις και άλλες
εκ πρώτης όψεως ιδιοτροπείες τους.


τωρα που ειναι 21 ημερων πρεπει να σκεφτεις την μετακινηση τους σε δικο τους κλουβι.
Οχι-οχι είναι νωρίς ακόμα.Αν δεν κλείσουν μήνα δεν μπορούν να φύγουν
απο τους γονείς. Ο σωστός χρόνος είναι απο την στιγμή
που αρχίζουν να τρώνε σπόρους τα μικρά. Αυτό δεν γίνεται σχεδόν ποτέ πριν τις 4 εβδομάδες, αλλά καμιά φορά και λίγο αργότερα. Γι' αυτό δεν χρειάζονται βιασύνες.
 
σωστος ο μακης στην αλλη πλευρα της ζευγαρωστρας εννοουσα και καλα εκανε και με διορθωσε.
 
κ. Μακη τι γινετε ομως στην περιπτωση που η θυληκια μου εχει αλλα6 αυγα και σε μια εβδομαδα περιμενω τα καινουργεια πουλακια; Μπορω να τα εχω οπως τωρα για δυο εβδομαδες ακομα; (τους γονεις στην μια πλευρα και τα μικρα στην αλλη εως οτου ξεπεταχτουν και τα καινουργεια;)
 
Ναι γιατί όχι; Με το που θα γίνουν 3-4 ημερών τα δεύτερα θα αρχίσεις να μετακινείς
σε άλλο κλουβί τα πρώτα ξεκινόντας απο τα πιο μεγαλωμένα και ζωηρά.
 
αλλη μια ερωτηση, τα αδερφακια τα βαζουμε δυο δυο σε αλλα κλουβακια ή το καθε ενα ξεχωριστα στο δικο του;
ευχαριστω πολυ!
 
Τώρα χρειάζεσαι μια κλούβα πτήσεων όπως λέμε.
Με διαστάσεις κοντά στο 1 μέτρο φάτσα και υψος και πλάτος
όχι λιγότερο απο 50-60 εκατοστά. Ισως είναι λίγο πρόορο να πάνε αμέσως εκεί, αλλά απο
την ηλικία των 2,5 μηνών θα πρέπει να την επισκεφτούν. 😉
 
και ολλα τα πουλια εκει μεσα στην κλουβα πτησεων; Δηλαδη τα τεσσερα της πρωτης γεννας πανε εκει; και μετα της δευτερης γεννας;
 
Ολα εκεί, μέχρι να γίνει η διαλογή των αρσενικών αργότερα, όταν θα αρχίσουν να κελαηδούν καλά
και είσαι σίγουρος για το φύλλο τους τα μεταφέρεις σε ατομικά κλουβιά
και μένουν τα θηλυκά στην κλούβα.
 
μακη αν ειναι ολα μαζι θα κελαυδουν τα αρσενικα οταν μεσα στη κλουβα θα υπαρχουν και θηλυκα; Μετα απο ποσο καιρο περιπου αρχιζεις να καταλαβαινεις ποια ειναι τα αρσενικα; Ποτε αρχιζουν δηλαδη να κελαυδουν τα αρσενικα. Α... Και κατι αλλο(sorry αν σε κουραζω) υπαρχει περιπτωση να καταλαβουμε το φυλο του καναρινιου απο το 1ο μηνα;
 
Σ' αυτήν την ηλικία είναι όλα "νεούδια".
Τα αρσενικά των 40 ημερών και πάνω, "σαλιαρίζουν" όλα
και χαλάει ο κόσμος μέσα στην κλούβα που τα έχω τώρα.
Με κάποια ώρα παρακολούθηση μπορώ και καταγράφω τους αριθμούς
απο τα δακτυλίδια, και διαμορφώνω σιγά-σιγά έναν πίνακα
με τα αρσενικά που έχω ακούσει. Είναι ένας ασφαλής τρόπος
σε ποσοστά που κάποιες φορές ξεπερνάνε και το 90%.
 
  • Like
Αντιδράσεις: sainer
ok ευχαριστω μακη και εγω φετος θα βαλω ολα τα ''νεουδια'' μου σε κλουβα πτησης και θα παρατηρω οπως λες ποια κελαυδουν. Και μετα απο ποσο καιρο τα βαζεις σε κλουβακια μονα τους; Ποτε δηλαδη διαμορφωνεις αποψη;
 
Μετά την καλοκαιρινή πτερόρροια. Τον Σεπτέμβριο.
 
Back
Top