Αναπαραγωγή Μισά άσπορα, μισά ένσπορα με ζωντανούς και νεκρούς απογόνους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_har
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_har

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2012
Μηνύματα
184
Πόλη
Πατήσια
φέτος όλα τα περίεργα σε μένα, δύο φωλιές από δύο ζευγάρια με χίλιες προσπάθειες... και οι δύο κανάρες ξεκίνησαν τα αυγά τους στον πάτο ενώ είχαν στρωμένες φωλιές κ συνέχισαν τα υπόλοιπα στη φωλιά μετά από πλαστικά που τους τοποθέτησα εγώ εκεί. η μια τελικά από 5 αυγά κατάφερε να βγάλει ένα ένσπορο, η δεύτερη όμως απο 5 αυγά κατάφερε να έχει 2 ένσπορα αλλά ενώ χθες βγήκε το ένα πουλάκι υγιέστατο σήμερα το δεύτερο ενώ έσπασε το κέλυφος δεν κατάφερε να βγει ζωντανό κ πέθανε στο αυγό. όλοι μιλάνε για υγρασία αλλά πώς το ένα δεν αντιμετώπισε πρόβλημα κ το άλλο είχε; τι μπορεί να φταίει γι αυτή την αλλόκοτη συμπεριφορά τους φέτος; Επιφυλάσσομαι να προχωρήσω σε άλλες γέννες για το τι θα αντιμετωπίσω εκεί ☹
 
Σπόρια ποικιλία, φρούτα, αυγό (κάποιες φορές εναλλάξ με αυγοτροφή), ασβέστιο σε μορφή άμμου μόνιμα, γενικά δεν δίνω συμπληρώματα φαρμάκων κλπ.
 
εγω απο αυτα που διαβασα μου φαινεται σα να εχουν αβιταμινωση, εαν εδινες μια καλη πολυβιταμινη πιστευω θα ειχες εντελως αλλα αποτελεσματα, γιατι τα φρουτα δεν ποσφερουν και παρα πολλα, τα χορτα ναι αλλα τα φρουτα οχι
 
Από βιτΕ;
Μόνο ένα και δύο ενσπορα για μένα δεν έφτανε η προετοιμασία όπως και το να μην σκασουν από το αυγό.
Μήπως μπέρδεψες τις καναρες για να τις πωρώσεις πρόωρα χωρίς μια ασφαλή σταδιακή αύξηση φωτισμού και διατροφής και είχες αυτές τις συμπεριφορές;
Από φρούτα μόνο μήλα και λαχανικά αν έδινες μόνο μαρούλι δεν κάνεις τίποτα...
 
φωτισμό και θερμοκρασία δεν έκανα εγώ κάτι γτ είναι σε εξωτερικό χώρο.. η διατροφική προετοιμασία έγινε σταδιακά και σε μεγάλο χρονικό διάστημα. τι άλλο θα μπορούσε να έχει πάει στραβά;
 
φωτισμό και θερμοκρασία δεν έκανα εγώ κάτι γτ είναι σε εξωτερικό χώρο..
Είναι νωρίς για έξω. Για να μειωθούν τα προβλήματα πρέπει να μπει για τα καλά η άνοιξη.
 
Εγω παντα εξω τα εχω κ αλλες χρονιες δεν ειχα τετοια προβληματα! Ετσι κ αλλιως μονα τους επελεξαν να ζευγαρωσουν Αρα κατι ηξεραν... καποια συγκεκρημενη αιτια μπορει καποιος να μ πει; Γτ Εκει που τα εχω ουτε χαμηλη θερμοκρασια εχουν κ αρκετο φως εχουν κ σωστα τρεφωντουσαν ☹
 
Back
Top