Αναπαραγωγή Μικρο καναρινακι με γονεις

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης glafkos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

glafkos

PB Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2006
Μηνύματα
347
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα εχω ενα μικρο 35 ημερων και ειναι στο κλουβι μαζι με τους δικους του οσο το παρακολουθω δεν το βλεπω να τρωει μονο του αλλα να το ταιζει ο αρσενικος γιατι η μανα κλωσσαει τα αυγα τις να το βγαλω απο την ζευγαροστρα ν να το αφησω μεχρι να δω οτι τρωει μονο του;
 
Μια-δύο είναι για παντρειά, βάλτο μαζί με τα άλλα νεούδια.
Ηθελα νάξερα τι θα κάνεις με τα αυγά
που έχει η κανάρα τώρα με τον καύσωνα.
Αυτό είναι πρόβλημα,όχι ο νεοσσός.
 
35 ημερών είναι αρκετά μεγάλο,ώστε να τρώει μόνο του. Εγώ σου προτείνω να τον χωρίσεις από τους γονείς του καί να το παρακολουθήσεις, να δείς άν τρώει καλά μόνο του.Άν δείς ότι τρώει όλα μια χαρά άν όχι τότε ξαναβάλτον με τους γονείς του.
 
Δεν προλαβα να την χωρισω μεχρι να τελειωσει με το μικρο περιπου οταν ηταν περιπου 27-28 ημερων ειδα αυγο μεσα στην φωλια τι να εκανα;
 
Λες να έχει προβλημα η καναρα να τις παρω τα αυγα και να την χωρίσω;
 
Αμα τα εχεις σε δροσερο μερος αστα να τα πειρωσει κανονικα, παρε και μια ψεκαστηρα π.χ του azax που πεταει ψυλει παχνη γεμισετο με νερο και δροσιζετα 2 με 3 φορες την ημερα ελαφρια μην τα κανεις μουσκεμα ισα ισα.. Αμα εχει πτερωρια η γνωμη μου ειναι να τα βγαλεις τα αυγα θα ταλεπορυθει παρα πολυ 14 μερες...
 
δεν θα τα κλωσσησει 14 μερες ακομα μενουνε 3 μεχρι να βγαλει μικρα
 
Άμα ειναι 3 μέρες τότε είναι κρίμα να της τα πάρεις. Τζάμπα κάθοταν το θυληκό πάνω στην φωλιά 11 μέρες;Eγώ σου προτείνω να τα αφήσεις και όταν με το καλό βγούν τα μικρά κάνε αυτό που σου λέει ο Τοliasp.
 
Εχεις κανει ωοσκόπηση να δείς μην ειναι άσπορα τα αυγά και ταλαιπωρέιται άδικα η καημενούλα μες την ζεστη;
 
τοτε αστα και με το καλο να ειναι γεματα.. Παντος αυτο που ειπαι η GEORGINA ειναι σωστο στησ 7 μερες πρεπει να κανουμε ελενχο για να δουμε αν ειναι ασπορα...
 
εχω κανει παιδια και τα 3 αυγα ειναι γονημα γιαυτο τα ειχα αφησει
 
Ακη ελπίζω να καταφέρουν να βγούνε σωα και αβλαβή και να επιζήσουν!

Θα περιμένουμε τα ευχάριστα σε λίγες μέρες!
 
εχω κανει παιδια και τα 3 αυγα ειναι γονημα γιαυτο τα ειχα αφησει
Τουλάχιστον φρόντισε να υπάρχει
τις επόμενες μέρες, υψηλή υγρασία στο χώρο.
Αν είναι δυνατόν και πάνω απο 60%.
Θα σου βγούν όλα μαζί;(τα έχεις αντικαταστήσει;)
ή θα βγαίνουν καθημερινά,ένα-ένα;
 
πως μπωρει να πετυχει
υψηλη υγρασια...

Σε κλειστό χώρο είναι εύκολο.
Βάζοντας σε λειτουργεία τον υγραντήρα😛
Βράζοντας μια κατσαρόλα νερό,
σφουγγαρίζοντας κάθε 2-3 ώρες το δωμάτιο,
ψεκάζοντας νερό στο χώρο με ένα ψεκαστήρι.
Σε εξωτερικό χώρο ψεκάζοντας αρκετά το κάτω μέρος της φωλιάς,
(αφού έχουμε με προσοχή αφαιρέσει τα αυγά)
Βάζοντας μπάνιο στην κανάρα την13η μέρα
και άλλες τέτοιες "πονηράδες" που καμμιά φορά
έχουν και άσχημη κατάληξη βέβαια. Γι' αυτό δεν είναι και ό,τι
καλύτερο η αναπαραγωγή αυτή την εποχή.
 
Bαζοντας την 13η μερα μπανιο στην καναρα τι πετιχενω απο την στιγμη που τις υπολιπες 12 δεν ειχαι υγρασια;, επισης αν ψεκαζεις με ψυλη παχνη με ψεκαστηρα το κλουβι απο ψηλα ισα ισα να δροσιστουν τα πουλια καταφερνω να περνει υγρασια και το αυγο;αφου να βγαζεις την φωλια και τα αυγα καθε τοσο δεν ειναι και πολυ ευκολο;
 
για την υγρασια μπωρουμε επισης να βαλουμε μια βρεμενη πετσετα πανω στο κλουβι η να μουσκευουμε τη εφιμεριδα που εχουμε στον πατο..
 
Την υγρασία την χρειαζόμαστε το πρωί της 14ης μέρας
για να μπορέσει με κάποια ευκολία να σπάσει ο νεοσσός το τσόφλι.
Να ψεκάζει κανείς τον χώρο(όχι το κλουβι-ούτε τα αυγά) έχει αξία
για να μεγαλώσει το ποσοστό της υγρασίας σ' αυτόν.
 
συμφωνιτε στο να βαζουμε πετσετα μουσκεμενι χωρις να σταζει η να ψεκαζουμε την εφιμεριδα;
 
την εφημεριδα οχι γιατι θα μουχλιασει μεσα στην ζεστη και θα βρομαει!
 
Back
Top