Αναπαραγωγή Μικρότερο το τελευταίο πουλάκι της γέννας;

ilie mp

PB Known Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2013
Μηνύματα
3.475
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα, δεν είχα ιδέα σε ποια κατηγορία πάει αυτή η ερώτηση οπότε την έβαλα στο "γενικο".

Θεωρείται ότι το τελευταίο πουλάκι της γενιάς θα ειναι πιο αδύναμο και πιο επιρρεπης σε αρρώστιες;

Ρωτάω γιατί συνήθως είναι λίγο πιο μικρά σε μέγεθος και γενικά πάντα είναι λίγο πιο ευαίσθητουλικα.

Τελικά τι ισχύει;
 
Από τη δική σου εμπειρία, βλέπεις πως αυτό είναι εφικτό?
Κρίνεις δηλαδή πως όντως ήταν μικρότερο;
Από τη δική μου εμπειρία σε άλλο είδος πτηνών (καναρίνια) θεωρώ πως αυτό είναι μη αντιληπτό στα δικά μας μάτια.
Για παράδειγμα τα αυγά της φωλιά λίγο πολύ έχουν το ίδιο βάρος.
Αν εκκολαφτεί κάποιο με μία μέρα διαφορά από τα προηγούμενα η αίσθηση που θα έχουμε είναι πως συγκριτικά μοιάζει μικρότερο... είναι όμως. Για να τα συγκρίνουμε πρέπει να έχουμε εικόνα των μικρών την προηγούμενη μέρα. Με λίγα λόγια μόνο με μια ζυγαριά ακριβείας υπάρχει πιθανότητα να βρεις μικροδιαφορές... όχι όμως ορατές στα μάτια μας.
Αν τώρα το τελευταίο αυγό εκκολαφτεί μια μέρα νωρίτερα (όπως συμβαίνει συχνά πυκνά στα καναρίνια) τότε λογικά θα υπάρχει μια μικροδιαφορά που θα καλυφθεί από την άμυνα της φύσης στα επόμενα εικοσιτετράωρα ανάπτυξης.
Τώρα για το αν είναι περισσότερο ευαίσθητα από τ' άλλα... κι εδώ νομίζω πως είναι εσφαλμένη η αντίληψή μας...
Ένα πουλάκι που βγήκε τελευταίο σε μια φωλιά που έχει άλλα μεγαλύτερα πουλιά... καλείται να παλέψει με αυτά...
Και οι πιθανότητες να χάσει (και να πεθάνει) στη μάχη του φαγητού, είναι περισσότερες από των υπολοίπων.
Αν μάλιστα πρόκειται για την περίπτωση του μικρού (τελευταίου) που βγήκε ώρες ίσως και μέρα νωρίτερα, χωρίς την απόλυτη βοήθεια των γονιών του προς αυτό... Οι πιθανότητες να χάσει την μάχη είναι μαθηματικά πολλαπλάσιες.
 
Θεωρείται ότι το τελευταίο πουλάκι της γενιάς θα ειναι πιο αδύναμο και πιο επιρρεπης σε αρρώστιες;
Η ερώτησή σου είναι γενικής φύσεως όπως καταλαβαίνω. Δεν έχεις κάποια γέννα αυτή την στιγμή.
Εσύ ρωτάς, αν ένα πουλάκι που υπήρξε το τελευταίο στην εκκόλαψη μιας σειράς αυγών, θα είναι γι αυτόν τον λόγο πιο αδύναμο και ευαίσθητο από τα αδέλφια του που προηγήθηκαν.

Εφόσον το πουλάκι επιβίωσε και αναπτύχθηκε, η σειρά αυτή δεν επηρεάζει κάποιους παράγοντες της υγείας του. Θα έχει την δική του υγεία και ίσως βιολογικές αδυναμίες σύμφωνα με την κληρονομικότητα που μεταφέρει, όπως κάθε άλλο πουλάκι.

Αν θέλεις με την λογική και όχι κάποια επιστημονικά στοιχεία, θα πω ότι είναι και πιο δυνατό αφού επιβίωσε ανάμεσα σε μεγαλύτερα αδέλφια.

Αν επιτρέπεται γιατί σε απασχολεί; Είσαι αναποφάσιστη ανάμεσα σε κάποιο στερνοπούλι;:)
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Γέννα όχι δεν έχω ούτε σκοπεύω 😀.
Απλά επειδή βρήκα ένα πουλάκι που μου αρέσει πολύ αλλά ήταν το τελευταίο της γεννας φοβήθηκα μήπως ειναι πιο ευαίσθητος οργανισμός.
Αφού δεν υπάρχει πρόβλημα τότε όλα καλά :D
 
Απλά επειδή βρήκα ένα πουλάκι που μου αρέσει πολύ αλλά ήταν το τελευταίο της γεννας φοβήθηκα μήπως ειναι πιο ευαίσθητος οργανισμός.
Από την ώρα που θα απογαλακτιστεί έχει τις ίδιες ευκαιρίες με τα υπόλοιπα.
 
Back
Top