Γενικά Μιλανε τα ringnecks και αν ναι, σε ποσο καιρο;

hondakiasb20

PB New Member
Εγγραφή
12 Νοε 2013
Μηνύματα
3
καλησπερα στο φορουμ και σαν καινουργιο μελος σας ευχομαι τα καλητερα. Τωρα στο θεμα μας μου χαρισαν ενα ρινκνεκ γαλαζιο ειναι πολυ καλος και δεν με δαγκωνει που βαζω το δαχτυλο στο στομα του. Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν μιλανε και σε ποσο καιρο; Εχει ενα δαχτυλιδι στο ποδαρακι του αλλα δεν ξερω τι γραφει. Αυτα θα ηθελα πολυ να με βοηθησετε
 

Συνημμένα

  • 20131014_202633.webp
    20131014_202633.webp
    51,6 KB · Προβολές: 114
Η ικανοτητα που εχουν να μιλανε μπορει να χαρακτηριστει γενικα ως μετρια. Παρ'ολα αυτα, αυτο δεν λεει τιποτα. Καθοριστικο ρολο παιζει η προσωπικοτητα του πουλιου, η ηλικια του πουλιου, αν ειναι αρσενικο η θηλυκο(τα αρσενικα μιλανε πιο ευκολα συνηθως), ο χρονος που θα ασχοληθεις και η σχεση που εχεις αναπτυξει μαζι του (οταν πχ το πουλι ειναι πολυ ημερο και καθε φορα που το βλεπεις του λες γεια με εντονο συναισθημα ειναι πολυ πιθανο να μαθει να λεει τη λεξη οταν θα σε βλεπει, αφου τη συνδεει με μια ευχαριστη πραξη). Ουτε υπαρχει προφανως καποιο χρονοδιαγραμμα μεσα στο οποιο θα μαθει να μιλαει.
το δαχτυλιδι τι χρωμα ειναι και τι γραφει; Επισης ξερεις αν ειναι αρσενικο η θηλυκο;
 
καλώς ήρθες, κουκλί το ρίνγκνεκ σου, να το χαίρεσαι!
 
Ευχαριστώ πολύ Μαρία μου να σε καλα. Απ οτι διαβαζω εδω μεσα λεει οτι αν εχει μαυρο γυρω απο τον λαιμό είναι αρσενικό και εμένα έχει. Κατι μου λέει αλλά δεν μπορώ να καταλάβω
 
Το μαυρο δαχτυλιδι στο λαιμο του αν ειναι αρσενικο θαβεμφανιστει μετα τον 1 χρονο ζωης. Υπεροχα πουλακια τα ringneck.. Ειδικα τα γαλαζια ειναι απο τα αγαπημενα μου! Ειχα και εγω ενα το οποιο δυστυχως μου εκλεψαν. Εμενα ειχε ξεκινησει να μιλαει αν κ πρεπει να ηταν θυληκο. Αν ασχοληθεις μαζι του ολα θα πανε καλα!
 
Προς το παρω δεν λεει κατι αλλα μου εχει τρελη αδυναμια. Κανα 2 μηνο εχει εμφανιστει το μαυρο στο λαιμο του. Πως μπορω να ανεβασω ενα βιντεακι ρε παιδια;

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αρσενικο το κουκλι! Να καθεσαι και να του μιλας συνεχεια, θα του επαναλαμβανεις τη λεξουλα που θελεις ξανα και ξανα.
 
πανέμορφο και πολύ χαρούμενο να σου ζήσει! 🙂
 
Και κατι ακομα. Μπορει να δωσουμε 3000 ευρω να παρουμε παπαγαλο για να μιλαει κ τελικα μπορει κ να μην πει λεξη ενω παιρνουμε εναν με 100 ευρω και να μας μιλησει. Πιστευω οτι ακομα κ να μη μιλησει, η παρεα του κ η αγαπη του προς εσενα θα σε κανει να ξεπερασεις το θεμα ομιλιας... Και εγω στγν αρχη ειχα τετοια "κολληματα" αλλα τα ξεπερασα!
 
Με υπομονή μιλαει το ρινγκνεκ. Έχω τώρα ένα 3 μηνών. Κάθε μερα 2 ώρες είμαι μαζί του. Αν δεν με δει φωνάζει σιγά.ήσυχος, ημερος.σε 1,5 μήνα θα μιλήσει. Είναι ιδανικός για συντροφιά.

Σταυρο μέσα από δραμα είσαι;
 
Back
Top