Φροντίδα Μονκ 18 μηνών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fox
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fox

PB New Member
Εγγραφή
11 Σεπ 2015
Μηνύματα
86
Πόλη
Σαλαμίνα
Καλησπέρα σας Σήμερα έγινα κάτοχος ενός Monk από ιδιώτη συγκεκριμένα ένα παιδάκι το είχε και ήταν πολύ φιλικό και το άφηναν και έξω όλα μια χαρά τα είδα εμένα όμως μετά την αποχώρηση του από το παιδάκι που τον είχε δεν με βλέπει καλά δεν ξέρω να εκπαιδεύω και την έχω πατήσει είδει με ένα κοκατιλ και νιώθω σαν να έχει έλθει η συντέλεια βοηθήστε τι πρέπει να κάνω καταρχήν έκανα λάθος που δεν βρήκα μια γέννα και τον πήρα στους 18 μήνες;

Η τιμουλα από την άλλη ήταν πάρα πολύ καλή και για αυτό κατάφερα και τον έκανα αγορά.
Έχω διαβάσει διάφορα αλλά τώρα γυρνάνε όλα στο κεφάλι μου όποια βοήθεια δώσετε είναι ευπρόσδεκτη.
 
Έχω διαβάσει διάφορα αλλά τώρα γυρνάνε όλα στο κεφάλι μου όποια βοήθεια δώσετε είναι ευπρόσδεκτη.
Καλημέρα...
Μέχρι να απαντήσουν οι καλά γνωρίζοντες σχετικά με το πρόβλημά σου... ρίξε μια ματιά σε κάποια θέματα που πιθανόν να σε ενδιαφέρουν και να σε πληροφορήσουν.
https://community.petbirds.gr/threads/Χρήσιμα-θέματα-απαντήσεις-για-τη-φροντίδα-των-παπαγάλων.14381/
 
  • Like
Αντιδράσεις: fox
Καλησπέρα σας Σήμερα έγινα κάτοχος ενός Monk από ιδιώτη συγκεκριμένα ένα παιδάκι το είχε και ήταν πολύ φιλικό και το άφηναν και έξω όλα μια χαρά τα είδα εμένα όμως μετά την αποχώρηση του από το παιδάκι που τον είχε δεν με βλέπει καλά δεν ξέρω να εκπαιδεύω και την έχω πατήσει είδει με ένα κοκατιλ και νιώθω σαν να έχει έλθει η συντέλεια βοηθήστε τι πρέπει να κάνω καταρχήν έκανα λάθος που δεν βρήκα μια γέννα και τον πήρα στους 18 μήνες;

Η τιμουλα από την άλλη ήταν πάρα πολύ καλή και για αυτό κατάφερα και τον έκανα αγορά.
Έχω διαβάσει διάφορα αλλά τώρα γυρνάνε όλα στο κεφάλι μου όποια βοήθεια δώσετε είναι ευπρόσδεκτη.

Δεν βγάζω ξεκάθαρο συμπέρασμα. Τι σημαίνει "δεν με βλέπει καλά"; Πόσο καιρό το έχεις και τι θέλεις να πετύχεις με το πουλί και δεν τα καταφέρνεις. Αν πάντως άνοιξες την πόρτα του κλουβιού και περίμενες το πουλάκι να βγεί έξω και να είναι όπως το είχες δει να συμπεριφέρεται στο σπίτι του, το πιο πιθανό θα ήταν να μην είναι έτσι. Η ηλικία δεν φταίει σε τίποτα.

Επίσης τι "πάτημα" έχεις απο το κοκατίλ?
 
Σε ευχαριστώ misalouris (Γιάννης;) θα τα διαβάσω 😉

Δεν βγάζω ξεκάθαρο συμπέρασμα. Τι σημαίνει "δεν με βλέπει καλά"; Πόσο καιρό το έχεις και τι θέλεις να πετύχεις με το πουλί και δεν τα καταφέρνεις.

Γεια σου φίλε Φοίβο.

Καταρχάς να πω ότι το πουλί το πήρα χθες το απόγευμα. Το άφησα ελεύθερο και αντί γεια φιλάκι όταν με ζύγωσε μου έσκασε μια πολύ καλή δαγκωνιά στην μύτη με αποτέλεσμα να ματώσω πάρα πολύ.Απο εκεί και μετά το πουλί έγινε πολύ εχθρικό και δεν έμπαινε στο κλουβί. Σε αυτό το σημείο έστειλα και το μήνυμα με μεγάλη απογοήτευση όταν όμως ηρέμισα και είδα ότι κουραστικέ με έναν μαγικό τρόπο με άφησε να τον χαϊδέψω και στην συνέχεια μετά από πολύ χάδι του πρωτινά τον δείκτη μου και με μεγάλη μου έκπληξη των είδα να ανεβαίνει στο χέρι μου δήλα και μετά χαδεύοντας των των έβαλα στο κλουβί με μεγάλη άνεση.

Από σήμερα το πρωί έχω χέστη από την Χαρά μου ο παπαγάλος κάνει ότι του λέω του πήρα ανάμικτη τροφή χίμα και τροφή συσκευασμένη με φρούτα καθώς και φιστίκια ξεχωριστά για να μου κάνει τα κέφια. Ειμαι χαρούμενος και έτοιμος να ακούσω συμβουλές η ότι άλλο θες να μου προτείνεις 👍

Μετά κοκατιλ έχω μεγάλο θέμα αγόρασα το πρώτο πριν 8 μήνες ήταν 2 μηνών λευκός με κίτρινο λοφίο των δεύτερο τον πήρα πριν ένα μήνα αλλά θα ανοίξω άλλο θέμα για αυτούς τους 2 ;)
 
Κανένας που να έχει monk παπαγάλο να βοηθήσει στα όσα προανέφερα από θέμα εκπαίδευσης και τροφής;
 
Μιας και δεν έχω πάρει κάποια πληροφορία ακόμα απο κάποιον κάτοχο ιδιου παπαγάλου να κάνω ενα συμπλήρωμα σε αυτά που έχω δει στο παπαγάλο μου.

Όλο και καλύτερα τα πάμε έχει βγεί λίγο κακομαθημένος στο θέμα οτι πρέπει να πέρναγε παρα πολλές ώρες εξω απο το κλουβί.

Του απασφαλιζω την πόρτα την ανοίγει μου ανεβαίνει στο χερι και στον όμο μου παίζουμε τρωι απο το χερι μου αλλά όταν τον πάω στο κλουβί. Δεν θέλει να μπει πολύ γέλιο ο μπαγασας επιμενω και μετά απο αγώνα μπαίνει μέσα.

Μου κάνει επίσεις πολύ εντύπωση οτι του έβαλα καινούριο παιχνίδι και δεν το άγγιξε επέμενε να βγεί εξω.

Αυτά και αναμένω απαντήσεις
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Με τι τον δελεαζεις να μπει στο κλουβι;

Ειναι προφανες οτι του αρεσει εξω γι αυτο δεν θελει την επιστροφη και δινετε μαχη!
 
Μάχη δεν διμω απλα με το που ζυγώνω φεύγει και φωνάζει :D δεν τον δελεάζω με κάτι του το ζητάω για να το καταλάβει του ζητάω να ανέβει παλι στο χέρι μου και μετά απο 5,6,7,8,9 φορές καταφέρνω και μπαίνει μέσα μετα κραζει
 
Μηοως πρεπει να τον μαθεις πρωτα με καποια λιχουδια και οταν μπαινει να του λες την εντολη; Ωστε να τη συνδυασει με κατι που του αρεσει.
 
Το κάνω και με φυστίκι αλλά δεν και όταν μπεί μέσα του το δίνω και το πετάει είναι τσαντίλας :D
 
Τι να σου πω δε γνωριζω και γω υποθεσεις κανω.. και φυσικα καθε πουλι εχει προσωπικοτητα και χαρακτηρα..
 
  • Like
Αντιδράσεις: fox
Καλημέρα σας και συνεχίζω με καινούριες εμπειρίες από τον Monk μου.

Σήμερα το πρωί γύρισα από την βάρδια μου και τον είχε βγάλει έξω από το κλουβί η αρραβωνιαστικιά μου και με το που με είδε ηρθε στον ώμο μου να με χαιρετίσει. Πολλα χάδια και παιχνίδι για 2 ώρες περίπου και μετά τον έβαλα στο κλουβί με ελάχιστη προσπάθεια.

Μετά τον έβαλα μαζί με το κλουβί στο δωμάτιο που κάθομαι του πρόσφερα ψιλοκομμένο αυγό και ψιλοκομμένο καροτάκι.

Στα 20 λεπτά περίπου άρχισε να μιμείται διάφορα πουλάκια μέχρι και σκυλάκια :D και έκανε διάφορες φωνές σηκώνοντας και μαζεύοντας το δεξί του πόδι ήταν μια κίνηση που δεν την ξέρω όποιος γνωρίζει ας μου πει γιατί το έκανε και επιμένω να περιμένω και κάποιων που να έχει και τον ίδιο παπαγάλο πέρα τους φίλους και φιλες που μπορούν να μου πουν αν ξέρουν το οτιδήποτε που θα είναι χρήσιμο. Σας ευχαριστώ θερμα και ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός και βαρετός.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top