Γενικά Μικροκαμωμένα - αδύνατα ζεμπράκια

Dimitris89

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαϊ 2020
Μηνύματα
32
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα, σήμερα επισκέφτηκα ένα πετ σοπ γιατι ψάχνω μια συγκεκριμένη μετάλλαξη από ζεμπρακι.. Η αλήθεια είναι ότι είδα μεταλλάξεις που δε τις έχω πετύχει σε κανένα πετ σοπ στην Αθήνα τις οποίες έψαχνα καιρό και με πιασαν τα διαολια μου αλλά με κράτησε ένα πράγμα... Τα ζεμπρακια ήταν όλα πολύ μικροκαμωμένα, αδύνατα και μικρά σε μέγεθος! Είχε ανάμεσα στα 30-40 πουλιά 2-3 που ήταν στο νορμάλ μέγεθος και η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη! Μιλάω σαφώς για το κοινό ζεμπρακι και όχι το εκθεσιακό που εκεί το μέγεθος ξεφεύγει... Και η απορία μου είναι η εξής... Είναι έτσι τα πουλιά λόγω κακών γονιδίων ή λόγω του ότι είναι κακοταϊσμενα από μικρά λόγω μαζικής παραγωγής και με την κατάλληλη διατροφή μπορούν να πάρουν τα πάνω τους;
 
Ενήλικα ήταν, τουλάχιστον όσο μπορώ να ξέρω από τα χρώματα τους και από το χρώμα του ράμφους τους... Το ίδιο πράγμα το έχω δει σε ένα ακόμη πετ σοπ στην Αθήνα, απλά σήμερα ήταν η δεύτερη φορά που το είδα και είπα κάτι παίζει... ήθελα να πάρω δύο τρία αλλά αν είναι να μείνουν τόσο μικροκαμωμένα δε το θέλω. Γενικά πάντα υπάρχουν διαφορές στο μέγεθος και στα δικά μου αλλά τόσο μαζικό δε το έχω ξαναδεί, να είναι δλδ σχεδόν όλα έτσι...
 
Στο πετ δεν τα φροντίζουν όπως πρέπει. Αν το αγοράσεις και του προσφέρεις μια υγιής ζωή θα συνέλθει. Το είχα κάνει παλιότερα με πολλά πουλια. Δύσκολα βρίσκεις καλό πουλί σε ένα πετ.
 
Ναι έχεις δίκιο σε αυτό για τα πετ.. Έχω πετύχει βέβαια μερικά μαγαζιά που έχω βρει ζεμπρακια που φαινόταν δυνατά πουλιά, γεροδεμένα! Αν είναι να συνέλθουν τότε να πάρω, άρρωστα δε φαίνονται έτσι και αλλιώς απλά αδύνατα!
 
Θα δω αύριο που λέω να πάρω έναν αρσενικό που θέλω, αν καταφέρω και τον βγάλω φωτό με τις θηλυκές μου δίπλα δίπλα να δείτε τι εννοώ... Αν τα δείτε από κοντά ειδικά χωρίς να έχουν φουσκωμένο φτέρωμα, είναι σαν να στέκονται φτερά σε κανονικα ποδαράκια χωρίς κρέας..
 
Καλημέρα, ανεβάζω μια φωτό στην οποία φαίνεται ξεκάθαρα η διαφορά με τη θηλυκιά αν και είναι ελαφρώς φουσκωμένη αυτή. Φαίνεται μεγάλο ζεμπρακι αυτή

received_1559485680885611.jpeg

όμως πραγματικά δεν είναι, απλά ο άλλος είναι ντιπ ξερακιανός..η ποιότητα της φωτό δεν είναι καλή, είναι πίσω από διπλή μπαλκονόπορτα με ζουμ για να τα πιάσω χαλαρά..
 
Να σαι καλά σε ευχαριστώ! Ρωτώ γιατί έκανα μι α βόλτα τις προηγούμενες μέρες και πέρασα από ένα per city Και τα είχε 18€ αν είδα καλά. Εξωφρενικό πόσο για ζεμπρακια.
 
Έχω δει την προηγούμενη εβδομάδα πολλά πετ σιτι και τα είχαν όλα 20€... εξωφρενικό ναι... επειδή τον τελευταίο καιρό έχω γυρίσει αμέτρητα πετ σοπ, η πλειοψηφία τα έχει 12€, έχω βρει με 10€ στο κέντρο της Αθήνας και πρώτη φορά είδα με 9€...
 
Back
Top