Φροντίδα Μονοκατοικια ή διωροφο

redbird

PB Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2008
Μηνύματα
108
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα:D Ηρθε ο καίρος να αλλάξω κλουβιά στα πουλάκια μου. Πήγα να δω μερικά κλουβιά και ο πετσοπας μου πρότεινε δυόροφο κλουβί! Αν το πάρω θα το συνηθίσουν η θα σταματήσουν το κελάιδισμα;Ειδικά το ενα που θα ψάχνει να βρει τι υπάρχει απο πάνω; 😕
 
Καλησπέρα και από μένα.
Πώς έκρινες, με ποιά κριτήρια, καλύτερα, λές ότι "ήρθε ο καιρός";
Αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα με τον χώρο σου;
Τα πολυόροφα δεν έχουν ιδιαίτερα μειονεκτήματα, εκτός από την ώρα που θές να καθαρίσεις το από πάνω. Ότι έχει το πλέγμα (κωτσυλιές, κλπ), πέφτει στο απο κάτω του.
Κατά τα άλλα, αν είναι και ευρύχωρα δεν θα αντιμετωπίσουν το παραμικρό πρόβλημα τα φιλαράκια σου.
 
Εγω έχω 4όροφο σταντ με σιρτάρι λαμαρινένιο για πάτω εκτος από τον καγκελοτό πάτω.Λόγο χώρου το είχα κάνη με έναν φίλο αλουμινά. Δεν είχα μέχρι τώρα πρόβλημα ανυσηχίας των πουλιών αλλά και δεν σταματησε κανένα να καλαϊδάϊ. Η επιλογή, δική σου:)
 
Έχουν αρχίσει και σκουριάζουν και ξέρω οτι δεν κάνει. Επίσυς το ενα σκέφτομαι να το ζευγαρώσω και το κλουβί αυτό δεν είναι κατάλληλο. Είναι μικρό!
 
Θα ήθελα να σε ρωτήσω: πόσα πουλάκια έχεις, τι γένος ειναι, τι είδος και αν σκεφτεσαι να τα ζευγαρώσεις.

Εγω εχω τριόροφα κλουβια λόγω έλλειψης χώρου. Υπάρχει το μικρό μέγεθος κλουβιου που δεν σου το προτείνω γιατι δεν ειναι καθόλου ευρύχωρο, και ενα μεγαλύτερο που κάνει και για ζευγαρώστρα.

Τα μειόνεκτήματα του όπως ειπαν και οι προλαλήσαντες ειναι τα εξής: Δεν καθαριζονται ευκολα οι μεταλλικοί πατοι, είναι λίγο βαρια κατα την μεταφορά και αν θες να ζευγαρωσεις μόνο το ένα ζευγαρι (που θα χρειαστει ιδιαιτερες συνθηκες διαμονης) περιορίζεις και το δευτερο ή το τριτο πουλί. Και επισης δεν παιρνουν διαχωριστικό όπως οι ζευραγωστρες οταν θες να γνωριστεί το ζευγαρι μεταξύ τους...

Οπως και να εχει μονο εσυ ξερεις τις ιδιαιτερότητες του χωρου σου. Πριν αγορασεις σκεψου το καλα, καθως οι τιμές δεν ειναι καθόλου ευκαταφρόνητες!
 
Καλημέρα. Δυο έχω. Και τα δυο αρσενικά είναι.. Μάλλον θα πάρω ξεχωριστά κλουβιά. Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Στο καναρινάκι που θέλω να ζευγαρώσω να του το πάρω τώρα το κλουβί ή όταν θα έρθει η ωρα να ζευγαρώσει;
 
Καλημέρα. Δυο έχω. Και τα δυο αρσενικά είναι.. Μάλλον θα πάρω ξεχωριστά κλουβιά. Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Στο καναρινάκι που θέλω να ζευγαρώσω να του το πάρω τώρα το κλουβί ή όταν θα έρθει η ωρα να ζευγαρώσει;

-Τα δυό αρσενικά, θέλουν δυό κλουβιά.Αν θέλεις να τα κάνεις όλα
κάπως ποιό οικονομικά, πάρε μια ζευγαρώστρα με χώρισμα και βάλε το ένα αρσενικό. Οταν έρθει η ώρα του θηλυκού, βάζεις το χώρισμα και έχεις
έτοιμο το ζευγάρι για γνωριμία και...
 
-Τα δυό αρσενικά, θέλουν δυό κλουβιά.Αν θέλεις να τα κάνεις όλα
κάπως ποιό οικονομικά, πάρε μια ζευγαρώστρα με χώρισμα και βάλε το ένα αρσενικό. Οταν έρθει η ώρα του θηλυκού, βάζεις το χώρισμα και έχεις
έτοιμο το ζευγάρι για γνωριμία και...
οι κλασσικες ζευγαρωστρες του εμποριου βαζοντας το χωρισμα δημιουργουν δυο κλουβακια μικρα δε νομιζω να ειναι και οτι καλυτερο για να εχει τα πουλια ολο το χρονο μαζι. Πιστευω οτι αν σε καιρο αναπαυσης βαλει το αρσενικο με το θυληκο μαζι εστω και με το χωρισμα πιο πολυ θα συνηθισει το ενα το αλλο παρα θα ζευγαρωσουν οταν θα ερθει η εποχη ξανα. Προτινω μεμωνομενα κλουβακια εστω και αυτα τα πολυοροφα για τα αρσενικα και ζευγαρωστρες που αναλογα με το μεγεθος θα μπαινει και ο αντιστοιχος αριθμος θυληκων.
 
οι κλασσικες ζευγαρωστρες του εμποριου βαζοντας το χωρισμα δημιουργουν δυο κλουβακια μικρα δε νομιζω να ειναι και οτι καλυτερο για να εχει τα πουλια ολο το χρονο μαζι. Πιστευω οτι αν σε καιρο αναπαυσης βαλει το αρσενικο με το θυληκο μαζι εστω και με το χωρισμα πιο πολυ θα συνηθισει το ενα το αλλο παρα θα ζευγαρωσουν οταν θα ερθει η εποχη ξανα. Προτινω μεμωνομενα κλουβακια εστω και αυτα τα πολυοροφα για τα αρσενικα και ζευγαρωστρες που αναλογα με το μεγεθος θα μπαινει και ο αντιστοιχος αριθμος θυληκων.
-Μάλλον, δεν διάβασες προσεκτικά αυτό που γράφω Θοδωρή.
Δεν υπάρχει θηλυκό αυτή την στιγμή. Απλα του συστήνω, αντί να πάρει
ενα κλουβί ατομικό, να πάρει απ' ευθείας μια ζευγαρώστρα και να βάλει
ΤΟ ΕΝΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟ. Ετσι ΟΤΑΝ έρθει η ώρα για ζευγαρώματα δεν θα μπεί σε
νέα έξοδα για ζευγαρώστρα, απλά θα βάλει το χώρισμα στην ήδη υπάρχουσα.
 
sorry απλα ειχα πατησει το quote και δε μπορουσα να το διορθωσω δε πηγαινε σε σενα η απαντηση ηταν απλα μια γενικη παρατηρηση για το πως ειναι καλυτερο να στεγαζονται πολλα καναρινια
 
Back
Top