Αναπαραγωγή Μικρό σε μέγεθος αυγό στον πάτο του κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Volt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Volt

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2021
Μηνύματα
61
Καλησπέρα σας, εχω ένα ζευγάρι που την πρώτη προσπάθεια μου βγήκαν όλα άσπορα τώρα είμαι στην δεύτερη προσπάθεια.
Σήμερα το πρωί είδα ένα αυγό στο πάτο του κλουβιου,το πήρα και το έβαλα στην φωλιά.
Την φωλιά έχω 4 ημέρες που την έχω βάλει αλλά δεν την έστρωσε με νήμα το πετούσε από το δω και στο εκεί.
Επίσης το αυγό μου φαίνεται πολύ μικρό.
Λέτε η θηλυκιά να καταλάβε ότι είναι άσπορο και το έκανε εκτός φωλιάς;
 
Καλησπερα ,ισως η καναρα δεν ειναι ακομα ετοιμη για την δευτερη γεννα και πιθανον το αυγο να ειναι ασποροαπο την στιγμη που δεν εχει στρωσει φωλια συνεχισε καλη διατροφη και δινε απο λιγο νημα στην καναρα οταν δεις οτι στρωνει δωσε περισοτερο καλη επιτυχια!
 
Την φωλιά έχω 4 ημέρες που την έχω βάλει αλλά δεν την έστρωσε με νήμα το πετούσε από το δω και στο εκεί.
Βάλε εσύ το νήμα στην φωλιά και μορφοποίησε το με ένα λεμόνι ή πορτοκάλι, μετά βάλε μέσα το αυγό που έκανε ή ένα πλαστικό αυγό.
Ο κάναρος πως συμπεριφέρεται ? την αφήσει ήσυχη ?
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ νομιζω δεν την πειράζει.
Εάν και μερικές φορές βλέπω τον καναρο να κάθεται μπροστά στην φωλιά αλλά μόνο αυτό δεν το έχω δει να την χαλάει την φωλιά.
 
O αρσενικός σχεδόν όλη την ημέρα κάθεται εκεί.

Δεν αφήνει την θηλυκιά να κάνει την φωλιά.. εσείς τι λέτε;

Σας έβαλα και φωτογραφία θα δείτε το αυγό
[automerge]1621278180[/automerge]
Και η φωτό
 

Συνημμένα

  • IMG_20210517_172438.webp
    IMG_20210517_172438.webp
    48,6 KB · Προβολές: 16
  • IMG_20210517_220211.webp
    IMG_20210517_220211.webp
    92,4 KB · Προβολές: 16
Δεν αφήνει την θηλυκιά να κάνει την φωλιά.. εσείς τι λέτε;
Έτσι όπως είναι η φωλιά και να θέλει η κανάρα δύσκολα θα μπορέσει να φτιάξει την φωλιά.
Πρέπει να βγάλεις τα αυγά, να τοποθετήσεις τσόχα στην φωλιά την οποία θα ράψεις από κάτω για να μην μπορεί να κουνιέται.
Μετά βάλε νήμα στην φωλιά στρώσε το με το χέρι σου και στο τέλος μορφοποίησε το με ένα λεμόνι,
Μην περιμένεις την κανάρα να φτιάξει την φωλιά, αν χρειαστεί θα κάνει τις διορθώσεις που πρέπει.
Στο τέλος βάλε τα αυγά στην φωλιά.
 
Γεια σας και πάλι!
Έκανα ότι είπαμε με την φωλιά!
Η θηλυκιά μου περάσανε 3 μέρες και δεν κλωσσαει τα αυγά..
Μάλλον να είναι άσπρορα τα αυγά δυστυχώς...
Να τα χωρίσω; Δεν θέλω άλλη γέννα νομίζω δεν με παίρνει και λόγω καιρού.
Σωστα δεν το σκέφτομαι;
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ είχε δύο αυγά το ένα εξαφανίστηκε το άλλο το έκανε 17μαιου και το οποίο είναι στην φωλιά αλλά δεν το κλωσσαει
 
Back
Top