Διατροφή Μικρη συμβουλη για μηλοξιδο για την υγεια των πουλιων μας

IZNOGOOD

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
71
Πόλη
Κατερίνη
εδω και ενα χρονο βαζω καθε μηνα μια φορα για δυο ημερες, μεσα στο νερο των πουλιων μου, βιολογικο μηλοξυδο σε αναλογια 6ml/lt. εχω δει πολυ καλη υποδοχη στη γευση απο τα πουλια και πιστευω πως τα κανει πολυ καλο. το μικρο αυτο "μυστικο" μας το ειπε για να το εφαρμοσουμε ο διεθνης κριτης (που δεν θυμαμαι το ονομα του) απο τη γερμανια στην προηγουμενη εκθεση πουλιων στην κατερινη. Οσοι πιστοι προσελθετε!
 
εδω και ενα χρονο βαζω καθε μηνα μια φορα για δυο ημερες, μεσα στο νερο των πουλιων μου, βιολογικο μηλοξυδο σε αναλογια 6ml/lt. εχω δει πολυ καλη υποδοχη στη γευση απο τα πουλια και πιστευω πως τα κανει πολυ καλο. το μικρο αυτο "μυστικο" μας το ειπε για να το εφαρμοσουμε ο διεθνης κριτης (που δεν θυμαμαι το ονομα του) απο τη γερμανια στην προηγουμενη εκθεση πουλιων στην κατερινη. Οσοι πιστοι προσελθετε!
Φιλε εω προσωπκα διαφωνω καθετα με το μηλοξυδο. Το πουλι σε βαθος χρονου θα εχει σιγουρα προβληματα. Κυριως εντερικα και κυριως...ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΑ. Σου μιλαω εκ πειρας.
 
Φιλε εω προσωπκα διαφωνω καθετα με το μηλοξυδο. Το πουλι σε βαθος χρονου θα εχει σιγουρα προβληματα. Κυριως εντερικα και κυριως...ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΑ. Σου μιλαω εκ πειρας.

Θέλεις να εξηγήσεις τί εννοείς ακριβώς και κυρίως
τί σου συνέβει εσένα προσωπικά και έχεις κακή εμπειρία απο την χρήση του;
 
ειναι κατι που το εμαθα απο διεθνη κριτη πουλιων και το εφαρμοζουν πολλα χρονια. ισως εχεις προσωπικο βιωμα να μας αναφερεις και ειμαι περιεργος να το ακουσω. Παντως η δοσολογια ειναι αυτη που γραφω και η ποσοτητα του ξυδιου στο νερο οπως καταλαβαινεις ειναι ελαχιστη. Περιμενω την απαντηση σου φιλε μου
 
Παιδια θα σας πω τι επαθα. Μεσα σε διαστημα 2 χρονων μου ψοφησαν 3 πουλακια. Τοτε δεν πιστεψα οτι ηταν απο αυτο. Αυτο εγινε πριν 5 χρονια. Φετος τυχαια ειπα σ`εναν πτηνιατρο που γνωρισα το περιστατικο. Μου ειπε λοιπον οτι η χρονοια χρηση μηλοξυδου, καταστρεφει το συκωτι. Ακομα και στους ανθρωπους. Για να σας προλαβω, οι αναλογιες και η συχνοτητα που εβαζα ηταν αυτες που αναφερεται και εσεις.
 
Εγω νομιζω οτι το θεμα πρεπει να συζητηθει αναλυτικοτερα, απο ολους τους ιδιοκτητες πουλιων ολων των ειδων, γιατι ειμαστε πολλοι που το χρησιμοποιουμε το μηλοξυδο και αυτη η ειδηση ειναι βομβα!
 
το μηλοξυδο αν χρησιμοποιειται σε δοσεις τετοιες που δεν επηρεαζουν αρνητικα το ph του στομαχου του ζωου (που ετσι κι αλλιως ειναι οξινο) ειναι σιγουρα οχι μονο ακινδυνο για το συκωτι αλλα βοηθαει και στην αποτοξινωση του. Apple Cider Vinegar liver detoxify

δεν αμφισβητω αυτο που λεει ο φιλος για τα πουλακι που εχασε αλλα εχει σημασια και τι μηλοξυδο εδινε: ηταν βιολογικο χωρις προσμιξεις; Επισης επειδη δεν το χρησιμοποιω πολυ συχνα στις δοσεις που αναφερθηκαν γιατι χρησιμοποιω αλλα "μαντζουνια" :) με βοτανα δεν εχω και αποψη για την εγκυροτητα της

εδω Apple Cider Vinegar liver dosage for birds μπορουμε να βρουμε πληροφοριες για την δοσολογια αυτη
 
να εισαι καλα Δημητρη, πολυ σωστη τοποθετηση. Πιστευω οτι η πληροφορια που ειχα απο τον διεθνη κριτη ειναι εγκυρη και ασφαλης. Δεν μπορει να δινουν επικυνδυνες "συνταγες" χωρις να ειναι βεβαιοι οτι εχουν σωστα αποτελεσματα..
 
να εισαι καλα Δημητρη, πολυ σωστη τοποθετηση. Πιστευω οτι η πληροφορια που ειχα απο τον διεθνη κριτη ειναι εγκυρη και ασφαλης. Δεν μπορει να δινουν επικυνδυνες "συνταγες" χωρις να ειναι βεβαιοι οτι εχουν σωστα αποτελεσματα..
Δηλαδη το αμφισβητεις αυτο που σου ειπα.
 
κωστα δεν ειμαι στη σκεψη του γιωργου(iznogood) αλλα το θανατο των πουλιων δεν τον αμφισβητει κανενας.συνηθιζω να μην αμφισβηω και γιατρους. Αλλα οταν καποιος γιατρος δινει μια συμβουλη (και κυριως αυτος) θα πρεπει να την στηριζει σε επιστημινικα δεδομενα καποιας ερευνας. Ομολογω οτι απο την αναζητηση μου ειδικα στον ανθρωπο η χρηση μηλοξυδου ειναι καθαρα θετικη(αρκει βεβαια να γινεται με τροπο που προανεφερα).στα ζωα δεν βρηκα ουτε κατι θετικο, ουτε αρνητικο επιστημονικο δεδομενο. Οσο για γνωμη εκτροφεων τα αποτελεσματα ειναι σαφεστατα υπερ της θετικης γνωμης. Πιστευω λοπον οτι καπου αλλου πρεπει να υπηρχε η αιτια του θανατου των πουλιων αν η δοσεις ηταν αυτες που αναφερονται αρχικα. Ειδικα αν αυτες γινοτανε με αποσταση ενα μηνα τοτε αν κατι πηγαινε στραβα θα ειχε και προηγουμενα σημαδια. Δεν θα ηταν αποτομο. Να σια σιγουρος οτι ειμαι πεπεισμενος οτι αλλα σκευασματα που κυκλοφορουν ευρεως για τα πουλια μας αν γινει λαθος χρηση τους (ισως και οχι μονο) κανουν πολυ μεγαλυτερο κακο στα συκωτια των πουλιων☹
 
Δηλαδη το αμφισβητεις αυτο που σου ειπα.
Oλοι έχουν δικαίωμα να αμφισβητήσουν αυτό που είπες.
Γι' αυτό υπάρχει το φόρουμ. Να υπάρχουν οι γνώμες, οι αντιγνωμίες
και να δημιουργείται συζήτηση. Ετσι υπάρχει στο τέλος υλικό για εκτίμηση
απ' όλους τους ενδιαφερομένους.
Πόσο μάλλον που όταν στην ερώτηση
Θέλεις να εξηγήσεις τί εννοείς ακριβώς και κυρίως
τί σου συνέβει εσένα προσωπικά και έχεις κακή εμπειρία απο την χρήση του;
απαντάς όχι με κάποια διάγνωση των θανάτων απο μικροβιολογικό εργαστήριο
ή με την γνωμάτευση ενός γιατρού αλλά με το τί ελέχθει μετά απο 5 χρόνια, απο κάποιον
πτηνίατρο, που κανείς δεν μπορεί να ξέρει τον τρόπο που ειπώθηκε.
Παιδια θα σας πω τι επαθα. Μεσα σε διαστημα 2 χρονων μου ψοφησαν 3 πουλακια. Τοτε δεν πιστεψα οτι ηταν απο αυτο. Αυτο εγινε πριν 5 χρονια. Φετος τυχαια ειπα σ`εναν πτηνιατρο που γνωρισα το περιστατικο. Μου ειπε λοιπον οτι η χρονοια χρηση μηλοξυδου, καταστρεφει το συκωτι. Ακομα και στους ανθρωπους. Για να σας προλαβω, οι αναλογιες και η συχνοτητα που εβαζα ηταν αυτες που αναφερεται και εσεις.
Τα άρθρα του site, οι γνώμες των γιατρών που συμβουλεύονται οι εκτροφείς, η εμπειρία
χρόνων και όλα τ' άλλα πρέπει να πεταχθούν στο καλάθι των αχρήστων;
Για να εξηγούμαστε λοιπόν. ΔΕΝ αμφιβάλει κανείς για την αλήθεια αυτών που λές.
ΔΕΝ λέει κανείς οτι ψεύδεσαι. Εξ άλλου στο ίντερνετ θεωρούμε αναγκαστικά αληθές αυτό που λέει ο καθείς μιας και τίθεται, και εκτίθεται δημόσια.
Εκείνο που τίθεται σε αμφισβήτηση είναι αυτή η άποψη
Φιλε εω προσωπκα διαφωνω καθετα με το μηλοξυδο. Το πουλι σε βαθος χρονου θα εχει σιγουρα προβληματα. Κυριως εντερικα και κυριως...ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΑ. Σου μιλαω εκ πειρας.

Αυτό, και κατά την δική μου γνώμη, είναι τελείως λανθασμένο.
 
Oλοι έχουν δικαίωμα να αμφισβητήσουν αυτό που είπες.
Γι' αυτό υπάρχει το φόρουμ. Να υπάρχουν οι γνώμες, οι αντιγνωμίες
και να δημιουργείται συζήτηση. Ετσι υπάρχει στο τέλος υλικό για εκτίμηση
απ' όλους τους ενδιαφερομένους.
Πόσο μάλλον που όταν στην ερώτηση

απαντάς όχι με κάποια διάγνωση των θανάτων απο μικροβιολογικό εργαστήριο
ή με την γνωμάτευση ενός γιατρού αλλά με το τί ελέχθει μετά απο 5 χρόνια, απο κάποιον
πτηνίατρο, που κανείς δεν μπορεί να ξέρει τον τρόπο που ειπώθηκε.

Τα άρθρα του site, οι γνώμες των γιατρών που συμβουλεύονται οι εκτροφείς, η εμπειρία
χρόνων και όλα τ' άλλα πρέπει να πεταχθούν στο καλάθι των αχρήστων;
Για να εξηγούμαστε λοιπόν. ΔΕΝ αμφιβάλει κανείς για την αλήθεια αυτών που λές.
ΔΕΝ λέει κανείς οτι ψεύδεσαι. Εξ άλλου στο ίντερνετ θεωρούμε αναγκαστικά αληθές αυτό που λέει ο καθείς μιας και τίθεται, και εκτίθεται δημόσια.
Εκείνο που τίθεται σε αμφισβήτηση είναι αυτή η άποψη


Αυτό, και κατά την δική μου γνώμη, είναι τελείως λανθασμένο.
Ενταξει φιλε Μακη. Εγω μια εμπειρια που ειχα ειπα. Αν ηταν λαθος ζητω συγγνωμη απο ολο το foroum. Δεν θα ξαναμιλησω.
 
Ενταξει φιλε Μακη. Εγω μια εμπειρια που ειχα ειπα. Αν ηταν λαθος ζητω συγγνωμη απο ολο το foroum. Δεν θα ξαναμιλησω.

😀 ! Μου θυμίζεις την κόρη μου. Μην της πείς οτι κάνει λάθος,
αμέσως "δεν θα ξαναμιλήσω". Να μιλάς και να λές την γνώμη σου με θάρρος, αλλά
ταυτόχρονα να μάθεις να ακούς και την άλλη άποψη και γνώμη, χωρίς παρεξηγήσεις.
Συγγνώμη για το "κύρηγμα", στα είπα όπως τα αισθάνομαι.
 
Ενταξει φιλε Μακη. Εγω μια εμπειρια που ειχα ειπα. Αν ηταν λαθος ζητω συγγνωμη απο ολο το foroum. Δεν θα ξαναμιλησω.
φιλε κωστα, δεν σε αμφισβητω. Να ξαναμιλησεις και μαλιστα πολλες φορες. απλα ειπα οτι δεν πιστευω να μας εδωσαν λαθος οδηγιες οι διεθνεις κριτες απο τη στιγμη που και χρονια εμπειριας εχουν και με κτηνιατρους εχουν να κανουν συνεχεια.. η περιπτωση σου μαλιστα με εβαλε σε σκεψη και θα το ξανασυζητησω με τον γερμανο, το νοεμβριο που θα ξαναελθει στην κατερινη για τον τοπικο διαγωνισμο. Να εισαι καλα!
 
Back
Top