Γενικά Μικρο Lovebird δεν κοιμαται στο κλαδακι αλλα κατω

kinhtomania

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2011
Μηνύματα
23
Πόλη
Καβάλα
Καλησπερα παιδια...
πρωτη μερα συμβιωσης με Lovebird και πρωτος υπνος στο νεο σπιτικο

εχω ενα μικρο μολις εχει απογαλακτιστει και δεν κοιμαται στο κλαδακι αλλα κατω... ειναι λογικο;
πειτε μου για να κοιμηθω και εγω ησυχος
 
καλημέρα! Λυπάμαι που δεν το είδα το βράδυ να σε καθησυχάσω :) Και τα δικά μου Lovebirds δεν αγαπούν να κοιμούνται στο κλαρί. Για να μην κοιμάται κάτω, βάλτου στα ψηλά μια μπανιέρα χωρίς νερό, μια ταϊστρα ευρύχωρη, κάτι τέλος πάντων να μπορεί να ξεκουράζεται. Όχι στο πάτωμα όμως γιατί θα λερώνεται και υπάρχει πάντα φόβος για μολύνσεις από τις κουτσουλιές. Ένας λόγος παραπάνω που είναι μικρό προφανώς μέχρι πολύ πρόσφατα θα κοιμόταν στην φωλιά. Παρατήρησε την γενικότερη συμπεριφορά του πάντως καλού κακού, κατά την διάρκεια της ημέρας, αν είναι ζωηρό, πετάει, τρώει πίνει κτλ.
Μια και είναι νέο το πουλάκι, να σου ζήσει κατ' αρχήν και να γνωρίζεις ότι τα Lovebirds είναι επιδέξιοι δραπέτες. Να φροντίσεις ανάλογα το κλουβί του, κάθε ενδεχόμενο σημείο απ' όπου θα μπορούσε να βγει, έχοντας υπ όψιν σου ότι έχουν πολύ δυνατό ράμφος. Μπορεί να σηκώσει το καπάκι από ταίστρες αν είναι εξωτερικές με καπάκι, να σηκώσει ή να ανοίξει τα πορτάκια κτλ. όπου χρειάζεται βάλε μανταλάκια ή ασφάλισέ τα με άλλους τρόπους. Να σου ζήσει!
 
ευχαριστω πολυ Μαρια...
το οτι δεν φεωγει απο πανω μου και μασαει την μπλουζα μου και το αυτι μου ειναι καλο σημαδι;
η θα μεγαλωσει και θα με ξεχασει;
 
Χα χα όχι δεν θα σε ξεχάσει αλλά πρέπει να φροντίζουμε να υπάρχει μια ισορροπία στις σχέσεις μας με τα πουλάκια μας. Δηλαδή αν συμβαίνει να έχεις τώρα πολύ ελεύθερο χρόνο μην το μαθαίνεις να είναι συνέχεια "κολλημένο" πάνω σου και μετά αναπτύξει στερητικά αν χρειάζεται να λείπεις. Να το χαίρεσαι και πάλι. Διάβασε τα άρθρα περί διατροφής τώρα που είναι μικρό να χτίσεις έναν υγιή οργανισμό και τα διάφορα άλλα που υπάρχουν στο φόρουμ για την σωστή φροντίδα των παπαγάλων
 
Και το δικο μου caique απο μωρο κοιμαται κατω,τυλιγοντας τα χαρτια που του τοποθετω στο κλουβι. Τωρα θα κλεισει τα 3 χρονια. Για το χειμωνα του εχω παρει μια αιωρα για κουναβακια την οποια τοποθετω κατω σαν φωλιτσα κ εκεινος μπαινει μεσα και κοιμαται. Το καλοκαιρι τον αφηνω στα χαρτακια του οπου απο μονος του τυλιγεται

Α και μη φοβασαι οτι θα σε ξεχασει! Αυτο καλυτερα να το ξεχασεις εσυ... Χεχεχε! Να σου ζησει και να το χαιρεσαι!
 
Back
Top