Γενικά Μιξεις καναρινιων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Ειχα πει σε ενα αλλο θεμα οτι στο στρατοπεδο που ειμαι εχω εναν φιλο με καναρινια..
Λοιπον.. Προσπαθει με διαφορες ρατσες καναρινιων να προσαρμωσει των σωματοτυπο, τα χρωματα και τις φωνες των καναρινιων ωστε να βγαλει τα τελεια καρδερινοκαναρα..
Οταν εχει ενα καναρινι με 3-4 ρατσες μαζι αυτο δεν εχει καποιες επιπτωσεις στην υγεια του; Στο πτερωμα του; Ή και ακομα αν μια ρατσα ειναι μεγαλοσωμη και την κανει πιο μικρη; Παιζουν ρολο ολα αυτα στην υγεια του πουλιου;
 
νομίζω πως όχι και οι σκύλοι που είναι απο όλες τις ράτσες μια χαρά είναι (όπως και τα περιστέρια στις πόλεις) η αναπαραγωγή της ίδιας ράτσας με πουλιά μετρημένα μπορεί να έχει κακές επιπτώσεις κατα τη γνώμη μου (δεν ξέρω σιγουρα για τα καναρίνα αλλά λέω μια ιδέα)
 
νομίζω πως όχι και οι σκύλοι που είναι απο όλες τις ράτσες μια χαρά είναι (όπως και τα περιστέρια στις πόλεις) η αναπαραγωγή της ίδιας ράτσας με πουλιά μετρημένα μπορεί να έχει κακές επιπτώσεις κατα τη γνώμη μου (δεν ξέρω σιγουρα για τα καναρίνα αλλά λέω μια ιδέα)

Απλα λεω τοσες ρατσες μαζεμενες.. Μηπως εχουν προβλημα..
 
Η υγεία του πουλιού στηρίζεται σε δύο κυρίως σοβαρούς παράγοντες...
  1. Στο γενετικό υλικό και ότι κουβαλά άσχετα αν κάποια από αυτά τα βλέπουμε ή όχι
  2. Συνθήκες διαβίωσης, σίτισης κλπ.
Συνεπώς...
Οταν εχει ενα καναρινι με 3-4 ρατσες μαζι αυτο δεν εχει καποιες επιπτωσεις στην υγεια του;
Εξαρτάται από το τι κουβαλάει στο DNA του... Οπότε υπάρχει πιθανότητα να είναι εντελώς ακατάλληλο για οτιδήποτε... ή να κάνει για τα "πάντα".
Στο πτερωμα του;
Στο φτέρωμα τα πράγματα είναι πιο απλά. Αν μπορεί κάποιος να διακρίνει τη σκληρότητα των φτερών του πουλιού, τότε πολύ εύκολα θα ξέρει και πως να επιλέξει τα ζευγάρια του. Στο συγκεκριμένο ζευγάρωμα αν δεν έχει πρόβλημα με ορατές κύστες το πουλί γεννήτορας, τότε σίγουρα δεν θα έχει και το υβρίδιο που ακολουθεί τέτοια ζευγαρώματα.
Ή και ακομα αν μια ρατσα ειναι μεγαλοσωμη και την κανει πιο μικρη;
Στο μικρό μέγεθος επεισέρχονται παράγοντες κυρίως συνεχούς αιμομιξίας όπως συμβαίνει στις "κλειστές" εκτροφές, χωρίς αλλαγή γεννητόρων ή σε στοχευμένες για αυτό το λόγο αναπαραγωγές.
Για τα υβρίδια και κυρίως τα καρδερινοκάναρα λόγω του μεγέθους της καρδερίνας (συνήθως είναι μικρότερη από τα καναρίνια - συντρόφους) δεν δημιουργούνται "θέματα" μεγέθους. Συνήθως οι μούλοι τους έχουν ενδιάμεσο μέγεθος από την καρδερίνα και το καναρίνι.
νομίζω πως όχι και οι σκύλοι που είναι απο όλες τις ράτσες μια χαρά είναι (όπως και τα περιστέρια στις πόλεις) η αναπαραγωγή της ίδιας ράτσας με πουλιά μετρημένα μπορεί να έχει κακές επιπτώσεις κατα τη γνώμη μου (δεν ξέρω σιγουρα για τα καναρίνα αλλά λέω μια ιδέα)
Εδώ υπάρχει κάποια παρανόηση σχετικά με την αντοχή των ημίαιμων ζώων και πουλιών.
Σίγουρα οι ενδοδιασταυρώσεις για να προκύψουν πανομοιότυπα ζώα - απόγονοι, εξασθενίζουν αρκετά το γενετικό κώδικα, δημιουργώντας σε αρκετές περιπτώσεις ευάλωτα πλάσματα ...
Αλλά από αυτό το γεγονός, μέχρι να φτάσουμε στο άλλο άκρο και να εκθειάζουμε την επιμειξία απέχει αρκετά.
Γιατί κανείς μας δεν γνωρίζει στις αδέσποτες διασταυρώσεις πόσα ζώα χάνονται για να επιβιώσουν τα δυνατά... Και να αποκτήσουν τις αξιοζήλευτες αντοχές που υπονοούμε.
Αν μπορούσαμε αυτό να το εφαρμόσουμε στις αναπαραγωγές μας... επιτρέποντας να ζήσουν μόνο τα γερά άτομα της ράτσας... Πολύ πιθανό τώρα να μην είχαμε ράτσες... ή στην καλύτερη τους μεγάλους αριθμούς που τα κάνουν πιο προσιτά σε μας.
 
Οποτε κυριε Γιαννη ειναι λαθος αυτο ετσι;
Εφοσον ειναι θεμα τυχης αν τα
πουλακια θα ειναι ενταξει ή θα εχουν καποιο γεννετικο προβλημα σωστα;
Θα παρωτρεινατε καποιον να παρει τετοια πουλακια πολλαπλων διασταυρωσεων;
Επισης θα ηθελα να ρωτησω.. Το κοινο καναρινι ειναι μια "απλη" ρατσα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Οποτε κυριε Γιαννη ειναι λαθος αυτο ετσι;
Εφοσον ειναι θεμα τυχεις αν τα
πουλακια θα ειναι ενταξει ή θα εχουν καποιο γεννετικο προβλημα σωστα;
Κατά τη γνώμη μου η απάντηση είναι ναι και στις δύο ερωτήσεις σου γιατί αν έχουν καλή υγεία οι γονείς... Το πιθανότερο είναι να την κληροδοτήσουν στα παιδιά τους.
Επισης θα ηθελα να ρωτησω.. Το κοινο καναρινι ειναι μια απλη" ρατσα;
Δεν είναι καν ράτσα... είναι διασταυρώσεις στην τύχη που κατά τη γνώμη μου διαιωνίζουν τα κακώς κείμενα, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν προκύπτουν εξαιρετικά όμορφα και μοναδικά πουλιά από τέτοιες αναπαραγωγές.
Απλά ώς άνθρωπος θα ήθελα να γίνονται επιλογές ζευγαριών για βελτίωση της κάθε περίπτωσης και όχι... "έχω ένα θηλυκό και ένα αρσενικό καναρίνι"... Ας τα βάλω μαζί και ότι βγουν...
 
Σας ευχαριστω πολυ κυριε Γιαννη για τις απαντησεις σας.
Οποτε το καλυτερο θα ηταν να ειναι ολα τις ιδιας ρατσας..
Απλα μου εκανε εντυπωση αυτο τωρα γιατι τα λογια του φαινονται ψαγμενα να το πω.. Και βλεπω σε καναρινια χρωματος που κανουν μιξεις τις ρατσες τους και βγαζουν πετρα ή γυρναει το φτερωμα..
Και αυτος που σας λεω δεν αντιμετοπιζει κατι τετοιο..
 
Σας ευχαριστω πολυ κυριε Γιαννη για τις απαντησεις σας.
Οποτε το καλυτερο θα ηταν να ειναι ολα τις ιδιας ρατσας..
Απλα μου εκανε εντυπωση αυτο τωρα γιατι τα λογια του φαινονται ψαγμενα να το πω.. Και βλεπω σε καναρινια χρωματος που κανουν μιξεις τις ρατσες τους και βγαζουν πετρα ή γυρναει το φτερωμα..
Και αυτος που σας λεω δεν αντιμετοπιζει κατι τετοιο..
Δεν μπορώ να ξέρω λεπτομέρειες...
Συνήθως όσοι πειραματίζονται ή ξέρουν πολύ καλά τα περί γενετικής πράγματα ή κάνουν σοβαρά λάθη που κοστίζουν ζωές...
Κι εγώ δε μπορώ να είμαι στην πρώτη και δε θέλω να ανήκω στη δεύτερη...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Δεν μπορώ να ξέρω λεπτομέρειες...
Συνήθως όσοι πειραματίζονται ή ξέρουν πολύ καλά τα περί γενετικής πράγματα ή κάνουν σοβαρά λάθη που κοστίζουν ζωές...
Κι εγώ δε μπορώ να είμαι στην πρώτη και δε θέλω να ανήκω στη δεύτερη...

Το σωστο ειναι να μην ανηκουν γενικα ολοι σε αυτο.. Ειναι κριμα τωρα για τα πουλακια..
Απλα τοσες μερες μου εχει κανει πολυ μεγαλη εντυπωση ολο αυτο και δεν ειχα καποια γνωση λογο οτι δεν εκανα αναπαραγωγες με καναρινια ποτε και δεν βρηκα κατι παρομοιο στο φορουμ μας..
 
Καλά έκανες και μοιράστηκες μαζί μας τις σκέψεις σου...
Κέρδος δεν είχαμε μόνο εμείς που συμμετείχαμε αλλά ελπίζω και οι μελλοντικοί αναγνώστες...
 
Καλά έκανες και μοιράστηκες μαζί μας τις σκέψεις σου...
Κέρδος δεν είχαμε μόνο εμείς που συμμετείχαμε αλλά ελπίζω και οι μελλοντικοί αναγνώστες...

Σιγουρα.
Ειναι σημαντικο να ξερουμε τι γινετε..
Κυριως για τις μιξεις των καναρινιων..
Και για το τι μπορει να ακολουθησει..
 
πάντως εγω επιμένω πως τα πουλιά δεν θα έχουν πρόβλημα ηγείας... Τα "κοινά" καναρίνια (που ουσιαστικά αυτό είναι αλλά με τυχαίες και όχι επιλεγμένες διασταυρώσεις) γιατί δεν έχουν πρόβλημα; (και απο ότι διάβασα εδω μέσα είναι και πιο εύκολα στην αναπαραγωγή )

και στην τελική κάπως έτσι δεν δημιουργήθηκαν οι ράτσες;
 
Γιωργο δε δημιουγηθηκαν ετσι ακριβως... Διασταυρωναν ευρωστα πουλια με ιδιαιτερα χαρακτηριστικα, πχ μεγαλοσωμα με εντονο χρωμα κτλ... καπως ετσι και με αιμομιξιες φτασαμε στα σημερινα δεδομενα.
 
Γιωργο δε δημιουγηθηκαν ετσι ακριβως... Διασταυρωναν ευρωστα πουλια με ιδιαιτερα χαρακτηριστικα, πχ μεγαλοσωμα με εντονο χρωμα κτλ... καπως ετσι και με αιμομιξιες φτασαμε στα σημερινα δεδομενα.
όχι απαραίτητα! αν κάποιος ήθελε π.χ. Να δημιουργήσει κόκκινα δεν θα τον ένοιαζε το μέγεθος αλλά μόνο το χρώμα έτσι δεν είναι;
κάτι τέτοιο δεν θέλει να κάνει και αυτός; διαλέγει τα χρακτηριστικά που θέλει και προσπαθεί μα τα περάσει πρώτα στην κανάρα και μετά στα καρδερινοκάναρα

αν είναι έτσι καταργούμε κάθε προσπάθεια για νέα δεδομένα και πρόοδο στο χόμπι! Δεν λέμε να "χαλάει" ράτσες διασταυρώνοντας ότι έχει χωρίς λόγο αλλά για συστηματική και σχεδιασμένη αναπαραγωγή
 
όχι απαραίτητα! αν κάποιος ήθελε π.χ. Να δημιουργήσει κόκκινα δεν θα τον ένοιαζε το μέγεθος αλλά μόνο το χρώμα έτσι δεν είναι;
κάτι τέτοιο δεν θέλει να κάνει και αυτός; διαλέγει τα χρακτηριστικά που θέλει και προσπαθεί μα τα περάσει πρώτα στην κανάρα και μετά στα καρδερινοκάναρα

αν είναι έτσι καταργούμε κάθε προσπάθεια για νέα δεδομένα και πρόοδο στο χόμπι! Δεν λέμε να "χαλάει" ράτσες διασταυρώνοντας ότι έχει χωρίς λόγο αλλά για συστηματική και σχεδιασμένη αναπαραγωγή
Γιώργο, είναι εν μερει σωστό αυτό που λες, διότι εκτός από τον φαινότυπο (αυτό που βλέπουμε ) ας μη ξεχνάμε και τον γονότυπο (όλα αυτά που κουβαλάει στα γονίδιά του). Μπορεί να είναι φαινομενικά δύο κόκκινα καναρίνια, αλλά με τη διασταύρωσή τους να μην έχεις υγιείς απογόνους πχ λόγω κάποιου γονιδίου κοινού (που δε φαίνεται)
 
Γιώργο, είναι εν μερει σωστό αυτό που λες, διότι εκτός από τον φαινότυπο (αυτό που βλέπουμε ) ας μη ξεχνάμε και τον γονότυπο (όλα αυτά που κουβαλάει στα γονίδιά του). Μπορεί να είναι φαινομενικά δύο κόκκινα καναρίνια, αλλά με τη διασταύρωσή τους να μην έχεις υγιείς απογόνους πχ λόγω κάποιου γονιδίου κοινού (που δε φαίνεται)
προφανώς και υπάρχουν γονίδια που δεν εκφράζονται σε ένα πουλί και μπορεί να εκφραστούν σε έναν απόγονο (για αυτό μπορεί να ζευγαρώσουμε δύο καφέ καναρίνια και να μας βγει κίτρινο) μου έχει τύχει να ζευγαρώσω ολόλευκο με ολόμαυρο περιστέρι και να μου βγάλουν καφέ παιδί !

Αλλά όλα αυτά δεν έχουν άμεση σχέση με προβλήματα υγείας... Το DNA δυο ρατσών καναρινιών πόσο νομίζεται πως διαφέρει; γιατί να κληροδοτηθεί κάποιο πρόβλημα απο καναρίνι σε καναρίνι;

π.χ. Αν ζευγαρώσουμε εντομοφάγο με σποροφάγο (π.χ. αηδόνι χ καναρίνι) αν μπορέσει να βγεί απόγονος τότε σίγουρα μπορεί να έχει πρόβλημα με το "μπερδεμένο πεπτικό του σύστημα"

Αυτά είχα να πω και πάλι :D ίσος κάνω και λάθος δεν ξέρω αλλά δεν μου φαίνεται πιθανό να έχουν πρόβλημα η νεοσσοί τέτοιων ζευγαρωμάτων...
 
Εγώ θεωρώ πως το σημαντικότερο όλων είναι αυτό:
γιατί αν έχουν καλή υγεία οι γονείς... Το πιθανότερο είναι να την κληροδοτήσουν στα παιδιά τους.
Είτε είναι κοινά, είτε είναι μωζαίκ είτε είναι τιμπράντο, είτε είναι διασταυρωμένα, αν εμείς τα προσέχουμε, τα φροντίζουμε, τους παρέχουμε καλή διατροφή, καθαριότητα και αγάπη τότε θα μας κρατούν συντροφιά για πολλά χρονιά και θα είναι υγιή! Αυτά είναι το Α και το Ω! Η ράτσα παίζει μικρό ρόλο... Εγώ από τότε που άρχισα να ψάχνομαι για τη διατροφή τους και πλέον έχω φτάσει σε ένα πολύ καλό ερασιτεχνικό επίπεδο, παρατηρώ πως πλέον έχουν χτίσει ένα πολύ ισχυρό ανοσοποιητικό σύστημα που και να αρρωστήσουν έχουν αντοχές και προλαβαίνω να τα σώσω (στην πλειοψηφία τους). Βέβαια όταν τα μικρά προέρχονται από πολλές αιμομικτικές διασταυρώσεις είναι λογικό τα μικρά να βγαίνουν με θέματα και με γενετικά προβλήματα, κύστες κτλ. Αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο! Τώρα αν τα ημίαιμα καναρίνια είναι πιο δυνατά και πιο υγιή δεν μπορώ να το ξέρω... Αλλά προσωπικά η μια μωζαίκ και η μια κόκκινη που έχω είναι πιο ευαίσθητες.. Σ αυτό όμως μπορεί να φταίει και η ηλικία.. είναι 4-5 χρονών και είναι και θηλυκά (που θεωρώ ταλαιπωρούνται πολύ περισσότερο απ τα αρσενικά κάθε χρόνο με τις ωοτοκίες και τις αναπαραγωγές) ενώ τα υπόλοιπα είναι τριών και κάτω.. Οπότε δεν μπορεί να βγει κάποιο αντικειμενικό συμπέρασμα.

χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν προκύπτουν εξαιρετικά όμορφα και μοναδικά πουλιά από τέτοιες αναπαραγωγές.
Σ αυτό θα συμφωνήσω! Έχω ιδιαίτερη αδυναμία στα κοινά καναρινάκια και θα ανοίξω και θέμα που θα το επιβεβαιώνει! 😉
 
Κυνηγώντας καινούργιες ράτσες όντως θα γίνανε πειραματικά διασταυρώσεις και πιθανών αποτυχίες και προβληματικοί νεοσσοί.Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να το κάνουμε και εμείς.Από εκεί και πέρα και εγώ συμφωνώ ότι τα κοινά καναρινάκια μπορεί να είναι πολλές φορές πανέμορφα και ίσως πιο ανθεκτικά από τα υπόλοιπα.
 
Ο γενικότερος κανόνας της γενετικής πάντως λέει ότι τα υβρίδια (γιατί κι αυτά υβρίδια θεωρούνται κι ας ανήκουν οι γονείς στο ίδιο είδος) ή αλλιώς μούλοι ή κοινώς μπάσταρδα, εμφανίζουν τα καλύτερα γνωρίσματα των καθαρών φυλών που διασταυρώθηκαν, έχουν μεγαλύτερη γενετική ευρωστία και συνήθως είναι λιγότερο ευπαθή σε ασθένειες που ταλαιπωρούν τις καθαρόαιμες φυλές λόγω της χρόνιας κλειστής εκτροφής.

Άποψη μου είναι ότι τα πουλιά του φίλου σου δεν διατρέχουν κίνδυνο για γενετικές παθήσεις μεγαλύτερο απ'οτι θα διέτρεχαν αν ήταν καθαρόαιμα. Το αντίθετο μάλιστα.
 
Ο γενικότερος κανόνας της γενετικής πάντως λέει ότι τα υβρίδια (γιατί κι αυτά υβρίδια θεωρούνται κι ας ανήκουν οι γονείς στο ίδιο είδος) ή αλλιώς μούλοι ή κοινώς μπάσταρδα, εμφανίζουν τα καλύτερα γνωρίσματα των καθαρών φυλών που διασταυρώθηκαν, έχουν μεγαλύτερη γενετική ευρωστία και συνήθως είναι λιγότερο ευπαθή σε ασθένειες που ταλαιπωρούν τις καθαρόαιμες φυλές λόγω της χρόνιας κλειστής εκτροφής.

Άποψη μου είναι ότι τα πουλιά του φίλου σου δεν διατρέχουν κίνδυνο για γενετικές παθήσεις μεγαλύτερο απ'οτι θα διέτρεχαν αν ήταν καθαρόαιμα. Το αντίθετο μάλιστα.


Χαιρομαι ιδιαιτερα που βλεπω τις γνωμες ολων των φιλων του φορουμ μας.

Ο προβληματισμος μου προηλθε απο τα λεγομενα του.. Οτι θελει να βγαλει το τελειο καναρινι με φωνες και χρωματισμο. Για να βγαλει και το τελειο καρδερινοκαναρο.
Και οτι ηθελε να μου δωσει ενα ζευγαρακι λογο οτι τον βοηθαω..
Και αναρωτιωμουν τι γινεται οταν μπερδευονται οι ρατσες των καναρινιων..
Και πηρα αρκετες απαντησεις που με βοηθησαν και εμενα αλλα και αλλα παιδια που θα εχουν αυτη τη σκεψη αργοτερα.
 
Back
Top