Φροντίδα Μικρό πετροχελίδονο έπεσε στην αυλή της πολυκατοικίας μας

zouzounel

PB New Member
Εγγραφή
13 Φεβ 2017
Μηνύματα
241
Πόλη
Πειραιάς
Το μικρό πουλάκι της φωτογραφίας μαζέψαμε από τον ακάλυπτο της πολυκατοικίας μας. Φωλιά δεν υπάρχει κοντά. Νομίζω είναι πετροχελιδονο. Επικοινώνησα με την Ανιμα (μέσω SMS έγινε η επικοινωνία) αλλά είναι κλειστή η οργάνωση τώρα, μου είπαν να το πάω το πρωί. Θα ζήσει όμως μέχρι το πρωί; Τι πρέπει να του βάλω να φάει και πού να μείνει, σε κλουβι ή σε κουτί; Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε; Ευχαριστώ.

IMG-81d1b1585614b3cc19cccea2a4b9aed4-V.webpIMG-9044dda34ce7664d9f6353517954bc75-V.webp
 
Αν δεν πεταει κ ειναι ησυχο σε κουτι με χαρτακια μεσα!
Ακριβώς αυτό. Γενικά τα πετροχελιδινα δεν κάθονται πάνω σε καλώδια, κλαδιά και τα σχετικά. Προτιμούν τους τοίχους.
Μέχρι αύριο δεν θα πάθει κάτι. Μην ανησυχείς. Βάλτο για ύπνο τώρα και αύριο το πρωί να πας να το παραδώσεις.
 
Το έβαλα σε ζευγαρωστρα καναρινιών, έστρωσα κάτω χαρτιά και πανιά, κάθεται ήσυχο. Έπρεπε να το βάλω κάπου ψηλά, γιατί έχω και τον γάτο, το καλοβλεπει και φοβάμαι. Του έβαλα βρασμένο αυγό αλλά βέβαια δεν περιμένω να φάει τώρα το βράδυ. Ελπίζω να ζήσει μέχρι το πρωί...
 
Εννοείται ότι είναι το πρώτο μου μέλημα, ο γάτος έχει μεγάλο καυμο :)

03.webp

(σημείωση : το πουλάκι το έβαλα σ αυτό το κλουβάκι μόλις το περιμαζεψα και έμεινε εκεί το πολύ δέκα λεπτά, έως ότου ετοιμάσω πιο κατάλληλο χώρο για αυτό)

Τώρα ετοιμαζόμαστε για την ΑΝΙΜΑ, το βλέπω ακόμα ζωηρό το πουλάκι.
 
Γατος μουστακατος ε; Ελπιζω να ειναι ανοικτα σημερα κ να μην μπερδεψανε την Κυριακη με την Δευτερα
Είδα το ωράριο τους στο ίντερνετ, απο Μάρτιο εως Σεπτέμβρη, είναι ανοιχτά και τα Σαββατοκύριακα.
 
Το χελιδονακι είναι στην Ανιμα.
Δεν φαίνεται να είναι χτυπημένο, μόνο λίγο αδύνατο. Είχαν και άλλα 3 εκεί και άλλα πολλά μωράκια ακόμα. Πιστεύω θα πάει καλά :)
 
Άννα, ειλικρινά δεν βρίσκω λόγια να σου εκφράσω τον θαυμασμό μου για όλες τις ενέργειές σου!

Υ. Γ. : Να χαίρεσαι το γάτο. Κούκλος! Μην τον αδικούμε, στη φωτογραφία φαίνεται σκεπτόμενος να το πάει ο ίδιος στο Άνιμα!
 
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!
Θεωρώ ότι κάθε άνθρωπος που σέβεται τα ζώα και τη φύση προσπαθεί να κάνει το καλύτερο γι αυτά.

Μου έδωσαν από την ΑΝΙΜΑ έναν κωδικό (σαν αριθμό πρωτοκόλλου) για το πουλάκι, θα τηλεφωνήσω αργότερα να μάθω πώς τα παει :)
 
Θεωρώ ότι κάθε άνθρωπος που σέβεται τα ζώα και τη φύση προσπαθεί να κάνει το καλύτερο γι αυτά.
Έως ν΄αλλάξουν (?) οι συνήθειες και όλοι οι άνθρωποι ν΄αρχίσουν να σέβονται τα ζώα και τη φύση, δεν παύει πράξεις σαν τη δική σου να πρέπει ν΄αναγνωρίζονται και να επικροτούνται Άννα, διότι δυστυχώς είναι ακόμα... Ξεχωριστές!
Ένα μεγάλο μπράβο λοιπόν κι είθε να παραδειγματιστούν κι΄άλλοι :)
 
Tι να πω, μου φαίνεται αδιανόητο να βρεθεί μια ψυχούλα στα πόδια σου και να μην ασχοληθείς.
Έτσι την πατήσαμε και με τον γάτο, θα σας πω την ιστορία του σε άλλο thread :)
 
Καλησπέρα Άννα! Συγχαρητήρια και πολλά μπράβο για την αγαθή και υπεύθυνη ενέργεια σου και την άμεση κινητοποίηση σου! Χάρηκα που όλα πήγαν καλά! Καλή τύχη του εύχομαι! 😉👏🤝
 
Back
Top