Διατροφή Μονκ και Αλεξανδρινός

Militsaa Tss

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιουν 2024
Μηνύματα
7
Καλησπέρα σας έγινα και εγώ επιτέλους Παπαγαλομανα !!! Έχω ένα αρσενικό Μονκ (1,5 μηνών ) και ενα αρσενικό Αλεξανδρινό (2 μηνών ) μου είπαν να μην τους δίνω φρούτα γιατί είναι μικρά και κάνουν διάρροια . Τους έχω σε ένα μπολάκι τροφή για κοκατιλ (μου είπαν να παίρνω versele laga γιατί είναι η καλύτερη ) και μου είπαν σε ένα άλλο μπολάκι να τους βάλω τροφή για παπαγάλους αμαζονιου . Είναι η πρώτη φορά που παίρνω παπαγάλο και χρειάζομαι λιγη βοήθεια γιατί δεν μπορώ να βρω απαντήσεις σε αλλά sites . Διάβασα και για τα πελετς αλλά δεν ξέρω πως πάει το σύστημα και αν μπορούν να φάνε επειδή είναι μικρά .
 
@Militsaa Tss Αρχικά , τους έχετε πάρει μαζί από τον ίδιο εκτροφέα ; Αν όχι θα πρέπει για τουλάχιστον 30 μετες να βρίσκονται σε διαφορετικό χώρο! Έχετε βρει κάποιον πτηνιατρο να εξεταστούν ; Είναι αρκετά μικροί ηλικία και μπορούν να μάθουν εύκολα τα Πελετ , έχουν απογαλακτιστεί πλήρως ;
 
Έχω ένα αρσενικό Μονκ (1,5 μηνών ) και ενα αρσενικό Αλεξανδρινό (2 μηνών )
Η γνώμη μου είναι ότι και τα δύο παπαγαλάκια είναι πολύ μικρά, θα έπρεπε να μείνουν τουλάχιστον για ένα μήνα ακόμη με τους γονείς τους ή με τον φροντιστή τους.
Υπάρχουν τεστ που γράφουν ότι είναι αρσενικά;
Σ'αυτή την ηλικία μόνο το τεστ DNA μπορεί να μας προσδιορίσει το φύλο τους.

μου είπαν να μην τους δίνω φρούτα γιατί είναι μικρά και κάνουν διάρροια
Είναι μικρά, δεν είναι όμως νεοσσοί, θα πρέπει να βάλεις στην διατροφή τους και τα φρούτα και τα λαχανικά όπως και τα pellets από τώρα.
Δεν υπάρχει θέμα διάρροιας.
Δες το παρακάτω άρθρο για την διατροφή των παπαγάλων.

Τους έχω σε ένα μπολάκι τροφή για κοκατιλ (μου είπαν να παίρνω versele laga γιατί είναι η καλύτερη ) και μου είπαν σε ένα άλλο μπολάκι να τους βάλω τροφή για παπαγάλους αμαζονιου
Σωστά.
Πρόκειται για δύο διαφορετικά είδη παπαγάλων.
Τα monk χρειάζονται ένα μείγμα σπόρων για μικρομεσαίους παπαγάλους όπως τα cockatiel, ενώ ο Αλεξανδρινός μείγμα για μεγάλους παπαγάλους όπως Αμαζόνιου, African grey, Cockatoo.

Είναι η πρώτη φορά που παίρνω παπαγάλο και χρειάζομαι λιγη βοήθεια γιατί δεν μπορώ να βρω απαντήσεις σε αλλά sites
Διάβασε το παρακάτω άρθρο προσεκτικά, κατόπιν ότι απορίες έχεις μπορείς να τις ανεβάσεις.

Τα πουλάκια θα πρέπει να έχουν το καθένα και το κλουβί του.
Ο Αλεξανδρινός χρειάζεται κλουβί για μεγάλους παπαγάλους.
Να σου ζήσουν!!!
 
@Militsaa Tss Αρχικά , τους έχετε πάρει μαζί από τον ίδιο εκτροφέα ; Αν όχι θα πρέπει για τουλάχιστον 30 μετες να βρίσκονται σε διαφορετικό χώρο! Έχετε βρει κάποιον πτηνιατρο να εξεταστούν ; Είναι αρκετά μικροί ηλικία και μπορούν να μάθουν εύκολα τα Πελετ , έχουν απογαλακτιστεί πλήρως ;
ναι από τον ίδιο έχουν απογαλακτιστεί κανονικά και έχουν πάει σε πτηνιατρο
[automerge]1719780158[/automerge]
@Vada Σας ευχαριστώ πολύ !! Μου είπαν πως και οι 2 πρέπει να έχουν τροφή για κοκατιλ αλλά και για αμαζονιου και δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω για αμαζόνιου η να ξεκινήσω με πελετς
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top