Αναπαραγωγή Μικρός αριθμός αυγών (πρόβλημα ή όχι;)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikos00
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikos00

PB New Member
Εγγραφή
7 Απρ 2021
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Καλεσπέρα. Λοιπόν έχω ένα ζευγάρι καναρίνια (Θυληκό 2 χρονών/αρσενικό 4 -5 χρονών) τα οποία αυτή τη στιγμή έχουν κάνει τα αυγά τους και είμαι σε αναμονή, το πρόβλημα ποιο είναι όμως...Το ίδιο ζευγάρι έχει κάνει άλλες δύο γέννες (πέρυσι και πρόπερσι), στις οποίες τα αυγά ήταν πάντα 3 ,σε αριθμό, και πότε δεν έτυχε να βγεί κάποιο πουλάκι ή ήταν ένα με δύο από αυτά άσπορα. Στη φετινή γέννα, όπου έκανα πολύ καλύτερη προετοιμασία και κατάλαβα τα λάθη μου, ο αριθμός των αυγών είναι πάλι 3 ,από τα οποία το 1ο το βρήκα ραγισμένο ,το 2ο στη γωνία της εξωτερικής φωλιάς (σπασμένο) και το 3ο ευτυχώς σώο. Εμένα με προβληματίζει ο αριθμός αλλά και το ότι είναι άσπορα τις περισσότερες φορές, γιατί διαβάζω παντού ό,τι είναι σύνηθες να κάνουν 4-6. Το ζευγάρι το έχω έξω στο μπαλκόνι, πολύ αγαπημένο (την ταίζει, πάει κάθεται επάνω της την ώρα που κλωσάει,δεν την ενοχλεί κλπ.). Δεν καταλαβαίνω τι κάνω λάθος..Σκέφτηκα μήπως υπάρχει έλλειψη βιταμινών, αλλά τους τα παρέχω όλα (σουπιοκόκκαλο δεν έχω διότι όταν της είχα βάλει πέρυσι δεν το άγγιξε καθόλου).
Θέτω τον προβληματισμό μου για να δω μήπως αρχίσω και 2η γέννα ,αφού σκάσει ή δεν σκάσει το αυγό ή να καταφύγω σε αγορά άλλης θηλυκιάς ή άλλου αρσενικού.
 
Καλησπέρα.
Δεν καταλαβαίνω τι κάνω λάθος..
Το πρώτο λάθος είναι αυτό
σουπιοκόκκαλο δεν έχω διότι όταν της είχα βάλει πέρυσι δεν το άγγιξε καθόλου
Το σουπιοκόκκαλο πρέπει να υπάρχει πάντα στο κλουβί.
τους τα παρέχω όλα
Ποια είναι η διατροφή τους ?
Είναι σίγουρο ότι το θηλυκό είναι 2 ετών ?
Τα πουλιά είναι κάποια ιδιαίτερη ράτσα ή κοινά ?
 
Back
Top