Ασθένειες Μονοφθαλμο γκουλντιαν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης cristina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

cristina

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2009
Μηνύματα
11
Πόλη
Αθήνα
ειχα παρει ενα γκουλντιαν αρσενικο πριν 5 μηνες και πηγαινε περιφημα. Αλλα χθες επαθε ενα φρικιαστικο ατυχημα με το φαγητο του. Οπως ετρωγε 2 σπορια μπηκαν στο ματι του και προσπαθωντας να τα βγαλει ετριψε το ματι του στις πατηθρες με αποτελεσμα να καρφωθουν βαθια. Του τα εβγαλα με δυσκολια ηταν πολυ βαθια και εχασε το ματι του.ηταν απαισιο και υπεφερε πολυ.σημερα τρωει κανονικα αλλα ξυνει το ματι του παλι. Τι πιθανοτητες εχει να ζησει. Ειναι συνηθισμενα αυτα τα ατυχηματα ειχε καποιος κατι παρομοιο;☹
 
παναγια μου! Δυστυχως εγω δεν μπορω να σε βοηθησω
με καποια συμβουλη γιατι εχω μονο παπαγαλους και καναρινια!
αλλα μπορω να σου πω ... "περαστικουλιααα"
 
περαστικά φίλη μου, πολύ φρικιαστικό αυτό που έπαθε άλλα δεν νομίζω να πεθάνει... Το θέμα είναι πως θα το περιποιηθείς στο ματάκι του... Πολύ κάλο πλύσιμο τις πατήθρες για να μην πάθει καμιά μόλυνση που το ξύνει και γενικά θέλει πολύ καθαριότητα τώρα... Πρόσεχε το...
 
Πράγματι φοβερό!
Νομίζω οτι τώρα επιβάλλεται η επίσκεψη στον πτηνίατρο για να καθαρίσει καλά το τραύμα και να βοηθήσει το πουλί σε ότι χρειάζεται.
Να μας πεις νέα.
Περαστικά του!
 
Απιστευτο!
Θα συμφωνησω με την Μαρια, μια επισκεψη στον πτηνιατρο για να καθαρισει το τραυμα για να μην μολυνθει!
Περαστικα του, κριμα το καλο μου!
Να μας κρατας ενημερους!
 
Όντως τώρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τα πας σε κτηνίατρο... Δεν νομίζω να πεθάνει, μόνο αν μολυνθεί και η μόλυνση προχωρήσει άσχημα... Αλλά αν το δει και κάποιος ειδικός όλα θα είναι μια χαρά... Μόνο που θα μείνει τυφλό το καημένο(απ'το ένα μάτι πάντα)...☹ Αλλά γι αυτό όλοι έχουν 2 μάτια...
 
δυστυχως ο κτηνιατρος δεν το δεχεται. Το ματι του εχει πρηστει. Που να βρω πτηνιατρο; Καπου κοντα στο γερακα;δεν υπαρχει αμαξι
 
Δυστυχώς Χριστίνα δεν μπορώ να σου πω γιατί μένω Κρήτη... Εύχομαι να πάνε όλα καλά...
 
δυστυχως ο κτηνιατρος δεν το δεχεται. Το ματι του εχει πρηστει. Που να βρω πτηνιατρο; Καπου κοντα στο γερακα;δεν υπαρχει αμαξι
Ριξε μια ματιά εδώ μήπως υπάρχει κάποιος στην περιοχή σου https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Γιατί δεν το δέχτηκε, σου είπε ότι δεν ασχολείται με πουλιά;
 
δεν ασχολειται.συνοικιακος ειναι ισως το παω στο νοσοκομειο ζωων στην παλληνη αμα βρω καποιον να με βοηθησει με τ αμαξι
 
τελικα βρηκα κτηνιατρο στο γερακα που ασχοληθηκε.φτηνα τη γλιτωσε εχασε πολυ αιμα. Του εδωσε αντιβιωση θα γινει καλα ειναι παλικαρι
 
Περαστικα του και 1000 μπραβο που πηγες σε πτηνιατρο και δεν εκανες άλλα γιατροσοφια...
 
ευχαριστω για τις ευχες.σιδερενιο. Ειναι απιστευτη η δυναμη που βρισκουμε σε δυσκολες ωρες. Ακομη και η κτηνιατρος απορησε πως καταφερα να του τα βγαλω μονη μου χωρις να εχω και πειρα απο πουλια. Ουτε εγω το πιστευω ακομα
 
πραγματικά ανατρίχιασα :|
τι να πω. Ας αφεθούμε στα χέρια της επιστήμης,τώρα πια τι άλλο να κάνεις;
 
Back
Top