Ασθένειες Μισόκλειστο το δεξί μάτι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης teo1987
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

teo1987

PB New Member
Εγγραφή
29 Απρ 2018
Μηνύματα
20
Πόλη
Κόρινθος
Καλησπέρα,
από χθες το καναρίνι μου μισοκλείνει το δεξί του μάτι δίνοντας μου την εντύπωση ότι κάτι το ενοχλεί. Παρατηρώ ότι είναι ελαφρώς πρησμένο σε σχέση με το αριστερό του μάτι και είναι λίγο νωχελικό σε σχέση με χθες, τρώει όμως κανονικά. Είναι δυο μηνών περίπου. Τι πρέπει να κάνω για να το βοηθήσω;
καναρινι ματι_450x800.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η εικόνα λέει ασθένεια. ☹ Πιθανότητες με σειρά ποσοστών α) Τριχομονάδα β) ευλογιά γ) ορνίθωση.Χωρίς ακριβή διάγνωση πάς στην τύχη. Προσωπικά θα έβαζα αλοιφή Tombex κάθε βράδυ (5 ημέρες ) και Aviomycine "κατα τας γραφάς" του παρασκευαστή. (σαν γενικού φάσματος αντιβίωση)
DSCN0397-1200x1200.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κάποιο κολλύριο για να κρατήσει το μάτι του καναρινιού καθαρό.
Ας πούμε το tobrex ή το tobradex (καλύτερα για μένα το πρώτο) θα αποφύγουμε μολύνσεις και περαιτέρω επιδείνωση της κατάστασής του.
Αν καταφέρουμε να σταθεροποιήσουμε ή ακόμη και να βελτιώσουμε την εικόνα του τότε έχουμε πετύχει τον στόχο μας.
Ασφαλώς αν υπάρχει κάποιος ειδικός.. η γνώμη η δική μας περισσεύει.
 
Μόλις του χορήγησα tobradex και το απόγευμα θα το πάω να το δει ειδικός

μήπως προληπτικά έπρεπε να βάλω και στο άλλο μάτι;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Οι ασθένειες που ανέφερε ο mgerom εννοούσα.
Ασφαλώς και είναι...
Επικίνδυνες μέχρι και θανατηφόρες.
Εμείς όμως δεν μπορούμε να σου πούμε αν νοσεί και από τι..
Αυτό είναι έργο του γιατρού.
Εμείς το μόνο που μπορούμε να σου στείλουμε είναι ο σύνδεσμος προς τις πληροφορίες για να δούμε, να θυμηθούμε και να μάθουμε με την ευκαιρία... όλοι.
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Η-Τριχομονάδωση-των-πτηνών.17698/
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Ο-ιός-της-ευλογιάς-στα-πτηνά.17710/
 
Παιδιά ευτυχώς όλα καλά με το καναρίνι. Το μάτι του άνοιξε μετά το tobradex. Το πήγα σε γιατρό και μου είπε ότι η εικόνα του είναι καλή. Μου είπε ότι είναι φυσιολογικό να ξεκουράζεται την ημέρα γιατί είναι μικρό ακόμη. Θα συνεχίσω όμως με tobradex για άλλες πέντε μέρες.
Αυτό το καναρινάκι πέρασε πολλά από μικρό. Γεννήθηκε τελευταίο και τα μεγαλύτερα σχεδόν το ποδοπατούσαν και δεν το αφηναν να φάει. Επιπλέον άργησε να αφήσει την φωλιά του, η μαμά του άρχισε να το τσιμπάει για να φύγει γιατί ήθελε να προετοιμαστεί για την επόμενη γέννα, με αποτέλεσμα όλο το στήθος του να είναι γεμάτο με πληγές και χωρίς φτερά.
 
Το πήγα σε γιατρό και μου είπε ότι η εικόνα του είναι καλή.
Χαίρομαι ιδιαιτέρως για την όλη εξέλιξη...
Ευτυχώς όλα πάνε καλά...
όλο το στήθος του να είναι γεμάτο με πληγές και χωρίς φτερά.
Αυτά τα φτερά έγιναν υλικό για την κατασκευή της φωλιάς.
Καλή διατροφή extra σπόρους, αυγό σχεδόν καθημερινά για 2-3 βδομάδες μέχρι να δυναμώσει και να σταθεί καλά.
 
Ο γιατρός που το είδε, ποιος είναι; Εχει γνωσεις απο πουλια; Το έπιασε για να το εξετάσει ή απλώς το κοίταξε; Θέλω επίσης να ρωτήσω. Το πουλάκι έχει καρίνα ή έγχρωμα σημάδια στην κοιλιά; Τρώει σπόρους; Με αλλα λόγια βρίσκεις φλουδια από σπόρια ανοιγμένα κάτω η μέσα στην ταιστρα;
Περαστικά εύχομαι
 
Κτηνίατρος είναι. Ναι το έπιασε το έβγαλε από το κλουβί. Τα φτερά στην κοιλιά του είναι κίτρινα. Καρίνα δεν ξέρω τι είναι. Τρώει σπόρους ναι συνεχεια, βρίσκω ανοιχτά φλούδια στο κλουβί.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
το πουλάκι έχει καρίνα
Μόλις έμαθα για την καρίνα. Πιστεύω πως θα το είχε καταλάβει. Το έβγαλε έξω και το φύσηξε στην κοιλιά του.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top