Αναπαραγωγή Μολις πηρα μωρο κοκατιλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eugene
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eugene

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουλ 2009
Μηνύματα
30
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα παιδια...
Χτες πηγα και πηρα απο εναν εκτροφεα ενα μωρο κοκατιλ το οποιο δεν εχει κλεισει ουτε μηνα. Το ταιζω 3 φορες τι μερα μια κρεμα που μου εδωσε με ενεση. Το εχω διπλα μου οσο ποιο πολυ μπορω και το χαιδευω στο λαιμο, κεφαλι, μυτουλα κλπ κλπ.
Ειχα παλια κοκατιλ αγορασμενα απο μια αγγελια σε εφημεριδα και ο τυπος μου τα εδωσε για ημερα ενω ηταν αγρια και δαγκωναν. τα κρατησα 1 χρονο περιπου μηπως και καταφερω να τα κανω ηρεμα αλα δεν τα καταφερα.
Θελω το μικρο που εχω τωρα να γινει ηρεμο. Δηλάδη να καθετε να το χαιδευεις, να ερχεται πανω σου κλπ.
Τι προτεινετε να του κανω για να γινει οσο ποιο ηρεμο γινετε;
Υπαρχει περιπτωση να φυγω για 10 μερες το πολυ καποια στιγμη και θα το ταιζει η μανα μου. υπαρχει περιπτωση να μαθει την μανα μου και εμενα να μη με θελει ποια και να με δαγκωνει; (τα προηγουμενα πουλακια δε μου εχουν αφισει και οτι καλυτερη εμπειρια παρολου που τα προσεχα παρα πολυ ☹)
Εχετε να μου υποδειξετε κατι; κατι που πρεπει να κανω στο μικρο για να γινει ηρεμοτατο; δεν εχω εμπειρια.
 
Ειχα παλια κοκατιλ αγορασμενα απο μια αγγελια σε εφημεριδα και ο τυπος μου τα εδωσε για ημερα ενω ηταν αγρια και δαγκωναν. τα κρατησα 1 χρονο περιπου μηπως και καταφερω να τα κανω ηρεμα αλα δεν τα καταφερα.

... Και που είναι τώρα;

https://community.petbirds.gr/threads/Φροντίδα-και-διατροφή-μωρού-cockatiel.14602/
 
Τα πηρε ο εκτροφεας. Θα τα βαλει σε καραντινα λεει πρωτα. και μετα θα τα βαλει μαζι με τα δικα του κοκατιλ
 
απο τη στιγμη που το ταιζεις εσυ θα ειναι ηρεμο, αρκει βεβαια να συνεχιζεις να ασχολεισαι καθημερινα κ αφου απογαλακτιστει πρωτα με το καλο, αν ομως το παραμελησεις κ το αφηνεις στο κλουβι κ δεν αφιερωνεις καθημερινα χρονο μπορει να μην παραμεινει ημερο, αυτο που θελω να πω ειναι οτι επειδη ενα πουλι ταιζεται στο χερι δεν ειναι εγγυηση οτι θα ειναι για παντα ημερο αν δεν τυχει της φροντιδας κ της ασχολιας που του αρμοζει!

Ειναι δυσκολο εγχειρημα το ταισμα στο χερι, να διαβασεις, να ενημερωθεις κ να προσεχεις!
Καλη συνεχεια!
 
Nα σου ζησει. Να μας βαλεις και καμια φωτογραφια του.

Αν μπορεις στειλε μου με πμ τα στοιχεια του εκτροφεα.
 
να στε καλα βρε παιδια... σχετικα με αποριες ερωτησεις θα τις γραφω εδω.
Κατι αλο...10 μλ απο την κρεμα ειναι καλα να του δινω για 3 φορες τι μερα; οταν παω να της(μαλλων ειναι κοριτσακι:) κανει την δυσκολη. Δηλαδη δεν ανοιγει τον στομα της μονη της. Πρεπει να την πιεσω εγω για να ανοιξει. κανει οτι θελει να φυγει και οταν τελικα καταφερω και τις το δωσο το τρωει καθετε ισυχα και ξαφνικά κουνιεται σαν να θελει να φυγει. Ετσι κανουν και τα δικα σας;
Να ενημερωσω οτι δεν της το ριχνω αποτομα με την ενεση την κρεμα. σιγα σιγα για να μην πνιγει και να μπορει να αναπνει(αν και εχει και ρουθουνια...)
 
νομίζω οτι για το πόσο πρέπει να το τα'ί'ζεις θα πρέπει να ρωτήσεις τον εκτροφέα.
Υ. Γ.:Να το χαίρεσαι το μικρό :)
 
νομίζω οτι για το πόσο πρέπει να το τα'ί'ζεις θα πρέπει να ρωτήσεις τον εκτροφέα.
Υ. Γ.:Να το χαίρεσαι το μικρό :)

To μικρό θα είναι ηδη πανω απο 2 μηνων μιας και το ποστ ανοιχτηκε τον Ιούλιο 😉
 
Back
Top